"נשים בהריון, לכו להתחסן"

פרופ' יעקב בורנשטיין צילום: בי
פרופ' יעקב בורנשטיין צילום: בי"ח לגליל

מנהל מחלקת נשים ויולדות בבית החולים בנהריה, פרופ' יעקב בורנשטיין, סבור שצריך להתחסן בתקופת ההיריון, במיוחד לאחר השליש הראשון של ההיריון

בשבועות האחרונים עלתה השאלה האם מומלץ לנשים בהיריון וליולדות להתחסן נגד הקורונה או לאו. על רקע עלייה במספר היולדות והנשים בהיריון, שסובלות מתחלואת קורונה קשה, קורא מנהל מחלקת נשים ויולדות במרכז הרפואי לגליל בנהריה, פרופ' יעקב בורנשטיין, לנשים בהיריון וליולדות כן להתחסן נגד הקורונה.

"לפני שנים נאבקתי, יחד עם האיגוד הגינקולוגי, לרשום את החיסון נגד סרטן צוואר הרחם ולהכניסו לשגרת החיסונים, והיו רבים שהיססו והמליצו להמתין עשר שנים עד שיצטבר ניסיון בארצות אחרות, מכיוון שהיה מדובר בחיסון לא מוכר", נזכר פרופ' בורנשטיין. "בינתיים התברר שהחיסון הוגדר כבטוח ביותר על פי ארגון הבריאות העולמי. שערו בנפשכם שהיינו מעכבים בעשר שנים את הכנסת החיסון ההוא. מיליוני נשים נוספות ברחבי העולם היו עלולות לחלות בסרטן צוואר הרחם. מכאן אני מסיק שגם את החיסון הנוכחי עדיף לא לדחות. מחלת הקורונה קשה ביותר, ואנו נתקלים בנשים במצב קשה, עד כדי הנשמה, שעקב המחלה היה צורך לסיים את הריונן, מכיוון שהיו בסכנת חיים, והחיסון הזה הוא הדבר היחיד שיכול למנוע את המחלה".

צפו בפרופ' יעקב בורשטיין מסביר – צילום והפקה: בי"ח לגליל

פרופ' בורנשטיין מסכם: "אני קורא לנשים להתחסן. החיסון מאפשר שקט נפשי וביטחון. עמדתי היא כי ניתן לתת אותו בהיריון, ולמי שמאוד חוששת – אני ממליץ להמתין לאחר השליש הראשון של ההיריון, ואז להתחסן. גם לזוגות שמתכננים היריון אני ממליץ להתחסן, וכמה שיותר מהר, כדי להסיר את הדאגה של המחלה ולעבור היריון ולידה בטוחים".

יולדת שחלתה בקורונה יכולה להניק?

פרופ' בורנשטיין: "הווירוס אינו עובר בחלב. אם האם חיובית לנגיף לאחר הלידה, אנו לא מאפשרים מגע הדוק עם הרך הנולד, אך אנו כן מאפשרים לשאוב את החלב ולתת לתינוק".