משאף חדש לטיפול באסטמה

ד
ד"ר אמיר בר שי צילום: ברזילי

מנהל המזון והתרופות האמריקאי (FDA) אישר לשימוש משאף משולש, המשלב 3 תרופות שונות, לטיפול פעם ביום: סטרואידים בשאיפה המפחיתים את הדלקת האסטמתית ושני מרחיבי סימפונות. המשאף מיועד לחולי אסתמה (בנוסף לטיפול במחלת הריאות החסימתית הכרונית- COPD) המקבלים טיפול תרופתי אך עדיין סובלים מחוסר איזון של המחלה

בשורה לחולי אסתמה: אושר בארה"ב משאף חדש המשפר את תפקודי הריאות והשליטה במחלה. מנהל המזון והתרופות האמריקאי (FDA) הודיע כי הוא מאשר לשימוש משאף משולש, המשלב 3 תרופות שונות, לטיפול פעם ביום. המשאף מיועד לחולי אסתמה המקבלים טיפול תרופתי אך עדיין סובלים מחוסר איזון של המחלה. מדובר בטיפול משולש ראשון, הניתן במשאף אחד, ומאושר לטיפול באסתמה בנוסף למחלת הריאות COPD.

ה-FDA אישר את התרופה TRELEGY לאסתמה (בנוסף לטיפול במחלת הריאות החסימתית הכרונית- COPD) בעקבות מחקר שפורסם כעת בכתב Lancet. במחקר השתתפו 2,439 חולים. מטרת המחקר היתה לבדוק את יעילותו ובטיחותו של משאף המשלב 3 תרופות שונות (סטרואידים בשאיפה המפחיתים את הדלקת ושני מרחיבי סימפונות) בחולים שאינם מצליחים להגיע לשליטה באסתמה למרות הטיפול התרופתי אותו הם מקבלים. עד כה, למרות השימוש הנרחב במשאף משולב של 2 תרופות (סטרואידים ומרחיב סימפונות), בין 30-50% מהחולים אינם מצליחים להגיע לאיזון ולשליטה במחלה. חוסר שליטה במחלה נחשב מצב שבו, למשל, החולה משתמש במשאף להקלה יותר מפעמיים בשבוע או מתעורר בלילה בגלל שיעול או קוצר נשימה.

במהלך המחקר, שנערך במשך 52 שבועות, החולים חולקו לשש קבוצות באופן אקראי. שתי קבוצות קיבלו משאף המשלב 2 תרופות (סטרואידים ומרחיב סימפונות אחד) בשני מינונים שונים, ולארבע קבוצות ניתן המשאף המשולש, הנקרא טרלג'י (Trelegy Ellipta), בשני מינונים מקבילים. מדובר כאמור במשאף המשלב 3 תרופות (סטרואידים ושני מרחיבי סימפונות) בטיפול של פעם אחת ביום. במחקר נמצא שלחולים שנטלו טיפול משולש -טרלג'י , היה שיפור בנפח הריאה לעומת חולים שקיבלו טיפול משולב של 2 תרופות במינון מקביל. השיפור היה מיידי ונצפה 3 שעות בלבד לאחר נטילת המשאף המשולש. יחד עם זאת – באנליזה של כלל התוצאות – הטיפול בטרלג'י הפחית את שיעור ההחמרות מול טיפול משולב של סטרואידים ומרחיבי סימפונות, אולם ללא מובהקות סטטיסטית.

ד"ר אמיר בר שי, מנהל המערך לרפואת ריאות במרכז הרפואי ברזילי באשקלון, אומר כי "עד היום חולי אסתמה רבים המקבלים טיפול במשאף המכיל שתי תרופות (סטרואידים ומרחיב סימפונות) עדיין סובלים מסימפטומים של קוצר נשימה, שיעול, צפצופים או התעוררויות ליליות וכן סובלים מהפרעה בתפקוד היומיומי. בדרך כלל חולים אלו נזקקים להעלאת מינון הסטרואידים במשאף, או משתמשים בתדירות גבוהה במשאף נוסף של מרחיב סימפונות קצר טווח. בחלק מהמטופלים מוסיפים משאף מרחיב סימפונות ארוך טווח אחר או תרופה אחרת הניתנת דרך הפה לצורך איזון. שימוש במספר משאפים שונים, במספר מועדים שונים במהלך היום, מוריד משמעותית את היענות החולה לטיפול. אנחנו מאמינים שהמשאף החדש, שניתן פעם ביום ומכיל שלוש תרופות ביחד, יתרום לשיפור השליטה והאיזון של האסתמה, בחולים המתאימים".

לדברי ד"ר אמיר בר שי, נקודה חשובה נוספת היא אופן נטילת המשאפים: "שימוש במשאף המשולש צפוי לצמצם את מרחב הטעויות הקריטיות באופן משמעותי מכיוון שהטיפול ניתן במשאף אחד, קל ונוח לשימוש. טעות קריטית נחשבת למצב שבו החולה לא שואף את המנה הדרושה וזאת מסיבות שונות היכולות לנבוע מתפעול לא נכון של המשאפים, צורך בקואורדינציה או מבלבול עקב ריבוי משאפים שונים. טעות קריטית יכולה להוביל לכך שחולה, אף שהוא סבור שהוא מטפל במחלתו, למעשה אינו מטופל כראוי וכתוצאה מכך עלול לסבול מהדרדרות של מחלתו, עליה בשכיחות ההתקפים וחומרתם ובעיקר חוסר יכולת להגיע לאיזון ושליטה בסימפטומים מהם הוא סובל".


להצטרפות לקבוצת הווצאפ MedNews – חדשות רפואה >> לחצו כאן