רופא מזן נדיר

fhoto by ezra levy
fhoto by ezra levy
מימין: שמוליק בן יעקב, פרופ' אוהד בירק, אורלי דרור אוריאל צילום: עזרא לוי

פרופ' אוהד בירק, מנהל המכון הגנטי בסורוקה, זכה באות קואליציית המחלות הנדירות לאחר שפענח כארבעים מחלות תורשתיות ונדירות

בכנס המחלות הנדירות השנתי שנערך לאחרונה, זכה פרופ' אוהד בירק, מנהל המכון הגנטי בבית החולים סורוקה, באות ההוקרה של קואליציית המחלות הנדירות בישראל 2020. פרופ' בירק נבחר בקטגוריית רופאים המטפלים בחולים במחלה נדירה. האות מוענק בעבור הצטיינות במתן טיפול רפואי, מחקר וסיוע מיוחד בטיפול בחולים במחלות נדירות ובבני משפחתם.

פרופ' אוהד בירק הקדיש את עשרים השנים האחרונות לאלפי חולים במחלות נדירות בדרום הארץ ולבני משפחותיהם. מעבר לעבודה הרפואית טיפולית, פרופ' בירק וציוותו פענחו כארבעים מחלות תורשתיות נדירות חדשות, ששלוש מהן קרויות על שמו, וכן עשרות מוטציות למחלות ידועות, רבות מהן באוכלוסייה הבדואית. פרופ' בירק פעיל באופן אינטנסיבי במניעת מחלות נדירות. מלבד תרומתו להכשרת דור העתיד בתחום, הוא מראה מסירות רבה למטופלים, רואה עשרות מטופלים מדי שבוע ואף מגיע לבתיהם של רבים מהם.

"מצאנו ופענחנו את המנגנון של עשרות מחלות חדשות, שלא היו ידועות בעולם, מהן יותר משלושים מחלות גנטיות חמורות הנפוצות במגזר הבדואי ושתיים מהמחלות התורשתיות הקשות השכיחות ביהדות מרוקו ועירק, כמו גם מחלות ביהדות הודו ואתיופיה. מעבר למשמעות המדעית הניכרת, עיקר התרומה היא באבחון ובמניעה של עשרות מחלות תורשתיות ביהודים ובערבים, בישראל ובעולם, עם שינוי מהותי בתמותת תינוקות ובמהלך החיים של אלפי משפחות", אמר פרופ' בירק הנרגש. יו"ר האגודה לזכויות החולה, שמוליק בן יעקב, סיכם: "זהו הישג אדיר להעניק במה לפעילות חיונית ורבת היקף שכזו, שכל כולה סיפור של הצלחה וגאווה".


להצטרפות לקבוצת הווצאפ MedNews – חדשות רפואה >> לחצו כאן