היריון בימי קורונה: מה שחשוב לדעת

ד
ד"ר ראובן קידר מנהל חדרי הלידה בכרמל צילום: אלי דדון

האם החיסון בטוח לנשים בהיריון? מה עדיף – להתחסן בהיריון או להמתין ולהיזהר מהידבקות? והאם יולדת חולת קורונה, עלולה להדביק את הילוד? כל התשובות

בתקופת הקורונה והמוטציות החדשות, ישנה עלייה מדאיגה בכמות הנשים בהיריון, שנדבקות בנגיף ומגיעות לתחלואה קשה, ולאשפוז במחלקות הקורונה ובטיפול נמרץ. ד"ר ראובן קידר, מומחה במיילדות וברפואת נשים ומנהל חדרי הלידה בבית החולים כרמל בחיפה, עונה על שאלות בנושא זה.

עד כמה החיסון בטוח לנשים בהיריון, במיוחד לאור העובדה, שנשים בהיריון לא נכללו בקבוצות המחקר של יצרנית החיסונים, חברת פייזר?

ד"ר ראובן קידר: "בניסוי המקורי של חברת פייזר, אכן לא תכננו לכלול נשים בהיריון, אך מספר בודד של נשים, אשר השתתפו בניסוי, גילו בדיעבד שהן היו בהיריון, בעת הניסוי. היו גם מספר נשים שנכנסו להיריון לאחר מתן החיסון. בשתי הקבוצות האלה לא נרשמו שום תופעות שהיו קשורות לחיסון – לא לעוברים ולא לאימהות. זהו בסיס המידע שכרגע יש בידינו. בנוסף, על סמך מנגנוני החיסון המוכרים למדע, לא סביר, בעינינו, אנשי הקהילה הרפואית, שיהיו תופעות בעלות משמעות לאימא או לתינוק. לכן, מתוך הבנה שנשים בהיריון נוטות להסתבך כתוצאה ממחלת הקורונה יותר מאשר נשים שאינן בהיריון, באותה קבוצת גיל, אנחנו חושבים שהתועלת מלקיחת החיסון, רבה יותר מן הנזק הפוטנציאלי. כמו כן, לאור המידע שיש בידינו, לא ידוע לנו על פוטנציאל של נזק כתוצאה מהחיסון, שישפיע על התפתחות העובר".

האם החיסון יגן על נשים בהיריון?

"את זה נדע בהמשך. נכון לעכשיו זו ההגנה הטובה ביותר שניתן להציע לאוכלוסייה בכלל, ולנשים בהיריון בפרט".

ד"ר ראובן קידר וצוות הרופאים והמיילדות צילום: אלי דדון

האם ההמלצה לחיסון לנשים בהיריון ניתנה רק בישראל?

"ההמלצה של האיגוד הישראלי למיילדות וגינקולוגיה, התבססה על המלצות, אשר נכתבו בניירות עמדה של הבריטים והאמריקאים, הטוענים כי ניתן לחסן נשים בהיריון. אנחנו עדיין לא ברמה של המלצה. האישה היא זו שבוחרת ושוקלת אם כן להתחסן או לא להתחסן. אנו מודעים לעובדה, כי באמת חסר לנו מידע על ההשפעה לטווח ארוך על נשים בהיריון, אבל המידע הזה גם חסר לגבי אוכלוסיות אחרות. צריך לזכור, שאנחנו לא מדברים על חיסון המכיל וירוס מוחלש, או וירוס מומת".

במידה שאשה מקפידה על כללי ריחוק, האם עדיין מומלץ לה להתחסן, או שכדאי להמתין עד אחרי הלידה?

"ככל שחולפים הימים, אנחנו רואים שיש אוכלוסייה גדולה של נשים בהיריון, שנחשפת ומסתבכת כתוצאה מהידבקות במחלת הקורונה. רוב הסיבוכים מתרחשים בשליש השלישי להיריון. מבחינתי, רמת הדאגה צריכה להיות נמוכה מהחיסון, ורמת דאגה גבוהה מהקורונה. אם אישה מקפידה על הכללים, הסיכוי שלה להדבקה הוא נמוך. זו החלטה שלה אם היא רוצה להתחסן עכשיו או לחכות עד אחרי הלידה".

האם תופעות הלוואי של החיסון חזקות יותר אצל נשים בהריון?

