שימוש יתר באופיואידים (תרופות מורפין)

מורפיום-ששששש
מורפיום-ששששש
צילום: שטרסטוק

מגיפת השימוש באופיואידים, שהרגה בארה"ב לפי הערכות כמאתיים אלף איש משנת 1996, וגרמה להתמכרות של המונים, תופסת מקום מרכזי בחדשות בכל העולם

מנתוני המרכז לבקרה ומניעת מחלות בארה"ב עולה כי 145 אנשים מתים מדי יום ממנת יתר של אופיואידים (תכשירי משפחת המורפין). מגיפת השימוש באופיואידים שהרגה בארה"ב לפי הערכות כמאתיים אלף איש משנת 1996, תופסת מקום מרכזי וכמעט יומיומי בחדשות העולמיות בכלל ובעיתונות הרפואית בפרט. עד לפני כעשרים וחמש שנים אופיואידים שימשו כתרופה לטיפול בכאבים של חולי הסרטן בלבד. באותה עת הלכה והתגבשה ההכרה כי הכאב הכרוני הינה מחלה, ולא רק סימפטום, וכי יש לטפל בה בדרכים חדשות. ואחת מהדרכים שפילסה את דרכה לראש טבלת הטיפולים הייתה הטיפול  באופיואידים לכאב כרוני שאינו ממקור סרטני.

להצעה זו היו שותפים מובילי הטיפול בכאב, אשר טענו שניתן לטפל באופיואידים למשך זמן ארוך, כמעט ללא תופעות לוואי. בחסות תדמית זו, המבטיחה לעשות רק טוב לטיפול בכאב כרוני שאינו ממקור סרטני, התנהל מסע של קידום מכירות אגרסיבי לתרופת אוקסיקונטין, שהביא לעליה דרמתית במתן מרשמי אוקסיקונטין (אופיואידים) לחולים. כיום אנו יודעים שאסור היה לתת להם תרופה זו מכל מיני סיבות. לא היה יעיל ולא כדאי לטפל בהם בתרופה זאת.

יתרה מכך. התרופה זלגה למעגלים רחבים של האוכלוסייה שעשו בה שימוש לרעה והתמכרו לה. רבים מהמתמכרים לא יכלו לעמוד במחיר הגבוה של התרופה המקורית ועברו לצרוך הרואין שנמכר ברחוב במחיר נמוך. ממצאים מראים שארבעה מתוך חמישה מתמכרים התחילו את דרכם בשימוש באוקסיקונטין. התביעות כנגד יצרנית אוקסיקונטין, חברת התרופות Purdue , מתארות  את החברה כמי שידעה והסתירה כי התרופה במינון גבוה ממכרת ויש לה תופעות לוואי.

החברה פירסמה ושיווקה אוקסיקונטין כתרופה בטוחה יותר ממשככי כאבים אחרים, בעלת ספיגה איטית המבטיחה בטיחות בשימוש, דבר שלא היה נכון. החברה הקימה מערך שיווק ענקי שכלל אלפי תועמלנים שנתנו לרופאים מתנות, מימנו נסיעות לכנסים שהחברה ארגנה ופינקה את הרופאים ברוחב יד. החברה מצאה כי רופא, שביקר אצלו תועמלן, רשם פי שניים מרשמים לתרופה זו ממי שלא זכה בביקור ולכן הוגברו הביקורים אצל הרופאים. החברה כבר נתבעה בעבר מספר פעמים ושילמה מאות מיליוני דולרים למשפחות הנפגעים מהתמכרות אך מעולם לא הורשעה בבית המשפט בגרימת נזק. בשנת 2007 הודו Purdue ושלושת מנהליה באשמת דיווח שקרי על התרופה בבית דין פדרלי ושילמו 635 מליון דולר קנס.

עם ההכרה במגיפת ההתמכרות ותוצאותיה בארה"ב ירדו מכירות אוקסיקונטין והחברה שוקלת על הכרזת פשיטת רגל. כדי למנוע את המגיפה במדינות אחרות, ובמיוחד במדינות מתפתחות, מתגבשת ההכרה כי יש צורך ברגולציה קשיחה יותר, אך בד בבד יש לשלב הדרכה נכונה וחינוך לשימוש מושכל בתרופות אופיואידיות.

מקור מידע – "אתר האגודה הישראלית לכאב" תקציר מאמר מאת פרופ' מיכאל טל, חבר במרכז לחקר הכאב של האוניברסיטה העברית ירושלים, לשעבר יו"ר האגודה הישראלית לכאב