כדור בוטן להקלה בלידה

המיילדת אולה זק צילום: העמק
המיילדת אולה זק צילום: העמק

באגף יולדות בבית החולים העמק בעפולה נעזרים בכדור פיזיו, המעוצב בצורת בוטן, כדי לסייע ולהקל על מהלך הלידה. צפו בסרטון הדגמה

הלידה מתקרבת? כדור בוטן, שהינו כדור פיזיו בצורת בוטן, יכול לסייע במהלך הלידה, במיוחד אצל יולדות שקיבלו אפידורל. בעזרת הכדור ניתן לנוע על מיטת חדר הלידה בצורה בטוחה ולהפחית לחץ מאיברים שונים בגוף.

צפו בסרטון וידיאו, שהפיקה המיילדת אולה זק מבית החולים העמק בעפולה, על השימוש בכדור בוטן בלידה. צילום: המרכז הרפואי העמק.

במקור הומצא הכדור המעוצב עם שקע, כדי לאפשר לפיזיותרפיסטים לעבוד עם אנשים, הסובלים מבעיות שיווי משקל וקואורדינציה. נשים בלידה, המקבלות אלחוש אפידורלי, הופכות להיות מאותגרות, זמנית לפחות, בשני היבטים אלו. הכדור מספק מענה לדרישה של תנועה בטוחה ומאוזנת.

התועלת המרכזית של השימוש הדיפולטיבי בכדור, תוך כדי רבע שכיבה על הצד וסבסוב מלא של האגן, היא פתיחה דינמית וידידותית של כל מפרקי האגן, בו זמנית. במקביל יכול גם פלג הגוף העליון להשתחרר מן הלחץ, שמאפיין שכיבה מלאה על הצד – על כל זרוע בתורה – וכן ליהנות מהרחקה יחסית של אזור הצלעות מאזור המפרק הקדמי של האגן (סימפיזיס פוביס), במעין פיתול עדין.

המיילדת אולה זק צילום: העמק

אולה זק, מנבחרת המיילדות של מרכז רפואי העמק, שם משתמשים בכדור הבוטן, הפיקה סרטון הדרכה לשימוש בכדור. "חשוב להמשיך לנוע ולשנות תנוחות בלידה, גם כשאנחנו משתמשות באלחוש", היא מסכמת.


להצטרפות לקבוצת הווצאפ MedNews – רפואת נשים ויולדות >> לחצו כאןלהצטרפות לקבוצת הווצאפ MedNews – חדשות רפואה >> לחצו כאן