טיפולי רפואה טבעית לפציעות ספורט

פיזיותרפיה-ששש
פיזיותרפיה-ששש
צילום: שטרסטוק

טיפולים משלימים מסייעים לעוסקים בספורט לחיזוק הגוף ולהקלה בפציעות. מומלץ לשלב טיפולי דיקור סיני עם טיפולי כירופרקטיקה, אוסתיאופטיה או טווינא

רבים מאתנו עוסקים בפעילות גופנית. חלקנו באופן מקצועי וחלקנו כתחביב וכאמצעי שמירה על הכושר הגופני. לא פעם אנו מפצעים במהלך פעילות ספורטיבית. הרפואה המשלימה מציעה שלל טיפולים המסייעים בשמירה על הכושר הגופני, ובהתמודדות עם פציעות שונות. הרפואה המשלימה מכוונת לזיהוי שורש הבעיה שגורם לתנועה לא תקינה או לקויה, הנגרמת עקב חוסר איזון של הגוף לאחר פגיעות שונות, ואשר עלולה להחמיר. הטיפול ממוקד בייצוב ובהשבת דפוסי התנועה התקינים לאזורים הפגועים באמצעות הפעלה ידנית של הגוף ותרגילים, בהפחתת כאב, מתח וחרדה. בכך מסייע הטיפול להפחתת תסמינים שונים של כאב, ומביא לשיקום, להחלמה ולתפקוד טוב יותר, בפחות מאמץ.

מאחר והטיפול ממוקד בשורש הבעיה ולא רק בתסמינים, הוא מביא לתוצאות ארוכות טווח, תומך בדפוסי התנועה התקינים של הגוף, ומונע פציעות חוזרות ומסייע לשיפור ביצועים ספורטיביים. הרפואה המשלימה רלוונטית לכאבי גב, כאבי צוואר ושכמות, כאבי כתפיים ופציעות של מפרקי הכתפיים, פריצת דיסק, בלט דיסק, תחושת נימול, כאבים בגפיים, כאבי אגן, נקע או שבר, פציעות ברכיים, גידים, רצועות, מיניסקוס, כאבים בכף הרגל או בקרסולו שרירים תפוסים. כחלק מתכנית הטיפול, ניתן לבחור בסדרת טיפולים משלימים המיועדים לטיפול בספורטאים מקצוענים או חובבים.

במסגרת הטיפולים מומלץ לשלב טיפולי דיקור סיני עם טיפולי כירופרקטיקה, אוסתיאופטיה או טווינא. טיפול כירופרקטיקה הוא אחד המומלצים לטיפול בפציעות ספורט. כירופרקטיקה היא שיטת טיפול הכוללת הפעלה ידנית ממוקדת, מבוקרת ומהירה של מפרקים שונים בגוף, ובכך מסייעת לשמור על התפקוד התקין של מערכת השריר-שלד. מטרת הטיפול היא לזהות ולתקן הפרעות תפקודיות שמקורן בחבלות או בדפוסי תנועה לא נכונים הגורמים לכאב, הפרעות בתחושה או פציעה. הטיפול הכירופרקטי מיועד לשיקום בעקבות פגיעה גופנית, לתחזוקת מערכת השריר-שלד ולמניעת פציעות נוספות.

אוסטאופתיה היא שיטת טיפול ידנית, המטפלת בליקויים גופניים שנגרמו כתוצאה מטראומה, מהפעלה לקויה של איבר, פגם מולד או מחלה וניתנת כחלק ממגוון רחב של טיפולי רפואה משלימה המוצעים במכבי טבעי. מטרת הטיפול להחזיר לגוף את התנועתיות והתפקוד התקינים ולהפחית כאב, באמצעות שחרור חוליות או חסימות ברקמות, בשרירים ובמפרקים. במקרים רבים מדובר בהנעת שרירים ומפרקים אגב מתיחה או הפעלת לחץ עדין. אוסטאופתיה אינה מטפלת נקודתית רק בסימפטום הספציפי, אלא מתייחסת למטופל כאל מכלול שיש להביאו לתפקוד תקין, וזאת מתוך הבנה כיצד משפיעות מערכות הגוף זו על זו. בהסתמך על אבחנות רפואיות קיימות, עורך המטפל (באמצעות מגע ידני) אבחון של מצב העור, הרקמות, השרירים והמפרקים. על סמך האבחון הוא מתאים למטופל את הטיפול המיטבי שיתבצע בעזרת ידיו בלבד. הטיפול עשוי לסייע ללוקים בבעיות בשלד (שרירים ומפרקים) המגבילות תנועתיות או מסבות כאב – לרבות בעיות בעמוד השדרה, כאבי גב וצוואר, כאבי מפרקים ושרירים. כמו כן  הטיפול תורם להקלת מצבם של הסובלים מבעיות עיכול, בעיות בסינוסים, תסמונת התעלה הקרפלית, מיגרנות, כאבי מחזור ואף אסתמה.

טווינא היא שיטת טיפול מגע סינית המהווה חלק בלתי נפרד מהרפואה הסינית וניתנת כחלק ממגוון רחב של טיפולי רפואה משלימה המוצעים במכבי טבעי. טווינא מבוססת על לחיצות ותנועות לישה המתבצעות באמצעות ידיו של המטפל, לאורך מסלולי האנרגיה אשר מכונים מרידיאנים. מטרת הטיפול לסייע בהחזרתן של רקמות פגועות לפעילות תקינה, באמצעות הזרמת דם ושחרור חסימות אנרגטיות והשבת הגוף לאיזון אנרגטי כללי. הטיפול מתבצע כשהמטופל שוכב על מיטת טיפולים או יושב על כיסא בלבוש מלא. לאחר תשאול המטופל, מבצע המטפל לחיצות ותנועות לישה מהירות בעזרת אצבעותיו וכפות ידיו, לאורך המסלולים האנרגטיים בגופו של המטופל. הטיפול יעיל להפגת כאבים הנובעים מבעיות אורתופדיות (לרבות כאבי צוואר או גב, תסמונת התעלה הקרפלית, תסמונת מרפק טניס), לטיפול בהפרעות במערכת העיכול, כאבי ראש ומיגרנות, אסתמה, תסמונת קדם ווסתית, מתח נפשי ועוד.

מקור מידע – "אתר מכבי", מכבי טבעי 


להצטרפות לקבוצת הווצאפ MedNews – חדשות רפואה >> לחצו כאן