"הטיפולים טובים, אך לא מתאימים לכולם"

יובל-שקד
יובל-שקד
פרופסור יובל שקד צילום: ניצן זוהר


פרופסור יובל שקד, ראש המרכז המשולב לחקר הסרטן בפקולטה לרפואה בטכניון, מציג דרכים להגברת האפקטיביות של טיפולים בסרטן. השיטה: בלימת התפתחות של עמידות בפני טיפול אנטי סרטני, בגופם של המטופלים, חולי הסרטן

המגזין היוקרתי נייצ'ור ראוויוז (NATURE REVIEWS), פרסם מחקר מאת פרופסור יובל שקד, ראש המרכז המשולב לחקר הסרטן בפקולטה לרפואה בטכניון. המחקר מציג דרכים חדשות לבלום את התפתחותה של עמידות לטיפול אנטי סרטני, תופעה הפוגעת ביעילותם של טיפולים קיימים בסרטן.

הרקע למאמר הוא האתגר הגדול, שמציבה העמידות לטיפולים אנטי-סרטניים. אף ששלב הטיפול הראשוני בסרטן מצליח, במקרים רבים, מטופלים רבים נפגעים מהתפתחותה של עמידות, המאופיינת בהתפרצות מחדש או התפשטות של הגידול.

רוב המחקרים בסוגיית העמידות, התמקדו עד כה בהתפתחותה של עמידות כתוצאה משינויים בגידול עצמו. רק בעשור האחרון בוחנת הקהילה המדעית והרפואית את תרומתו של החולה עצמו לעמידות זו. כיום יש ראיות לכך, שטיפול בסרטן עשוי לחולל תגובות מקומיות ומערכתיות בגופו של החולה, ואלה תומכות דווקא בהתפרצותו מחדש של הסרטן ובהתפשטותו. המאמר דן בתהליכים אלה ומציג מתווה טיפולי, שימנע את התפתחותה של עמידות לטיפול, וזאת בהתאם למגמה העולמית החשובה של רפואה מותאמת אישית.

פרופ' יובל שקד הוא בנוסף לתפקידו בטכניון, גם היועץ המדעי הראשי של אונקוסט, חברה הפועלת לתרגום מחקריו לשימוש קליני כדי לשפר את הטיפול בחולי סרטן. כמה מתגליותיו של פרופ' שקד בשנים האחרונות, קשורות באחד האתגרים המורכבים ביותר בתחום הטיפול בסרטן, להבין מדוע הטיפול בסרטן עוזר רק לחלק מהחולים. האיגוד האמריקאי לאונקולוגיה קלינית הגדיר את היכולת לנבא את תגובת המטופלים לטיפול, כתחום מחקר בעדיפות עליונה.

מחקריו של פרופ' שקד מתמקדים בניבוי מוקדם ככל האפשר של תגובת המטופל לטיפול האנטי סרטני ובשיפור הטיפולים הקיימים. פרופ' שקד: "טיפולים כימותרפיים, טיפולים ביולוגיים ממוקדי מטרה וגם טיפולים אימונותרפיים, עשו מהפיכה עצומה בתחום הטיפול בסרטן, והם יעילים במקרים רבים הן בפגיעה בגידול הראשוני והן בטיפול בגרורות סרטניות. עם זאת, למרות ההתקדמות הניכרת בטיפול בסרטן, רוב המטופלים אינם מגיבים לטיפול משלב מסוים. ללא יכולת לנבא את יעילות הטיפול, רבים מהם סובלים מהישנות של המחלה, המתפרצת לפעמים אפילו באלימות גדולה יותר. לאורך השנים, רבים חקרו את השפעת הטיפול על הגידול עצמו, אבל רק בודדים ניתחו את השפעת הטיפול על החולה. ניבוי של תגובת הגוף לטיפול, עשויה לשפר משמעותית את הטיפול בחולה".

תופעה זו של תגובת הגוף לטיפול, נחקרה בעבר על ידי פרופ' שקד בעיקר בהקשר של טיפולים כימותרפיים, הפוגעים לא רק בתאים הסרטניים אלא גם בתאים בריאים בגוף. בסדרת מאמרים מהשנים האחרונות, מצא פרופ' שקד כי תגובה זו מתקיימת כמעט בכל טיפול אנטי סרטני קיים, לרבות טיפולים מתקדמים ובהם טיפול ביולוגי וטיפול אימונותרפיה. תגובת הגוף לטיפול, כוללת ייצור של חלבונים, ושחרור מוגבר של פקטורי גדילה – תהליכים המגוננים על הגידול ומאפשרים לו להתלקח מחדש ולשלוח גרורות.

פרופ' שקד: "חשוב לי שלא ישתמע, שהטיפולים הקיימים אינם טובים, הם פשוט לא מתאימים לכולם. כאמור, כל טיפול גורר תגובת נגד, וכאשר תגובה זו גוברת על האפקט הטיפולי – נקבל טיפול לא יעיל. כדי שהטיפול יהיה יעיל ברמת החולה הספציפי, חשוב לנבא את אותה תגובת נגד, ולנסות לחסום אותה. כך נרוויח טיפול יעיל הרבה יותר".

המגמה המובילה בעולם הרפואה כיום היא רפואה אישית. גישה זו מתאימה את הטיפול הספציפי האופטימלי לכל חולה וחולה. "כדי לשפר את הרפואה האישית", אומר פרופ' שקד, "עלינו להבין באופן מעמיק את מנגנוני המחלה ולתכנן את הטיפול האופטימלי בחולה. בהקשר הסרטני, הרפואה האישית מאפשרת לנו לא רק להתאים תרופה לגידול, אלא גם להרכיב שילוב תרופות ייעודי. קוקטייל שלא מתבסס על ניסיון אמפירי, אלא על הבנה של תהליכים ביולוגיים בגוף, שהטיפול מעורר".

תוכל לתת דוגמה ספציפית?

"לאימונותרפיה, אחת הגישות החשובות והאפקטיביות ביותר כיום בתחום הסרטן, מגיבים כיום רק כ-20% מהמטופלים. באמצעות בדיקת דם, באפשרותנו לנבא את תגובת הגוף לטיפול האימונותרפי, ולבצע טיפול כזה רק במטופלים בהם צפוי הטיפול להיות יעיל. על סמך המחקר הנוכחי, נוכל בעתיד להציע טיפולים משולבים, כדי להגביר את האפקטיביות של הטיפול, וכדי לאפשר לחולים שכיום אינם מגיבים לתרופות האימונותרפיות, להגיב להן. זאת מהפכה עצומה, שעלינו לקדם לא רק במחקר, אלא גם במסחורו של המחקר לטיפולים ממשיים. רק כך נוכל לתרום להצלת חיים".


להצטרפות לקבוצת הווצאפ MedNews – חדשות אונקולוגיה, המטולוגיה ודימות >> לחצו כאןלהצטרפות לקבוצת הווצאפ MedNews – חדשות רפואה >> לחצו כאן