ניתוח פלסטי לשחזור הלחי

פרופ' עימאד אבו אל נאעג', ד
פרופ' עימאד אבו אל נאעג', ד"ר ערן בר מאיר וד"ר מורד עבד אל ראזק צילום: פוריה

בניתוח מורכב, שנמשך 11 שעות בבית החולים פוריה, הוסר גידול ממאיר מתוך רירית הלחי של מטופלת בת 67 מעפולה. לאחר מכן, בוצע שחזור מיקרו-כירורגי של פניה

בניתוח מורכב שנמשך 11 שעות ביצעו רופאי המרכז הרפואי פדה-פוריה בטבריה, הסרה של גידול ממאיר מתוך רירית הלחי של מטופלת, ולאחר מכן, שחזור מיקרו-כירורגי של המקום. את הניתוח ביצע צוות רב-תחומי הכולל את פרופ' עימאד אבו אל נאעג', מנהל מחלקת כירורגיה פה, פנים ולסתות; ד"ר ערן בר-מאיר, מומחה בכיר לכירורגיה פלסטית; וד"ר מורד עבד אל ראזק, רופא בכיר שהתמחה במיקרו-כירורגיה משחזרת.

עדנה (67), תושבת עפולה, החלה לסבול מפצעים בחלל הפה לפני שנתיים: "הגעתי למצב שבקושי יכולתי לאכול, הבנתי שמשהו לא בסדר ולאחר שפניתי למספר רופאים בקהילה, הופניתי למחלקת פה ולסת בפוריה". עדנה אובחנה עם מחלת ריריות, המוגדרת כמצב טרום ממאיר.

פרופ' עימאד אבו אל נאעג' צילום: פוריה

ד"ר מוראד עבד אל ראזק, רופא בכיר במחלקה לכירורגיה פה, פנים ולסתות, חזר אל בית החולים פוריה לאחר שנתיים של תת התמחות במיקרוכירורגיה ובכירורגיה משחזרת בבית החולים של אוניברסיטת מונטריאול בקנדה. "עדנה הגיעה לביקורת", הוא אומר, "ובבדיקתה עלה חשד לגידול ממאיר. מיד עשינו ביופסיה ואז אומתה האבחנה של גידול ממאיר בלחי שמאל".

עדנה עברה ניתוח מורכב של כ-11 שעות, שכלל הסרת הגידול בלחי ושחזורו על ידי מקטע רקמה שנלקח מאצבע האמה שלה. ד"ר ערן בר מאיר מסביר: "בניתוחים בהם יש כריתה משמעותית של חלק מהפנים, חייבים לבנות את הפנים מחדש גם מבחינה תפקודית וגם מבחינה אסתטית, כדי שהמטופל יוכל להרגיש בנוח מבחינה חברתית ואישית. ניתוח כזה מחייב צוות רב תחומי שיכול לבצע באותו ניתוח גם את כריתת הגידול וגם את השחזור. הודות להצטרפותו של ד"ר עבד אל ראזק, יש לנו כיום בבית החולים פוריה צוות מקצועי, עצמאי, עם ההכשרה והיכולת לבצע את השחזורים המורכבים ביותר שיש בתחום הפלסטיקה".

לאחר שלושה שבועות אשפוז, עדנה מרגישה טוב יותר והתבשרה כי היא יכולה לחזור לביתה. פרופ' עימאד אבו אל נאעג', מנהל המחלקה לכירורגיית פה, פנים ולסתות, מסכם: "זה ניתוח מורכב מאד שלשמחתנו עבר בהצלחה רבה. קיבלנו תשובה שכל הגידול הוסר בשלמותו ועכשיו עדנה תוכל לאט ובהדרגה לחזור לתפקוד רגיל. הבשורה לתושבי האזור היא הקמתו של צוות מקצועי שיבצע ניתוחי שחזור בראש ובפנים ובהמשך גם באיברים נוספים".


להצטרפות לקבוצת הווצאפ MedNews – חדשות אורולוגיה, גסטרו ופלסטיקה >> לחצו כאןלהצטרפות לקבוצת הווצאפ MedNews – חדשות רפואה >> לחצו כאן