החלפת מסתם לב אאורטלי

גם-צנתור-ששש
גם-צנתור-ששש
צילום: שטרסטוק

המסתם האאורטלי מאפשר לדם לזרום מהלב אל אבי העורקים. החלפת מסתם פגום במלאכותי מתבצעת בצנתור וטשטוש. הטיפול הוכח כיעיל יותר מניתוח לב, המצריך פתיחה של בית החזה

המסתם האאורטלי נמצא בין החדר השמאלי של הלב לבין אבי העורקים. המסתם האאורטלי מאפשר לדם לזרום קדימה ומונע את חזרת הדם אחורנית לתוך החדר השמאלי. המסתם מורכב משלושה עלים. כאשר הוא פתוח, העלים נפרדים זה מזה, וכאשר הוא סגור, הם נצמדים. במקרה של בעיה במסתם, קיימת היצרות או דליפה ממנו.

פעולת החלפת המסתם מכונה באנגליתTranscatheter Aortic Valve Implantation – ראשי תיבות טאב"י. בפעולה זו מתבצעת השתלה של מסתם ביולוגי, במקום המסתם המקורי הפגום. מובילים את המסתם המושתל על גבי צנתר, לעבר המסתם הפגום. המסתם החדש מושתל בתוך המסתם הישן, והוא דוחק את עלי המסתם הישן ומתחיל לפעול מיד עם השתלתו.

טיפול זה הוכח כיעיל יותר מניתוח לב, המצריך פתיחה של בית החזה. הגישה הנפוצה לביצוע טאב"י היא דרך עורקי המפשעה. בחלק קטן של המקרים, כשיש מגבלות גודל בעורקי המפשעה, מבצעים את הטיפול  מעורק בכתף (גישה אקסילרית), או ישירות ללב (גישה אפיקלית). הטיפול מתבצע בחדר הצנתורים, בשכיבה על מיטה צרה, בתנאים סטריליים וללא צורך בהרדמה מלאה, אלא בטשטוש בלבד. לאחר שמזריקים חומר הרדמה מקומית, מחדירים צינוריות, המשמשות להשתלת המסתם. 

במקרים מסוימים הצוות הרפואי יחליט להשאיר קוצב לב זמני לאחר הפעולה. במקרים אלה, הקוצב יוכנס דרך וריד בצוואר או במפשעה, ויוצא לאחר מספר ימים, על פי החלטת הצוות הרפואי. הטיפול אינו כרוך בכאבים ונמשך עד שלוש שעות. לאחר הפעולה שוכבים במיטה, כדי למנוע דימום באזור החתך במפשעה. הצוות הרפואי מחליט מתי לרדת מהמיטה, לרוב יום לאחר הטיפול.

מקור מידע – "אתר בית החולים שיבא"


להצטרפות לקבוצת הווצאפ MedNews – חדשות לב וכירורגיה >> לחצו כאןלהצטרפות לקבוצת הווצאפ MedNews – חדשות רפואה >> לחצו כאן