תסמונת פוסט קורונה בילדים

אורין רז בת ה-17 בהדסה הר הצופים צילום: באדיבות המשפחה
אורין רז בת ה-17 בהדסה הר הצופים צילום: באדיבות המשפחה

בבית החולים הדסה הר הצופים נצבר ניסיון עשיר באבחון ובטיפול בילדים ובני נוער, שהחלימו מקורונה (עם תסמינים קלים, או ללא תסמינים), אך לקו אחרי כמה שבועות בדלקת רב מערכתית קשה מאוד הכוללת חום גבוה, כאבי בטן, לחץ דם נמוך, שוק וירידה בתפקודי לב

הנערה אורין רז בת ה-17, מפסגת זאב בירושלים, אושפזה בבית החולים הדסה הר הצופים במצב קשה מאוד, עם תסמונת דלקתית רב מערכתית. אורין חלתה בינואר 2021 בקורונה ללא תסמינים ועברה את המחלה באופן קל. חודש לאחר ההחלמה היא החלה לסבול מתופעות כמו חום, כאבי שרירים וכאבי בטן קשים, והגיעה להתדרדרות בתפקודי הלב.

בבית החולים הדסה הר הצופים מכירים את התסמינים. הצוות הרפואי טיפל ב-15 ילדים עם תופעות דומות, כלומר ילדים עם תסמונת דלקתית קשה המופיעה בגוף לאחר שהחלימו מקורונה (גם אצל מי שחלו במחלה קלה ביותר). במקביל, בבית החולים הדסה עין כרם, טופלו 20 מקרים דומים נוספים. תוצאות הבדיקות, שבוצעו לנערה אורין בהדסה הר הצופים, הצביעו על התסמונת הזאת.

פרופ׳ יעקב ברקון, מנהל מחלקת הילדים בהדסה הר הצופים, מסביר: ״הילדים שהגיעו בשלושת החודשים האחרונים אל הדסה הר הצופים, היו בטווח גילאי 5-17 והגיעו עם תסמינים של כאבי בטן קשים, חום, כאבי שרירים, שלשולים והקאות. בגופם התגלתה עדות לתסמונת דלקתית התוקפת את הגוף זמן מה לאחר ההחלמה מנגיף הקורונה. ההתדרדרות בהמשך מביאה אף לירידה בתפקודי הלב, לדלקת בשריר הלב ואפילו לשוק המתבטא בירידה משמעותית בלחץ הדם. מדובר בהצטברות מרשימה של ילדים, שחלקם לא סבלו כלל מתסמינים בעודם חיוביים לקורונה, ובהם אפילו ילדים שהוריהם לא ידעו כי היו חולים. כשהחלו לסבול מתופעות שונות, כפי שתיארתי, הוריהם כלל לא חיברו את המתרחש לקורונה".

הקליקו כאן וצפו בסרטון של ד״ר רבקה ברוקס עם הנערה אורין רז. צילום והפקה: הדסה הר הצופים.

ד"ר רבקה ברוקס, מנהלת היחידה לטיפול נמרץ ילדים בהדסה הר הצופים, מוסיפה: "בשנה האחרונה אבחנו וטיפלנו, בהדסה, במספר גדול של ילדים עם התסמונת הפוסט דלקתית לאחר קורונה, מספר שהוא לא פרופורציוני לשאר הארץ. רק כדי לסבר את האוזן, טיפלנו כאן בכ-25% מכלל המקרים בארץ. יש לנו ניסיון רב עם הזיהוי והטיפול בתסמונת, והטיפול כאן מתחיל מהר מאוד הודות לאבחון המקצועי. מה שמאפיין את הילדים שמגיעים עם התסמונת הוא חום, ברוב המקרים כאבי בטן חזקים, הילדים לא נראים טוב ופעמים רבות גם לחץ הדם שלהם נמוך. חשוב להבין כי מדובר בתסמונת שבפירוש יכולה לסכן חיים, כי ישנה מעורבות לבבית. הילדים מגיעים מאוד חולים, בתסמיני שוק, רובם מאושפזים בטיפול נמרץ ילדים, אבל עם אבחון וטיפול מהיר הם מחלימים לחלוטין. המסר שלנו לאוכלוסייה הכללית הוא לכו להתחסן! לא לזלזל בקורונה, גם בילדים המחלה יכולה להיות מסכנת חיים. לצוותי הרפואה, המסר הוא להיות מודעים עם רמת חשד גבוהה לתסמונת הזאת, בכדי לתת את הטיפול כמה שיותר מהר".

״אורין רז בת ה-17", מתאר פרופ' יעקב ברקון, "חלתה בקורונה לפני חודש ועברה את הקורונה באופן קל בלא שנזקקה טיפול מיוחד. חודש אחרי, היא אושפזה במצב מסכן חיים. היא קיבלה אצלנו טיפול אנטי דלקתי מהיר. בחלק מהמקרים יש צורך בשימוש בנוגדי קרישה, בשל קרישיות יתר, וטיפול סביב לחץ דם נמוך. המקרים הללו, שהתגברו בגל השני והשלישי של מגפת הקורונה בישראל, חייבים להיות בתודעה הציבורית. הורים לילדים מוכרחים להכיר את התסמינים ולקשור אותם לנגיף הקורונה״.

ד״ר רבקה ברוקס מסכמת: "לאחר מספר ימים של אשפוז במצב קשה מאוד, אורין התאוששה. המצב הלבבי חזר לנורמה, בדיקות הדם מעידות על שיפור ניכר, הצבע חזר לפנים שלה ואנחנו כל כך שמחים שההחלמה טובה ומהירה. כשאורין הגיעה לפה במצב קשה מאוד, והיא לא עמדה על הרגליים, הבטחתי לה שנעשה הכול כדי שהיא תחלים. אמרתי שאני מאמינה, שתוך שבוע, פחות או יותר, ישתפר מצבה – והנה, היא היום בדרך להחלמה מלאה״.


להצטרפות לקבוצת הווצאפ MedNews – חדשות אורתופדיה ורפואה דחופה >> לחצו כאןלהצטרפות לקבוצת הווצאפ MedNews – חדשות רפואה >> לחצו כאן