ילדה בת שבע ניצלה מהכשת נחש צפע

הדר-ואמא-טל-מכווץ
הדר-ואמא-טל-מכווץ

הדר לוי בת השבע טיילה עם הוריה בחורשה והוכשה. היא הובהלה במסוק במצב קשה לבית חולים. מד"א וטיפול נמרץ פוריה הצילו את חייה

הדר וטל לוי צילום: מיה צבן

בשורות משמחות מהצפון. הדר לוי בת השבע, שהגיעה במצב קשה למרכז הרפואי פוריה בטבריה, לאחר שהוכשה על ידי נחש צפע, מתאוששת וירדה ממיטת האשפוז.

ברביעי שעבר (15 באפריל 2020) פונתה הדר במסוק לבית החולים פוריה, לאחר שהוכשה על ידי נחש בחורשה סמוך לביתה באלוני הבשן, שברמת הגולן. טל לוי, אמה של הדר: "היינו ליד הבית, אנחנו גרים בטבע, פתאום הדר דרכה עם נעלי ספורט על סלע, הכול קרה תוך שניות, היא צרחה חזק ואמרה שראתה משהו זוחל. בעלי, שהיה לידה הרים אותה מהר, וראינו סימנים של ההכשה מעל הקרסול הימני שלה. ישר הבנו שזו הכשה של נחש וידענו שצריך להגיע מהר לבית חולים. צוות ניידת מד"א בישוב טיפל בה, משם פינו אותנו באמבולנס לקצרין ומשם במסוק לפוריה".

ד"ר אמיר בר, מנהל יחידת טיפול נמרץ ילדים בפוריה: "הדר הגיעה למלר"ד כשהיא מעורפלת הכרה. היא טופלה באנטי ונום של נחש צפע ולאחרי כשעה שבה להכרה והועברה להמשך טיפול אצלנו, ביחידת טיפול נמרץ ילדים. פיזור הארס בגוף יכול לגרום לפגיעה רב מערכתית מסכנת חיים, ולשמחתנו זה לא היה המקרה. התפתחה החמרה מקומית באזור ההכשה, ברגל ימין נוצרה בצקת קשה כתוצאה מארס הנחש שגרם לפגיעה ברקמות וליציאת נוזלים מכלי הדם. זה מצב מסוכן שעלול היה לגרום לנמק אשר במקרים קשים אף מחייב ניתוח. בשל החשש להתפתחות מצב כזה, היא קיבלה ביחידה לטיפול נמרץ מנה נוספת של אנטי ונום. בהמשך היינו במעקב רפואי צמוד כדי לוודא שלא מתפתח נמק ברגל. לשמחתנו מצבה שהיה קשה, הלך והשתפר. הבצקת החלה לרדת, והיום היא ערנית ופעילה ויכולה לרדת מהמיטה".

ד"ר בר מדגיש כי הטיפול הצליח הודות לפינוי המהיר והטיפול הראשוני של מד"א בשטח: "אם הפינוי היה מתעכב זה בהחלט היה מצב שמהווה סכנת חיים". ביום ראשון יצאה מטיפול נמרץ כשהיא מחייכת ואמרה שהיא חשה טוב. טל האימא סיכמה: "היינו מאד בלחץ, אנחנו מרגישים שזכינו בהדר. הצוות הרפואי הציל לה את החיים. אנחנו מודים לכל הצוות שטיפל בה ועטף אותנו".


להצטרפות לקבוצת הווצאפ MedNews – חדשות אורתופדיה ורפואה דחופה >> לחצו כאןלהצטרפות לקבוצת הווצאפ MedNews – חדשות רפואה >> לחצו כאן