דלקת ריאות - סקירה

Pneumonia
Pneumonia
צילום: שטרסטוק

לדלקת ריאות גורמים חיידקים או נגיפים. לעיתים נדירות , בעיקר בחולים שסובלים מליקויים במערכת החיסון,  עלולות גם פטריות לגרום לדלקת ריאות. תסמיני המחלה הם חום, צמרמורות, שיעול, קוצר נשימה, כאבים בחזה, דופק לב מואץ וקצב נשימות מוגבר

אין אחד מאתנו שלא חלה לפחות פעם אחת בדלקת ריאות. המחלה יכולה להיות קלה, אך לעיתים קשה מאוד עד כדי סכנת חיים. מחלת הריאות היא זיהום בתוך הריאות, שעלול לגרום להרגשה כללית קשה מאוד. הדלקת מתבטאת בשיעול, חום וקשיי נשימה. במקרים רבים דלקת ריאות אינה המחלה המקורית בפני עצמה, אלא נוצרת כתוצאה מסיבוך של מחלה אחרת בדרכי הנשימה, כגון שפעת.

לדלקת ריאות גורמים חיידקים או וירוסים (נגיפים). לעיתים נדירות , בעיקר בחולים שסובלים מליקויים במערכת החיסון, עלולות גם פטריות לגרום לדלקת ריאות. כמו כן לעיתים רחוקות עלולה מחלה נגיפית כמו שפעת לגרום בהמשך לדלקת ריאות חיידקית. בדרך כלל תסמיני המחלה הם חום, צמרמורות, שיעול עם או בלי כיח מוגלתי, קוצר נשימה, כאבים בחזה, דופק לב מואץ וקצב נשימות מוגבר. ייתכנו גם הקאות, שלשולים והכרה מעורפלת. במקרים הקשים יופיעו כל התסמינים בעת ובעונה אחת, ואילו במקרים הקלים יופיעו רק שיעול וחום. לעיתים, בעיקר בקשישים, תיתכן דלקת ריאות ללא חום.

אבחון: אבחנת הרופא מתבססת על תשאול בנוגע לתסמינים שתוארו, על ממצאים בבדיקה גופנית ועל האזנה לריאות. על פי רוב יש גם צורך בצילום חזה כדי לאשר או לשלול את האבחנה. לעיתים גם עושים בדיקות דם וזאת לפי שיקול הדעת המקצועי של הרופא. בפועל קשה להבדיל בין דלקת ריאות חיידקית לבין דלקת ריאות נגיפית על בסיס התשאול והבדיקה הגופנית. אפילו לאחר התבוננות בצילומי החזה קשה להבחין ביניהן. בחולים מאושפזים ניתן לעיתים להבדיל בעזרת בדיקות חודרניות שונות. בקהילה ניתן לעשות בדיקות דם, ואלה עשויות לרמז על אבחנה כזאת או אחרת, אך לא באופן ודאי.

טיפול: ברוב המקרים ניתן לטפל בדלקת ריאות בבית, וליטול אנטיביוטיקה. בדרך כלל היא חולפת כעבור שבועיים עד שלושה. בקרב אנשים מבוגרים יותר, תינוקות ואנשים שחולים במחלות נוספות, המחלה עלולה להיות קשה מאוד ואפילו קטלנית. במקרים קשים נוטים לאשפז חולים עד שהדלקת חולפת ובנוסף מספקים חמצן להקלת הנשימה. לחולים הנמצאים בקבוצת הסיכון לדלקת ריאות קשה, יש חיסון כנגד גורם הזיהום החיידקי העיקרי, הקרוי פנאומוקוק.

מקור המידע – אתר קופת חולים כללית, אתר קופת חולים מאוחדת.


להצטרפות לקבוצת הווצאפ MedNews – חדשות רפואה >> לחצו כאן