תכנון היריון לנשים עם סוכרת

דוקטור-ענב-יפת-צוות-מרפאה-סוכרת-הריון-פוריה
דוקטור-ענב-יפת-צוות-מרפאה-סוכרת-הריון-פוריה
לילך שביט אחות מתאמת סוכרת (מימין), ד”ר יפת מנהלת המרפאה, וגלית מגריל מנהלת יחידת תזונה קלינית צילום: רחלי אהרון

ד”ר ענב יפת, רופאה גניקולוגית בכירה ומנהלת מרפאת סוכרת הריון בבית החולים פוריה בטבריה, מסבירה מדוע חיוני להוריד את הסיכון למומים מולדים, הפלות וסיבוכי סוכרת נוספים

מרפאת סוכרת הריון במרכז הרפואי פדה-פוריה בטבריה, היא מרפאה רב תחומית, הנותנת מענה כולל ומקיף לנשים עם סוכרת שנכנסו להריון, או נשים עם סוכרת הריון. המרפאה בבית החולים פוריה נותנת מענה גם לנשים עם סוכרת נעורים (סוכרת מסוג 1), תוך שימוש במשאבות ובסנסורים מתקדמים.

ד”ר ענב יפת, רופאה גניקולוגית בכירה ומנהלת המרפאה: “בשנה האחרונה נתנו שירות וטיפול לעשרות נשים, מכל אזור הצפון, וזו המטרה שלמענה הקמנו את המרפאה, שהיא חלק מהאגף לאם ולילוד בפוריה. בעבר ניתן השירות על ידי המרפאה להריון בסיכון, אך לאור המספר הגדול של נשים המאובחנות עם סוכרת בהריון, החליט פרופ’ משה בן עמי, מנהל האגף לאם ולילוד בבית החולים, להקים מרפאה ייעודית שכוללת צוות רב תחומי המתמחה בנושא זה”.

אלו טיפולים ושירותים רפואיים ניתן לקבל במרפאה?

“מרפאת סוכרת הריון שלנו היא מרפאה מולטי-דיסיפלינרית, הכוללת את כל השירותים עבור אישה עם סוכרת, החל משלב תכנון ההיריון ועד הלידה. הקמנו כאן מרפאה רב תחומית, שמרכזת את כל מרכיבי השירות הדרושים, על מנת לספק ליווי נאות במהלך ההיריון, ואף לפניו, לנשים עם סוכרת – והכול במקום אחד. שירותים אלו כוללים ליווי של רופאת נשים מומחית בסוכרת, דיאטנית, אחות סוכרת וליווי הריון, בדיקות אולטרה סאונד וניטור עוברי”.

המרפאה מיועדת לנשים עם סוכרת, שנכנסות להריון, או לנשים שלקו בסוכרת רק תוך כדי ההיריון?

ד”ר יפת: “במרפאה אנו מטפלים גם בנשים שפיתחו סוכרת במהלך ההיריון, וגם בנשים עם סוכרת ללא קשר להריון. בנשים אלו יש חשיבות עצומה להתחיל את ההיריון עם ערכי סוכר מאוזנים, מכיוון שבאופן זה ניתן להוריד משמעותית את הסיכון למומים, הפלות וסיבוכי סוכרת נוספים. לכן, נשים עם סוכרת, המתכננות הריון, חשוב שתגענה אלינו עוד לפני ההיריון, בשביל שנגבש לכל אחת תכנית טיפול מותאמת אישית, לאיזון רמת הסוכר”.

מה לגבי נשים שעוברות טיפולי פוריות?

ד”ר יפת: “סוכרת מאוזנת משפרת גם את הסיכוי להצלחת טיפולי פוריות, ועל כן חשוב שנשים עם סוכרת תגענה אלינו לפני התחלת טיפולי פוריות”.

ד”ר ענב יפת צילום: רחלי אהרון, פוריה

ד”ר יפת מדגישה את הזמינות הגבוהה של צוות המרפאה: “אנחנו מבינות את חשיבות המעקב אצל נשים עם סוכרת, במהלך ההיריון, וגם את הקושי שבהגעה תכופה מדי למרפאה, בעיקר מאזורים רחוקים. לכן, פיתחנו שירות ייחודי, המצריך הגעה למרפאה אחת לחודש בלבד – ובכל יתר המקרים אנו זמינות למטופלת גם בטלפון וגם במייל”.

איך מתבצע בפועל, הקשר עם המטופלות מרחוק?

ד”ר ענב יפת: “המטופלת שולחת לנו בדואר אלקטרוני עקומת סוכר, שהיא בודקת לעצמה לאורך כל היום, ומקבלת מענה מהיר על מצב האיזון והמלצות טיפוליות בהתאם. לאחרונה התחלנו גם מחקר, במסגרת המרפאה, בו נבדק האם שימוש בתכשירים טבעיים יכול לאזן את רמת הסוכר ללא צורך בתרופות”.

סמדר (44), תושבת טבריה המטופלת במרפאה, מסכמת: “לא סבלתי מסוכרת הריון בהריונות הקודמים, כך שלא בדיוק ידעתי מה לעשות. הגעתי למרפאה וקיבלתי מהצוות את מלוא ההדרכה, ההכוונה והתמיכה. אני איתם בקשר כל הזמן, זה מאוד חשוב וממש עוזר לי”.

כתבה זו אינה מהווה, בשום אופן, תחליף להיוועצות ברופא/ה בכל מקרה רלוונטי.