ניקוטין מעודד התפשטות סרטן ריאות למוח

צילום: NCI המרכז האמריקני לחקר הסרטן, אנספלאש
צילום: NCI המרכז האמריקני לחקר הסרטן, אנספלאש

חוקרים מבית הספר לרפואה של המרכז הרפואי ווייק פורסט שבצפון קרולינה, בדקו 281 חולי סרטן ריאה בשלב מתקדם, וגילו כי הניקוטין מעודד התפתחות גרורות למוח

ידוע זה מכבר הקשר בין עישון סיגריות, סיגרים וטבק לסיכון לחלות בסרטן ריאות. עד ארבעים אחוזים מחולי סרטן ריאות מהסוג השכיח (תאים לא קטנים), עלולים לפתח גרורות במוח. אפשרויות הטיפול במוח מוגבלות, מאחר ורוב התרופות אינן מסוגלות לעבור את מחסום הדם-מוח (רקמה המסננת את הדם טרם כניסתו למוח). על כן קיימת חשיבות רבה בהבנת מנגנון היווצרות הגרורות.

חוקרים מבית הספר לרפואה של המרכז הרפואי ווייק פורסט שבצפון קרולינה, ארה”ב, גילו לאחרונה כי הניקוטין שבטבק למעשה מעודד התפשטות או התפתחות גרורות של תאי סרטן ריאה במוח. החוקרים בחנו נתונים של 281 חולי סרטן ריאה בשלב מתקדם (שלב 4). מתוכם קבוצה של 79 חולים פיתחו גרורות במוח, מהם 59 עישנו בעת האבחנה ו-22 לא עישנו או עישנו בעבר. נמצא כי שיעור הגרורות למוח היה גבוה משמעותית במעשנים פעילים לעומת לא מעשנים או מעשנים בעבר.

צילום: פבל צ’רבינסקי, אנספלאש

בנוסף, בניסויים בעכברים, החוקרים גילו כי הניקוטין מעודד התפתחות גרורות במוח בכך שהוא חוצה את מחסום הדם-מוח וגורם להחלשת התגובה החיסונית במיקרוגליה (microglia, סוג של תאי חיסון במוח) שהופכת מהגנתית לכזו המקדמת התפתחות גרורות.

החוקרים מזכירים כי ניקוטין הוא חומר ממכר ביותר, ולכן הוא מהווה את המחסום העיקרי לגמילה מעישון. מוצרי ניקוטין ללא עשן, כגון סיגריות אלקטרוניות, ומוצרים כמו מסטיק ומדבקות ניקוטין, מוצעים לעיתים קרובות כאמצעי עזר לגמילה, אך החוקרים מזהירים כי לאור ממצאי המחקר יש לנקוט משנה זהירות בשימוש במוצרים אלה.
המחקר פורסם בכתב העת היוקרתי Journal of Experimental Medicine ב-4 ביוני, 2020.

הקליקו כאן לקריאת המאמר המלא.