ציפורן חודרנית: מסוכן לסוכרתים

דוקטור-איציק-מלכה-אורתופד-כירורג-ציפורן-חודרנית
דוקטור-איציק-מלכה-אורתופד-כירורג-ציפורן-חודרנית
ד"ר איציק מלכה

ד"ר איציק מלכה, מומחה בכירורגיה אורתופדית, כף רגל וקרסול, פצעים קשים לטיפול וכף רגל סכרתית, מסביר

ציפורן חודרנית היא ציפורן שחודרת במהלך גדילתה אל תוך העור שסביבה. החדירה הזאת גורמת לדלקת מקומית, המתבטאת בכאב, בנפיחות, באודם ולעיתים בזיהום שאליו מתלווים הפרשה מוגלתית, דימום וצמיחת עור עודף. המחלה שכיחה בעיקר בבוהן כף הרגל אך יכולה להופיע גם באצבעות אחרות. לעיתים הטיפול בפדיקור רפואי אינו מספיק, או לא מבוצע נכון, ואז המטופלים נאלצים לעבור הליך ניתוחי.

ד"ר איציק מלכה, מומחה בכירורגיה אורתופדית, מומחה כף רגל וקרסול, מומחה בטיפול בפצעים קשיי טיפול, ובכף רגל סכרתית, הוא רופא בכיר בקופת חולים כללית. ד"ר מלכה, המטפל ברוזן מדיקל סנטר, מתאר את הבעיה והפתרונות.

באיזה מצב המטופלים מגיעים אליך?

"מטופלים רבים מגיעים לאחר שניסו טיפולים שונים, כאלו ואחרים, ונואשו. התלונה העיקרית הינה כאב מתמיד, המחמיר בנעילת נעליים. הליכה בנעליים פתוחות מלווה בכאב מחבלות, אפילו קלות, או התפתחות זיהום. הציפורן הינה רקמה קרנית אשר מתפתחת וניזונה מהרקמה הנמצאת תחת הציפורן ("מיטת הציפורן"). ברבים ממטופליי, סיבת הבעיה הינה גזירה שגויה של הציפורניים. עם זאת, ישנם מטופלים שחרף ביצוע פדיקור רפואי 'ישנה התפתחות הבעיה ואף הופעת זיהום. במטופלים הסובלים מפטרת עיקשת בציפורן, מופיע פעמים רבות עיוות קשה, העלול לגרום להפרעה בצמיחה והופעת ציפורן חודרנית".

האם זה מסוכן?

"זיהום ממושך באצבע מפריע לשגרת החיים של המטופלים. במטופלים מסוימים זיהום עלול להתפתח לזיהום מורכב, המחייב טיפול אנטיביוטי ואף ניתוחי. מטופלים הסובלים מסוכרת, הינם בסיכון להחמרת הזיהום והתפשטותו אל העצם 'אשר נמצאת סמוך למיטת הציפורן. מטופלים אלו חייבים בטיפול מוקדם ומעקב".

כיצד מטפלים?

"ראשית, אני ממליץ למנוע התפתחות בעיה, ולהקפיד על טיפול נכון ועקבי בכפות הרגליים, בדגש על ביצוע פדיקור רפואי. במקרים בהם התפתח זיהום, יש צורך בטיפול במשחה אנטיביוטית, ולעיתים אף בטיפול אנטיביוטי".

מתי נדרש ניתוח?

"במקרים בהם חרף פדיקור רפואי, הכאבים אינם משתפרים, והזיהומים חוזרים – יש לשקול ניתוח. או כאשר המטופל אינו יכול לנעול נעליים סגורות. פעמים רבות זו התוויה".

מה מבוצע בניתוח?

"תחת הרדמה מקומית של הבוהן, שלצערי הינה כואבת, מבצעים הסרה של הציפורן החודרנית וחשוב מאוד גם של מיטת הציפורן – וזאת על מנת שהציפורן לא תגדל שוב בצד זה של הבוהן. ישנם מטופלים רבים, בהם נדרש הניתוח בצד הפנימי והחיצוני של הבוהן. במקרים קשים, נדרשת הסרת הציפורן בשלמותה, מתוך תקווה שמיטת הציפורן תסייע לצמיחת ציפורן תקינה".

מהו תהליך ההחלמה?

"יש להיערך לכך, שביום הניתוח ישנם כאבים, אשר משתפרים בימים הבאים. לאחר יומיים מחליפים חבישה, ובהמשך, מדי יום, לאחר המקלחת. יש להגיע לביקורת 10 ימים לאחר הניתוח לשם בדיקת הפצע והסרת התפרים".

כתבה זו אינה מהווה, בשום אופן, תחליף להיוועצות ברופא בכל מקרה רלוונטי.


להצטרפות לקבוצת הווצאפ MedNews – חדשות אורתופדיה ורפואה דחופה >> לחצו כאןלהצטרפות לקבוצת הווצאפ MedNews – חדשות רפואה >> לחצו כאן