רק 8% שמעו על אנדומטריוזיס

ד
ד"ר רן קידר צילום: יח"צ

מחקר חדש בקרב נערות בבריטניה, שפורסם בפברואר 2021, מגלה כי בנות בגילאי 15-19 אינן מודעות למחלה השכיחה שמאופיינת בכאבי מחזור חזקים

לפי מחקר בריטי שפורסם בפברואר 2021, רוב עצום של 94% מהבנות בגילאי 15-19 חוות כאבי מחזור, אך רק שיעור קטן מהן מודעות למחלת האנדומטריוזיס. בעוד מרבית הנערות במחקר הכירו מצבים רפואיים כרוניים אחרים, כגון סוכרת ואפילפסיה, רובן כלל לא ידעו מה זה אנדומטריוזיס, שאחד מתסמיניו הנפוצים הם כאבי מחזור חריפים.

המחקר – Secondary School Girls’ Experiences of Menstruation and Awareness of Endometriosis – נערך בקרב 442 בנות בבריטניה, ופורסם בפברואר האחרון בכתב העת:

Journal of Pediatric and Adolescent Gynecology.

ממצאים עיקריים במחקר: 86% מהנחקרות העידו על כאב בדרגה בינונית או קשה בזמן הווסת, ו-23% אף דיווחו כי הן מחסירות ימי לימודים בגלל המחזור, אך רק 8% מהבנות הכירו ויכולות היו לתאר מהו אנדומטריוזיס. המחקר מצא כי בעוד רוב הבנות (63%) הגדירו את הכאב שלהן ככאב "טיפוסי", למעלה מרבע מהנערות לא ידעו להגדיר אם כאב המחזור שלהן הוא רגיל או יוצא דופן.

ד"ר רן קידר, מנהל המרפאה לכאב אגני כרוני ואנדומטריוזיס, ב"איה מדיקל" מסביר כי אנדומטריוזיס היא מחלה יחסית נפוצה הפוגעת בכ-10% מהנשים בגיל הפוריות. המחלה מאובחנת בדרך כלל באיחור של שנים רבות, בשל חוסר המודעות אליה בקרב הנערות, הוריהן ואף הרופאים המטפלים. לדבריו, איחור באבחנה ובטיפול עלולים להוביל להתפתחות של כאבי אגן כרוניים ולאי פוריות.

מחברות המחקר מסכמות כי יש צורך בהוראת חינוך לבריאות בנושא המחזור החודשי בבתי הספר התיכוניים, כדי לשפר את הידע לניהול הכאב, וזיהוי נכון ובזמן של כל בעיה גינקולוגית, שיאפשרו אבחנה וטיפול מוקדמים. למעשה, במחקר עצמו, רובן של הנערות (86%) הביעו רצון ללמוד עוד על הנושא.

"ניתן להניח שגם בישראל מצב המודעות למחלה בקרב בנות נוער אינו אידיאלי", מסכם ד"ר קידר, "וחשוב לפעול לשיפור הידע בקרב הנערות לגבי מהי וסת רגילה ומהם הסימנים החריגים שיש לשים אליהם לב".

.


להצטרפות לקבוצת הווצאפ MedNews – רפואת נשים ויולדות >> לחצו כאןלהצטרפות לקבוצת הווצאפ MedNews – חדשות רפואה >> לחצו כאן