טיפול חדש לדלקת ריאות ויראלית

פרופסור-אביב-גולדברט-סורוקה-ילדים-צילום-רחל-דוד
פרופסור-אביב-גולדברט-סורוקה-ילדים-צילום-רחל-דוד

ברונכיוליטיס היא הסיבה המובילה בעולם המערבי לאשפוז תינוקות. מחקר בחמישה בתי חולים בארץ, בהובלת פרופ' אביב גולדברט מסורוקה, מציע אפשרות טיפולית חדשה באמצעות אינהלציה של חנקן חמצני

פרופסור אביב גולדברט צילום: רחל דוד, סורוקה

טיפול באינהלציות של חנקן חמצני, יעיל בתינוקות עם דלקת ריאות ויראלית. כך עולה ממחקר חדש, בהובלת פרופ' אביב גולדברט מהמרכז הרפואי סורוקה בבאר שבע, שנערך במקביל בחמישה בתי חולים בארץ – סורוקה, כרמל, איכילוב, שיבא והעמק. המחקר מציע אפשרות טיפולית חדשה לתינוקות שסובלים מדלקת ריאות ויראלית, הקרויה ברונכיוליטיס.

דלקת ריאות ויראלית היא זיהום נגיפי שגורם להצטברות של ריר ושל ליחה בדרכי הנשימה הקטנים, ברונכיולים, וכתוצאה מכך לחסימה חלקית שלהם. הדבר מהווה את הסיבה המובילה בעולם המערבי לאשפוזים של תינוקות קטנים מגיל שנה. שיא התחלואה הוא בין גיל חודשיים לבין גיל חצי שנה, בעיקר בעונות הסתיו והחורף. נכון להיום, למחלה אין טיפול ובעולם נעשים מחקרים רבים המנסים למצוא לה תרופה.

המחקר החדש בהובלתו של פרופ' אביב גולדברט, מנהל מחלקת ילדים ב' בסורוקה, מומחה במחלות ריאה בילדים, מגלה כי טיפול באינהלציות של חנקן חמצני מהווה טיפול יעיל בתינוקות עם דלקת ריאות ויראלית. פרופ' גולדברט מסביר: "חנקן חמצני נמצא בשימוש שנים רבות בטיפול בפגים ואף במבוגרים עם יתר לחץ דם ריאתי. העלאת המינון בשיטה שבה השתמשנו, מביאה לשני אפקטים: אפקט אנטי ויראלי, ובמקביל הרחבת כלי דם ריאתיים ושיפור זרימת דם בריאה לאזורים החולים. מחקר זה מהווה נדבך משמעותי שמחזק נתונים קודמים לגבי הטיפול בחנקן חמצני בתינוקות עם זיהומים בדרכי הנשימה. אנהלציית חנקן חמצני במינון גבוה היא פיתוח של חברת ביונד אייר, חברה אמריקאית ציבורית הנסחרת בנאסד"ק, בשיתוף עם מרכז פיתוח ישראלי".


להצטרפות לקבוצת הווצאפ MedNews – חדשות אפידימיולוגיה ורפואת משפחה >> לחצו כאןלהצטרפות לקבוצת הווצאפ MedNews – חדשות רפואה >> לחצו כאן