מחקר: מניעת התפשטות לוקמיה למוח

ד
ד"ר שרה אליזבת פרננדז צילום: הטכניון

קבוצת חוקרים בינלאומית מישראל ומסקוטלנד, מדווחת על פריצת דרך העשויה להשפיע על הטיפול בהתפשטות לוקמיה למוח, ועל התפשטות גרורות. המחקר התמקד בלוקמיה לימפובלסטית חריפה, הסרטן הנפוץ ביותר בילדים, אולם ממצאיו רלוונטיים גם לסוגי סרטן אחרים, בילדים ומבוגרים כאחד. המחקר סולל דרך לטיפולים ביולוגיים שיבלמו התפשטות גרורתית

קבוצת חוקרים בינלאומית מישראל ומסקוטלנד, מדווחת על פריצת דרך העשויה להשפיע על הטיפול בהתפשטות לוקמיה למוח, ועל התפשטות גרורות. בקבוצה שותפים חוקרים מכמה מוסדות: המערך ההמטולוגי-אונקולוגי במרכז שניידר לרפואת ילדים בפתח תקוה; אוניברסיטת תל אביב; הטכניון; ואוניברסיטת גלזגו בסקוטלנד.

המחקר מתמקד בלוקמיה לימפובלסטית חריפה, הסרטן הנפוץ ביותר בילדים. אחוזי ההחלמה ממחלה זו גבוהים יחסית, אך הטיפול הכימותרפי בה קשה, ומלווה בתופעות לוואי רבות, העשויות להופיע שנים לאחר ההחלמה. ממצאי המחקר רלוונטיים לא רק ללוקמיה לימפובלסטית חריפה, אלא גם לסוגי סרטן אחרים, בילדים ומבוגרים כאחד. המחקר סולל דרך לטיפולים ביולוגיים, שיבלמו התפשטות גרורתית.

פרופ' שי יזרעאלי צילום: הטכניון

אחת הסכנות הגדולות במחלה זו היא התפשטות של גרורות למוח. ילדים המאובחנים כחולים בלוקמיה לימפובלסטית חריפה, מקבלים טיפול מונע, המגן על המוח מגרורות כאלה. כיום מבוסס טיפול זה על הזרקה של תרופות כימותרפיות לנוזל השדרה, ולעתים גם על הקרנות לגולגולת – ויש לטיפולים אלה תופעות לוואי. תופעות הלוואי נובעות מפגיעה בתפקוד המוח, מכיוון שאותן תרופות כימותרפיות, פוגעות גם בתאי מוח בריאים.

תופעות לוואי אלה הן הרקע למאמץ הכלל עולמי לפתח טיפולים סלקטיביים יותר, שיפגעו בתאי הלוקמיה בלבד, ולא בתאי המוח. במחקר הנוכחי התברר לראשונה כי הפתרון טמון בחומצות שומן.

חומצות שומן הן משאב חיוני לתא, וגם תאי הלוקמיה זקוקים להן. במח העצם ובדם מוצאים תאי הלוקמיה מספיק חומצות שומן. אולם כאשר הם נודדים למוח, בתהליך הגרורתי, הם מגיעים לאזור דל מאוד בחומצות שומן. כדי להמשיך להתקיים ולשגשג שם, כך מתברר במחקר שהתפרסם כעת, הם פיתחו יכולת לייצר בעצמם את חומצות השומן האמורות.

על סמך תובנות אלה העריכו החוקרים כי טיפול בתרופות הבולמות יצירת חומצות שומן, ימנעו מתאי הלוקמיה לייצר חומצות אלה, וכך "ירעיבו" אותם, ולא יאפשרו להם לשגשג במוח. ואכן, שימוש בתרופות כאלה בעכברים, בלם את התפתחות הלוקמיה הגרורתית במוח.

פרופ' אייל גוטליב צילום: הטכניון

התרופות, ששימשו במחקר הנוכחי, הן תרופות הנמצאות בפיתוח ולכן עדיין אינן מאושרות לשימוש בבני אדם. יחד עם זאת, ממצאי המחקר פותחים צוהר חדש לטיפול מדויק יותר, וככל הנראה פחות רעיל, שימנע התפשטות לוקמיה למוח.

מדובר בשיתוף פעולה בין קבוצות מחקר של שלושה חוקרים. המחקרבוצע על ידי שלוש חוקרות צעירות: ד"ר אנג'לה מריה סבינו ממעבדתו של פרופ' שי יזרעאלי מהמערך להמטואונקולוגיה ילדים במרכז שניידר לרפואת ילדים מקבוצת כללית והמחלקה לגנטיקה מולקולרית וביוכימיה בפקולטה לרפואה באוניברסיטת תל אביב; ד"ר שרה איזבל פרננדס ממעבדתו של פרופ' אייל גוטליב ממכון המחקר רפפורט ומהפקולטה לרפואה ע"ש רפפורט בטכניון; וד"ר אוריאן אוליבאריס ממעבדתה של ד"ר קריסטין הלסי מאוניברסיטת גלזגו. חלק מסוים של המחקר בוצע במעבדה של פרופ' מייקל חרס בבית החולים לסרטן סלואון קטרינג בניו יורק.

כאמור, ממצאי המחקר רלוונטיים לא רק ללוקמיה לימפובלסטית חריפה, אלא גם לסוגי סרטן אחרים בילדים ומבוגרים כאחד. זאת משום שרוב התמותה מסרטן אינה נגרמת מהגידול הראשוני, אלא מהתפשטות גרורות לאיברים מרוחקים. המחקר הנוכחי, מצביע על הסתגלותם של תאי הסרטן לאיברים שאליהם מתפשטות הגרורות, והוא סולל דרך לטיפולים ביולוגיים שיחסמו את מנגנוני ההסתגלות האמורים וכך יבלמו את ההתפשטות הגרורתית.

המחקר נתמך על ידי המדען הראשי במשרד המדע והטכנולוגיה, הקרן האיטלקית לחקר הסרטן (FIRC), קרן וויליאם ואליזבת דייוויס, קרן לורה ואייק פרלמוטר, קרן גרמניה-ישראל, קרן נורמן וסיידי לי, הקרן הלאומית למדע, האיחוד האירופי (ERA NET TRASCALL program), והקרן לחקר הסרטן בישראל.