ריפוי בעיסוק זה לא משחק ילדים

רונית גילת צילום: הלל יפה
רונית גילת צילום: הלל יפה

רונית גילת, מנהלת שירות ריפוי בעיסוק בבית החולים הלל יפה, מסבירה כיצד ריפוי בעיסוק יכול לסייע לכלל האוכלוסייה ולא רק לילדים. לדבריה, ריפוי בעיסוק תומך בתהליכי החלמה ושיקום ומסייע למטופלים בכל הגילאים, הסובלים מבעיות תפקודיות, נוירולוגיות, מוטוריות, קוגנטיביות, התפתחותיות ותקשורתיות

ריפוי בעיסוק מזוהה בעיקר בקרב ילדים המאובחנים עם קשיים קוגנטיביים, מוטוריים, התפתחותיים ותקשורתיים. עם זאת, מדובר בתחום נרחב אשר נותן מענה גם למבוגרים הסובלים מבעיות נוירולוגיות, אורתופדיות ופסיכיאטריות. לרגל יום הריפוי בעיסוק החל השבוע, רונית גילת, מנהלת שירות ריפוי בעיסוק במרכז הרפואי הלל יפה בחדרה, מסבירה כיצד ריפוי בעיסוק יכול לסייע לכלל האוכלוסייה.

ריפוי בעיסוק הינו אחד ממקצועות הבריאות המשלב בתוכו מגוון רחב של תחומים מעולם הרפואה, החברה וההתנהגות במטרה לעודד אנשים להשתתף, להיות מעורבים ולקחת חלק בעיסוקים משמעותיים, בפעילויות ובתפקידים שונים. "עיקר העשייה המקצועית מתמקדת בטיפול באנשים שעקב מחלה, פגיעה או מוגבלות כלשהי, אינם נוטלים חלק בעיסוקים שונים בעלי משמעות ותכלית עבורם", מסבירה רונית גילת, מנהלת שירות ריפוי בעיסוק במרכז הרפואי הלל יפה. "יחד עם זאת, תחום זה נותן מענה לכלל האוכלוסייה בין אם מדובר באדם בריא או חולה, לאורך כל מעגלי החיים, החל משלב הלידה ועד לזקנה".

מה כולל שירות בריפוי בעיסוק?

"השירות כולל בתוכו אבחון, הערכה, טיפול והדרכה במטרה לסייע למטופל לשפר את היכולות הפיזיות והקוגנטיביות שלו. למרפאים בעיסוק יש את הידע והכלים המקצועיים לנתח את היכולות והמגבלות של המטופל, את דרישות הפעילות אותן מעוניין לבצע ואת מאפייני הסביבה בה מתבצעת הפעילות ובהתאם להעניק לו טיפול רחב מותאם אישית, לו ולבני משפחתו", מסבירה רונית גילת.

התפתחות מוחית וגדילה בקרב פגים

כבר מגיל לידה, שירות זה יכול לסייע בהתפתחות המוחית של פגים אשר נולדו טרם זמנם, נולדו במשקל נמוך או שסובלים ממחלה או ממום כלשהו. בבית החולים בהלל יפה ישנן מרפאות בעיסוק הנמצאות במחלקת טיפול נמרץ יילודים, הפועלות לצמצום מצבי דחק אליהם נחשף הפג, דבר התורם להתפתחותו המוחית ולגדילתו.

בהדרכה להורים ולצוות מועברים עקרונות של מתן גרייה מותאמת לפג וליילוד, שמירה על מנחים מותאמים מעודדי וויסות והתפתחות, עידוד הקשר המוקדם בין ההורה לפג, איזון מעגלי ערות-שינה וטיפול בתחומי אכילה והאכלה. כמו כן ניתנות גם המלצות להתאמת הסביבה הביתית לקראת השחרור.

