לא רנטגנאי, אלא דימותן!

דימותנים ראשיים. צילום: פוריה
דימותנים ראשיים. צילום: פוריה

בית החולים פוריה אירח כנס שנתי לרנטגנאים ראשיים, ששמחו לשמוע, כי האקדמיה ללשון עברית המציאה שם חדש למקצוע שלהם

לפני מספר שבועות שבועות, ביום רביעי, 23.6.21 , התקיים כנס ארצי של פורום הרנטגנאים הראשיים וסגניהם, במרכז הרפואי פדה פוריה ליד טבריה. ד"ר ארז און, מנהל בית החולים פוריה, ברך: "בתי החולים מכירים בחשיבות הדימות ומרכזיותו, עשיתם מהפכה בתחום בשנים האחרונות, ועדיין יש נושאים לטפל בהם ורפורמות שיש לעשות בתחום התקינה וההכשרה".

מישל סומך, הרנטגנאי הראשי במשרד הבריאות, הסביר כי לאחרונה האקדמיה ללשון קבעה כי השם לאנשי המקצוע בעברית יהיה דימותן והוסיף שמקצוע הדימות הוא התהליך של הפקת דמות במגוון רחב של אמצעים טכנולוגיים הקיימים היום, בשונה מן העבר. לכן הוחלט לשנות את המינוח רנטגנאי אשר אינו מכיל את כל ההיבטים המקצועיים החדשים של התחום.

שמעון סבח המנהל האדמיניסטרטיבי בפוריה: "כמו מקצועות רבים, גם המקצוע שלכם עבר דרך ארוכה, אין כיום כמעט פעילות רפואית שאין לה נגיעה שלכם. אנחנו רואים קושי גדול בגיוס אנשי מקצוע, הצרכים הולכים וגדלים ויש קושי לגייס כוח אדם איכותי. כיו"ר ארגון המנהלים האדמיניסטרטיביים, אני יכול לומר שכולנו מכירים בחשיבותם של הדימותנים לעתיד הרפואה".

הכנס נפתח בהרצאה של ד"ר מיכאל ז'רדב, מנהל מחלקת הדימות במרכז הרפואי פוריה, שאמר: "בשנה האחרונה בשל מגבלות הקורונה אנשים מטיילים יותר בארץ. כתוצאה מכך יש הרבה יותר מטיילים בגליל, ואנו רואים את העלייה במספרים. בחודשים הראשונים של 2021 ביצענו מספר בדיקות CT שהוא שווה לכמות הבדיקות שבוצעו לאורך כל השנה במהלך 2018 . במרכז הרפואי יש לנו את כל האמצעים הטכנולוגיים – CT ,MRI, אנגיו , אולטרה סאונד, דימות שד. בשבועות הקרובים יותקן מכשיר CT חדש ומתקדם אשר ישדרג את העבודה שלנו בצורה מאד משמעותית. אני גאה בהישגים של המחלקה והצוות שלנו בכל תחומי הדימות".

יניב ביטון, ממלא מקום הרנטגנאי הראשי בפוריה, אשר ארגן את יום העיון: "המטרה הראשונה שלנו היא ליצור שיח ולהביא את עולם הדימות לקדמת הבמה. המטרה השנייה היא להביא את אנשי המקצוע והקולגות שלי לכאן לפריפריה ולהראות להם את מה שיש לנו להציע, מבחינה מקצועית וטכנולוגית".