"זה מסוג הדברים שאנחנו לא יודעים. אנחנו מכירים מספיק נשים שקיבלו את החיסון הראשון, ומקבלות את השני, והכל עבר בסדר. ברור שתהיינה תופעות לוואי, אבל כשמדברים על מחלת הקורונה, ההסתבכות וסכנת החיים הכרוכה מהמחלה עצמה, אל מול תופעות לוואי של חולשה וכאב מקומי, למשך מספר ימים, אז ברור לי מה עדיף".

האם צריך השגחה מיוחדת לנשים בהיריון אחרי החיסון?

"אישה בהיריון היא לא אישה חולה, כך שאין השגחה מיוחדת. נכון שהמערכת החיסונית עובדת במידה פחותה, בתקופת ההיריון, אבל זה לא גורם לה לסיבוכי יתר כתוצאה מהחיסון".

ד"ר ראובן קידר ומעיינה אלבוים מנהלת סיעוד חדר לידה צילום: אלי דדון

אנו עדים לעלייה במספר הנשים בהיריון החולות בקורונה במצב קשה. איך מזהים הידרדרות במחלה?

"דרגת הקושי בתחלואת קורונה, נקבעת על פי מדדים קליניים הקשורים במצב הנשימה ועל פי מאפיינים קליניים נוספים. תבחינים נוספים להגדרת מצב החולה, הם אם החולים נזקקים לתמיכה נשימתית, והאם נפגעו מערכות אחרות. כך גם אצל אישה בהיריון".

מתיי מיילדים אישה בהיריון, חולת הקורונה, ובאילו מצבים?

"קודם כל תלוי באיזה שבוע אותה הריונית נמצאת, וגם כמה ההתמודדות עם המחלה מקשה עליה. אם האישה קרובה למועד הלידה, כלומר היא נמצאת בשבוע 34 ומעלה, ייתכן שנשקול להקדים את הלידה, אבל לא בהכרח. מצד שני, לא פעם ישנן נשים בהריון חולות קורונה במצב קשה, שלא מצליחות לחמצן את עצמן היטב, מה שגורם למצוקה עוברית, ואז צריכים להוציא אותו. במקרים כאלה אנחנו מיילדים את העובר מוקדם".

ומה עם נשים חולות קורונה בתחילת ההיריון?

"נכון לעכשיו, ולפי כל העדויות שיש בידינו, הנגיף עצמו לא עובר לשליה ולא מדביק את העובר. אלפי נשים חולות קורונה ילדו עוברים בריאים. יחד עם זאת חשוב לדעת, כי עובר בריא, צריך אימא בריאה. ואם האימא סובלת מסיבוכים, מבעיות נשימה ומבעיות בלב, זה יכול לגרום לבעיה אצל העובר. זה לא הנגיף שפוגע בעובר, אלא פוגע באימא, ובאופן עקיף העובר הוא שמושפע מהאימא".

היו מקרים בהן יולדות נדבקו מהצוותים הרפואיים. אילו צעדים עושים על מנת לשמור על בטיחות היולדות בבתי החולים?

"אין הרבה מקרים שנשים בריאות נדבקו בתוך בית החולים. היו לנו מצבים שנשים שנחשפו לנשים אחרות, שלא ידענו עליהן, ואז היינו צריכים להכניס אותן לבידוד. אני לא זוכר שבבית חולים כרמל אישה נדבקה מאיש צוות או ממטופלת שלא ידענו עליה. יחד עם זאת, בגלל גל התחלואה הגדול באזור, החלטנו לעשות בדיקת סקר לכל הנשים שמתאשפזות ובתוך זמן סביר לקבל את תוצאות הבדיקה. אנחנו דואגים לבודד את אותן נשים עם תוצאה חיובית, וכן נשים שיש להן תסמינים, הן יולדות במחלקות קורונה ולא במחלקת יולדות רגילות. בחדרי הלידה שלנו בכרמל ישנה התמגנות טובה מאוד".

האם מפרידים את היילוד מאימא חולת קורונה?

"לא. אנחנו בכרמל מעודדים אותם להיות ביחד וגם להיניק, כי אחרי הלידה נדיר מאוד להדביק את התינוק. אצלנו אף יילוד לא נדבק בשעת הלידה מאימא חולת קורונה, ולא ידוע לנו על דבר כזה".


להצטרפות לקבוצת הווצאפ MedNews – רפואת נשים ויולדות >> לחצו כאןלהצטרפות לקבוצת הווצאפ MedNews – חדשות רפואה >> לחצו כאן