צריך לדעת איפה לאבד הכרה

הניצול מלקוב איסבוך והאחות נטלי עוז צילום: כללית
הניצול מלקוב איסבוך והאחות נטלי עוז צילום: כללית

מלקוב איסבוך (65) איבד הכרה תוך כדי נהיגה, והתנגש למזלו הטוב בבניין, שצמוד לקופת חולים כללית ברמלה. האחות נטלי עוז, שהבחינה כי הוא שרוע ללא דופק ונשימה, ביצעה בו החייאה והצילה את חייו. צפו בסרטון

מלקוב איסבוך, בן 65 (3 ילדים, 6 נכדים) שומר בגן ילדים שיצא לגמלאות, איבד את ההכרה לפני כשבועיים תוך כדי נהיגה, ונכנס עם רכבו בבית שצמוד אל מרפאת קופת חולים כללית ברמלה. נטלי עוז, אחות המרפאה, רצה אליו, זיהתה שהוא ללא דופק וללא נשימה, וביצעה בו תהליך החייאה ממושך. בכך הצילה את חייו, עד להגעת כוחות מד"א, שהמשיכו את ההחייאה והפינוי לבית החולים.

מלקוב פגש לאחרונה את האחות, שהצילה את חייו, ואת צוות מרפאת "כללית" ברמלה דרום, בראשות ד"ר חאמד אבו עאמר, מנהל המרפאה, והאחות מריאנה שקרוב, שאף היא הגיעה לסייע לנטלי בפעולת ההחייאה. "אני רוצה להודות מכל הלב על העזרה שלכם", אמר. "אני לא זוכר כלום. נהגתי ברכב, והפעם הבאה שפתחתי עיניים, היתה בבית החולים. כל כך חשוב לדעת לבצע החייאה".

נטלי עוז, בת 52 (שני ילדים), היא אחות נאמנת החייאה, שעשתה הסבת אקדמאים לסיעוד. נטלי עלתה מצרפת לפני 27 שנה. "עבדתי שנים רבות כמנהלת פרוייקטים בתחום הנדסה וניהול, והגשמתי חלום, להיות אחות במדינת ישראל", היא מספרת. "באותו יום, הגעתי כרגיל לעבודה, ולא האמנתי מה הולך להיות. התלבשתי עם מיגון מתאים בשל הקורונה, ויצאתי למעבדה להעביר בדיקות. פתאום ראיתי במו עיניי רכב מאבד שליטה, ונכנס לתוך בניין מולי. זה גרם לפיצוץ של מים מהצינור. הבחור שכב על הרצפה, מחוסר הכרה, ומייד רצתי אליו וביצעתי לו החייאה. פתאום הוא פקח עיניים והתחיל להשתעל. הרגשתי שגם הדופק חזר. הוא עדיין לא הגיב לכאב, אבל פונה על ידי צוות מד"א המעולה והמקצועי לבית החולים, לקבלת טיפול".

איך ההרגשה?

"מדובר בהרגשה נפלאה, שהצלחתי להציל חיים בזכות הידע שלי, ואני קוראת לכל אדם באשר הוא ללמוד החייאה בסיסית, כי אי אפשר לדעת איפה ומתי נזדקק לידע הזה".

הניצול והאחות שביצעה בו החייאה נפגשים צילום: כללית

מנהל "כללית" מחוז מרכז, ארז לוי, פגש את נטלי במרפאה, והודה לה על הפעולה מצילת החיים: "מדובר בתושייה של אחות, שהוכיחה מקצועיות, אורך רוח ואמונה במטרה להציל חיים. המקרה הזה מייצג עד כמה אנו דואגים לבריאות הציבור, גם מחוץ לכותלי המרפאה".


להצטרפות לקבוצת הווצאפ MedNews – חדשות רפואה >> לחצו כאן