קשיים מוטוריים, התנהגותיים ותקשורתיים בקרב ילדים

לא אחת שירות זה מזוהה עם ילדים הסובלים מקשיים מוטוריים, קוגניטיביים, תחושתיים ותקשורתיים. המרפאות בעיסוק מאתרות את הגורמים המעכבים את התפתחותם התקינה של הילדים ונותנות מענה למגוון קשיים המשפיעים על תפקודם והשתתפותם בבית, בגן, בבית הספר ובחברת ילדים אחרים, לדוגמא ילדים עם סרבול מוטורי, קשיים במוטוריקה עדינה, קשיים בביצוע עצמאי של פעילויות יומיום כמו לבוש ורחצה, קשיים באכילה או בהשתתפות בפעילויות משחק ופנאי, קשיי למידה, קשיים בקשב וריכוז, ילדים על הרצף האוטיסטי ותסמונות שונות.

"בבית החולים הלל יפה הכנסנו שירות זה גם למחלקת ילדים במטרה למנוע ככל הניתן את ההשלכות השליליות של מחלת הילד המאושפז על התפתחותו התקינה או לפחות, לצמצם את הפגיעה. לדוגמה, ילד עם פגיעה מוטורית בגפה העליונה מקבל טיפול ישיר מותאם אישית למצבו וניתנת גם הדרכה להורים במטרה לסייע לו לחזור לפעילות מוטורית תקינה. כמו כן מתבצעות התאמת סדים על פי הצורך, אבחון באיחור התפתחותי במידת הצורך ועוד", מציינת רונית גילת.

שיפור יכולות קוגנטיביות ותפקודיות לאחר אירוע מוחי

למרפאות בעיסוק חלק בלתי נפרד בהליך הריפוי של מטופלים הסובלים מבעיות נוירולוגיות. הן מזהות ומאתרות ירידה תפקודית, קוגניטיבית, מוטורית, ותחושתית עוד בזמן האשפוז. מטופל שעבר לדוגמה אירוע מוחי – חשוב לזהות ולאתר מוקדם ככל האפשר אם חלה אצלו ירידה קוגניטיבית ולהתחיל מידית טיפול מותאם אישית כדי להפחית את ההידרדרות הקוגניטיבית ובכך לשמר ולשפר את איכות חייו.

המטפלות למעשה מתמקדות בשיפור תפקודי היומיום של המטופל, כמו רחצה, לבוש, אכילה ושליטה על סוגרים. בנוסף, מרפאות בעיסוק בונות תכנית שחרור הכוללת רשימת התאמות והדרכה לקראת השחרור וכן המלצות להמשך טיפול בקהילה על פי הצורך.

שיקום פציעות גפיים

גם בתחום האורתופדי למרפאות בעיסוק תפקיד לא פחות חשוב. הן מתמחות בהכנת סדים לאחר ניתוחים, פגיעות או קטיעות בגפיים עליונות ותחתונות. בנוסף, נעשות הפעלות פאסיביות ואקטיביות של המפרקים על מנת למנוע קיצורי גידים והתכווצות רקמות בשריר ולאפשר תפקוד מוטורי אופטימלי לאחר ההחלמה. לקראת השחרור ניתנות המלצות להתאמת הסביבה הביתית ולמניעת נפילות.

"נפש בריאה גוף בריא"
לדברי רונית גילת, אמירה זו מקבלת חשיבות רבה בכל הקשור לריפוי בעיסוק. לשירות זה השפעה גדולה על מטופלים הסובלים מהפרעות פסיכיאטריות שונות. המטפלות למעשה מסייעות בשיקום יכולתו של המטופל לתפקד באופן עצמאי ולהשתתף בעיסוקים משמעותיים בחייו, כמו גם לאפשר את רווחתו ותחושת המסוגלות שלו. במסגרת השירות שניתן בבית החולים, מתקיימות גם קבוצות טיפוליות מגוונות וכן מתבצע קשר ישיר עם גורמים בקהילה לצורך שמירה על הרצף הטיפולי לאחר השחרור.

רונית גילת מסכמת: "ריפוי בעיסוק הינו שירות נרחב אשר בא לידי ביטוי במגוון רחב של תחומים. הוא מסייע למטופלים בכל הגילאים הסובלים מבעיות תפקודיות, קוגנטיביות ואחרות ולו תפקיד חשוב לא פחות מההיבט הרפואי הקונבנציונאלי בהליך השיקום וההחלמה של המטופלים".


להצטרפות לקבוצת הווצאפ MedNews – חדשות רפואה >> לחצו כאן