אנשי השבוע ברפואה

תמונה-משותפת
תמונה-משותפת

אתר "מדניוז" בוחר מדי יום שישי דמויות מובילות בקהילה הרפואית בישראל הראויות להערכה ולהוקרה

אנשי השבוע ברפואה 03.04.2020

האחות אלישבע ויסרוזן – שערי צדק

אחות המחלקה לנוירולוגיה, אם לתשעה, התנדבה לעבוד במחלקת חולי הקורונה

האחות אלישבע ויסרוזן צילום: שערי צדק

אלישבע ויסרוזן, אם לתשעה ילדים, היא אחות במחלקת נוירולוגיה של בית החולים שערי צדק בירושלים. ויסרוזן התנדבה לעבוד במחלקה המטפלת בחולי קורונה בבית החולים. על אף החששות הרבים, בני משפחתה תמכו בה באופן מלא, וכעת היא חלק מן צוות המטפל סביב השעון בחולים המאומתים.

ויסרוזן מתארת: ״ההחלטה הזו, לעבוד עם חולי קורונה, לא התקבלה על רגל אחת, אלא היא נעשתה מתוך תחושת שליחות משמיים. אני מאמינה שאם מגיעה לפתחו של אדם הזדמנות להירתם למאמץ, שיכול לעזור לאחרים, חובה עליו לעשות זאת".

ד"ר שמעון אדלשטיין – בי"ח זיו

מאז פרוץ המגפה בארץ, למנהל המחלקה למחלות זיהומיות, אין יום ואין לילה

דר' שמעון אדלשטיין צילום: זיו

ד"ר שמעון אדלשטיין (56), אב לשלושה, הוא מנהל המחלקה למחלות זיהומיות ומנהל מחלקת התפרצות הקורונה בבית החולים זיו בצפת. מאז התפרצות המגיפה בישראל, ד"ר שמעון אדלשטיין עובד סביב השעון, עם מעט שעות שינה. "הקורונה נחתה כאן בארץ באופן פתאומי, ואנו לא מורגלים למצבים כאלה", הוא משחזר. "ההיערכות הייתה מידית. פתחנו שתי מחלקות בבית החולים, כולל ציוד, הכנת צוותים, ודאגה לציוד הנשמה".

"בשל היותי מנהל המחלקה", מסביר דר' אדלשטיין, "ומאחר ואיננו יודעים הרבה על המגיפה בספרות המקצועית המוכחת, כל חולה הוא אירוע מתגלגל בפני עצמו. גם כשאני מגיע הביתה מבית החולים, במשך כל השעות יש טלפונים ללא הפסקה, לגבי טיפול בחולים, התאמת פרוטוקולים, שינוי במצבם ועוד. לאחר קבלת טלפונים כאלה, ובשל המורכבות והתיאורים הלא פשוטים, קשה מאוד לחזור לשינה".

ד"ר אדלשטיין הוא המרגיע הראשי של מאושפזי הקורונה בבית החולים. הוא רגיש ואנושי, אכפתי, ותמיד מעודד את החולים, מרבה לקיים עמם שיחות אישיות ומגיע למחלקה מעבר לשעות העבודה כדי לדרוש בשלומם.

יש מסר אחד מרכזי, שהוא מעביר לתושבי הצפון לכל אורך האחרונה – מי שינצח, בסופו של דבר, את המגפה, הם לא הצוותים הרפואיים, אלא האזרחים, אם יישארו בבידוד. אדלשטיין: "מגפות טופלו תמיד באותה הדרך – על ידי בידוד חולים ונחשפים, וטיפול בחולים. ככל שהאנשים יפנימו זאת, כך ננצח את המגיפה מהר יותר".


להצטרפות לקבוצת הווצאפ MedNews – חדשות רפואה >> לחצו כאן