דלקת באגן - סקירה

כאב-אגן-ששש
כאב-אגן-ששש
צילום: שטרסטוק

כאבים חריפים באגן, הם אחד הסימנים לדלקת באגן, ששכיחה בצעירות מתחת לגיל 25 שסבלו מזיהום קודם. כיצד ניתן לטפל בבעיה הכואבת ומטרידה

לא מעט נשים סובלות מכאב חריף באגן, שהולך ופוחת עם הזמן, ולא פעם מקור הכאב אינו ידוע והוא חולף מעצמו. עם זאת ישנו כאב שלא חולף אלא מחמיר, אשר גורם למוגבלות באזור האגן, ומתבטא בכאב חד ואי נוחות, דלקת האגן. דלקת האגן היא מחלה חריפה או כרונית של איברי האגן רחם, חצוצרות, שחלות, הנגרמת מזיהום שמקורו חיידקים שונים.

ישנן סיבות שונות למקור הזיהום. אחת הסיבות השכיחות היא הגיל, הדלקת שכיחה יותר בקרב צעירות שגילן מתחת לעשרים וחמש שנים במצב שהיה זיהום קודם במערכת המין. גם הימצאותו של התקן תוך רחמי מעלה את שכיחות הזיהום באגן, בעיקר בסמוך להתקנתו. כמו כן פעילות מינית עם תחלופה גבוהה של בני זוג, היא גורם נוסף ושכיח להופעת הדלקת.

הסימנים לדלקת באגן: כאבי בטן תחתונה; הפרשות – בצבע אפור, ירקרק מלוות בריח, או ללא ריח; עליית חום גוף; כאבים בפות ובזמן קיום יחסי מין; גירוי ואי נוחות בזמן מתן שתן. זיהוי ואבחון הדלקת נעשה על ידי בדיקה תוך נרתיקית על ידי הרופא. רגישות בצוואר הרחם, רגישות בבטן תחתונה, יכולות להצביע על דלקת. על מנת לאמת את החשדות יעשו למטופלת בדיקות דם, לריבוי כדוריות דם לבנות, ושקיעת דם מוחשת. בתרבית משטח מצוואר הרחם תתקבל תשובה של חיידק. כמו כן ניתן לקבוע מה מצב הדלקת בצפייה בעזרת מכשיר אופטי, לפרסקופ , לתוך חלל הבטן, רחם ושחלות.

הטיפול בדלקת האגן, הינו אנטיביוטי, ונעשה בהתאם לסימנים ולחומרת המחלה. הטיפול יכול להינתן דרך הפה ודרך הוריד באשפוז במחלקה. להקלת כאבים ניתן להיעזר במשככים לפי הצורך. במקרים בודדים, במידה ומופיע סיבוך, יתכן טיפול כירורגי.

מקור מידע – "אתר מרכז רפואי העמק"