גורם התמותה השלישי בעולם

ד
ד"ר דניאל סטרובין. צילום: אסותא אשדוד

מחקר חדש: קיימת עליה של כ-50% בסיכון לתמותה, במהלך החמרה קשה של מחלת ריאות חסימתית COPD, וכן בשלושת החודשים שאחרי האשפוז. המחלה נובעת בדרך כלל כתוצאה מעישון

מחקר חדש מגלה כי חולים במחלות ריאה חסימתית כרונית, נמצאים בסיכון משמעותי לתמותה, בתקופה של עד שלושה חודשים אחרי אשפוז. COPD היא מחלה הפוגעת על פי ההערכות בכ-400 אלף ישראלים, רובם ככולם אינם מאובחנים.

בכנס הבינלאומי של האגודה האמריקאית למחלות ריאה American Thoracic Society-ATS).) שנערך באחרונה, הוצגו נתונים חדשים של מחקר רחב היקף. המחקר, שהקיף 10,355 חולים, בחן את ההשפעה של החמרה בינונית או החמרה קשה של COPD על הסיכון לתמותה. המחקר בחן את ההשפעה של ההחמרות בשלוש תקופות זמן: בזמן ההחמרה; בתקופה של עד 3 חודשים מההחמרה; ובתקופה שבין 3 חודשים ועד שנה מההחמרה. מניתוח הממצאים עולה שהסיכון לתמותה בזמן החמרה קשה עולה ב-50%.

צילום אילוסטרציה: סי.די.סי, אנספלאש

ד"ר דניאל סטרובין, מנהל מכון הריאות בבית החולים הציבורי אסותא אשדוד: "מחלת COPD הפכה לגורם התמותה השלישי בעולם וישנה סבירות גבוהה שאם נחקור נמצא שגם בישראל הנתונים דומים. לכן, המטרה בראש ובראשונה למנוע את המחלה, וכשהיא כבר קיימת ולמנוע החמרות".

COPD היא מחלת ריאות הנובעת, ביותר מ-80% מהמקרים, מעישון. רבים מהמעשנים שקצת משתעלים בבוקר, שכבר לא יכולים לעלות שתי קומות בלי עצירה ושנכנסים לקוצר נשימה מהליכה קצרה, מייחסים את התופעות האלה לעישון ולא להתפתחות של מחלה. "רבים גם מתרגלים וחושבים שזה נורמלי, וזה לא בגלל המחלה. אנשים לא יודעים שעישון גורם ל-COPD. ככל שיהיו פחות מעשנים, ככה יהיו פחות חולים. המניעה הראשונית היא הכי חשובה – לא להתחיל לעשן, ואם התחלתם, להפסיק מוקדם ככל האפשר", אומר ד"ר סטרובין.

לדבריו, אנשים מתרגלים לקוצר נשימה ולא יודעים לזהות את התסמינים של המחלה או החמרה. ד"ר סטרובין: "אנשים שפעם או פעמיים בשנה סובלים מתופעות של ברונכיטיס עם חום וליחה, ולוקח להם כמה שבועות להחלים, לא מבינים שאולי זאת החמרה של COPD שבעצם לא אובחנה. רופא משפחה הוא שחקן מרכזי באבחון ובמתן הטיפול ויש היום טיפולים יעילים".

צילום אילוסטרציה: נינו ליברני, אנספלאש
צילום אילוסטרציה: נינו ליברני, אנספלאש

בכנס הבינלאומי ATS, פורסם מחקר חדש נוסף, שבחן על 1,904 חולי COPD את ההשפעה של תחילת טיפול מיטבי במשאף משולש המכיל שלוש תרופות במשאף אחד, בשלב מוקדם של ההחמרה, קרי עד חודש מההחמרה, לעומת תחילת טיפול עם אותו משאף בשלב מאוחר יותר (מחודש-עד חצי שנה). נמצא כי טיפול מוקדם במשאף זה פעם ביום, מפחית ב-43% את שיעור האשפוזים החוזרים וב- 21% את סך כול שיעור ההחמרות אם נוטלים את הטיפול מוקדם לעומת דחיית הטיפול.

ד"ר סטרובין: "אנשים עם מחלות ריאה חוששים מפעילות גופנית. הם חושבים שלא יוכלו לעמוד במאמץ, אבל במקרים רבים חשוב לעשות פעילות גופנית קלה, פעם או פעמיים בשבוע, בכפוף לקבלת הנחיות מהרופא המטפל. בנוסף, בבתי החולים ישנן מסגרות של שיקום נשימתי ויש פעילות גופנית קבוצתית, ובכלל מעטפת של צוות רב-תחומי, שיכול להיטיב מאוד את מצבם של החולים".

ד"ר סטרובין מסכם: "אחת הבעיות השכיחות היא שחולים מפסיקים את הטיפול על דעת עצמם ברגע שהם מרגישים קצת יותר טוב, ולא תמיד מקפידים על טיפולים לרבות תרופות נשאפות, חיסונים, פעילות גופנית ועוד. לכן חייבים דווקא בתקופה הרגישה הזאת של הקורונה לא רק להקפיד על טיפולים באופן קבוע, אלא גם על תזונה מאוזנת ואורח חיים בריא כדי למנוע החמרות".