סי.טי רב פרוסתי

מסך-סיטי-ששש
מסך-סיטי-ששש
צילום: שטרסטוק

הסי.טי הרב פרוסתי מאפשר הדגמת היצרויות של חלל העורקים הכליליים ורבדים טרשתיים בדופנם באופן מדויק, מהיר ואמין. הבדיקה מאפשרת בירור מדויק יותר של הגורם למחלות לב וכאבי חזה

הסי.טי הרב פרוסתי מאפשר הדגמת הצרויות של חלל העורקים הכליליים ורבדים טרשתיים בדופנם באופן מדויק, מהיר ואמין. הבדיקה מאפשרת בירור מדויק יותר של הגורם לכאבי חזה בחלק נכבד מהחולים שבסיכון נמוך או בינוני למחלת לב כלילית, הסובלים מכאב חזה חריף או מתמשך. בעשר השנים האחרונות, התחולל שיפור דרמטי בטכנולוגית הטומוגרפיה הממוחשבת הרב פרוסתית. טכנולוגית זו מאפשרת דימות בלתי פולשני של חלל העורק הכלילי ודפנותיו, תוך השגת מידע על קיום, מיקום, חומרת המחלה הכלילית ומאפייניה. הודות ליכולת זו, להדגים הן את חלל העורק הכלילי והן את השינויים בדופן, משמשת בדיקת הסי.טי כמשלימה לשיטות האבחנתיות המקובלות, לבירור חולים עם חשד למחלת העורקים הכליליים, כגון מיפוי גרעיני וצנתור פולשני.

לצורך הדגמת חלל העורקים הכלילים, הזרקת חומר ניגודי על בסיס יוד הינה תנאי הכרחי לביצוע הבדיקה, ותגובת רגישות יתר מסכנת חיים מהווה התווית נגד מוחלטת. התוויות נגד יחסיות, כוללות תגובות רגישות קלות לחומר ניגוד, אלרגיה לתרופות שונות, אי ספיקה כליתית (קראטינין מעל 1.5 מ"ג/דציליטר) ומחלות שונות בהן לא מומלץ שימוש בחומר ניגוד, כמקובל בשאר בדיקות הדימות בטומוגרפיה ממוחשבת. לצורך השגת תמונות חדות, נדרשת סינכרוניזציה עם רישום הא.ק.ג. של הנבדק במהלך רכישת התמונות. אי לכך, קצב לב לא סדיר, כגון פרפור פרוזדורים, מהווה אף הוא התווית נגד יחסית. במהלך הסריקה על הנבדק לעצור את נשימתו בשאיפה עמוקה למשך כחמש שניות בלבד. בחולים שאינם מסוגלים לשתף פעולה או לעצור נשימה לפרק זמן קצר זה, יש לשקול הצדקת ביצוע הבדיקה.

מנת הקרינה האפקטיבית במכשיר החדש של 256 פרוסות מוערכת ב 1-9 מיליסיוורט בלבד (בהשוואה לטכנולוגיות סי.טי ישנות יותר בהן מנת הקרינה עמדה על 8-22 מיליסיוורט). ההפחתה הניכרת הושגה הודות לשימוש בטכניקת סריקה הדוגמת את תמונת הלב רק בזמנים קצרים קבועים מראש מתוך כלל זמן התכווצות והרפיית הלב הניתנת לביצוע כאשר קצב הלב איטי וקבוע. בנוסף טכנולוגיית שיחזור התמונה החדישה מאפשרת רכישת תמונות סיטי של כל אברי הגוף (כולל הלב) בקרינה מופחתת הודות ליכולתה להוריד את ה"רעש" הקיים בתמונה שנרכשה בקרינה נמוכה. לשם השוואה, מנת הקרינה האפקטיבית בצנתור פולשני אבחנתי הינה 3-5 מילי סיוורט, ובמיפוי לב גרעיני 15-20 מילי סיוורט.

פענוח: באנגיוגרפיה בסי.טי של העורקים הכליליים, המידע נרכש באופן רציף (ספירלי) ולאורך כל מחזור התכווצות הלב. התמונות משוחזרות לעובי פרוסה, שהינו כשני שליש המ"מ. בחולים עם קצב לב איטי וקבוע, מקבץ התמונות שנרכשו בזמן אמצע הדיאסטולה יהיו בדרך כלל בעל החדות המרבית, עם מעט ארטיפקטים של תנועה. רוב התוכנות לעיבוד התמונות מאפשרות הדגמת כלי הדם הכלילים כשהם פרוסים לאורכם ולרוחבם. ניתן למדוד באופן ישיר את קוטר הכלי התקין ובנקודת ההצרות, בכל זווית רצויה, ולחשב את אחוזי ההצרות. ניתן גם לעבד את המידע לקבלת תמונה תלת-ממדית של הלב ועורקיו, המאפשרת הערכה גלובלית של האנטומיה.

תחליף לצנתור כלילי פולשני לצורך אבחנתי: כמחצית מן הצנתורים הפולשניים המתבצעים כיום, הינם למטרה אבחנתית בלבד. צנתור כלילי פולשני כרוך בשיעור קטן של סיבוכים, חלקם מסכני חיים, וזאת בנוסף לצורך באשפוז קצר, אי נוחות לחולה ועלות גבוהה. סי.טי אנגיוגרפיה של העורקים הכליליים, יכול לשמש כתחליף זול יחסית ונטול סיכונים, לצורך אבחון או שלילת מחלה כלילית משמעותית, ובכך "לחסוך" מספר ניכר של צנתורים פולשניים. שימוש זה מתאים במיוחד עבור אנשים עם כאב חזה שיש להם סבירות נמוכה או בינונית למחלה כלילית (על פי גיל מין אופי הכאב וגורמי הסיכון). עבורם, ניתן כיום לבצע בדיקה זו כבדיקה ראשונה לשלילת היצרויות משמעותיות בעורקים הכליליים, והיא מצוינת גם לבירור בקרב אלו שעברו בדיקה לבבית אחרת (כגון ארגומטריה שהיא בדיקת א.ק.ג. במאמץ, אקו לב במאמץ, או מיפי לב), שתוצאתן הייתה לא חד משמעית, או שאינה עולה בקנה אחד עם רמת החשד לקיום מחלת לב כלילת או אופי המיחושים.

מיון חולים עם כאב חזה חריף: שימוש חשוב נוסף שמומלץ כעת במכשיר על ידי האיגודים המקצועיים בתחום הקרדיולוגיה ודימות הלב, הוא מיון חולים עם כאב חזה חריף בעלי סבירות נמוכה או בינונית למחלה כלילית. חולים עם כאב חזה חריף, ללא עליית אנזימים התחלתית וללא שינויים האופיניים לאוטם ב א.ק.ג, יאושפזו לעיתים קרובות ליום-יומיים לצורך בירור ומעקב, מאחר שאין דרך יעילה למיינם בוודאות, וקיימת סכנת מוות במקרה של טעות בשחרורם עם תסמונת כלילית חריפה. אשפוזים אלה הינם מרובים ועלותם עצומה. ביצוע סי.טי של העורקים הכלילים תוך השהייה או אשפוז לזמן קצר, והשגת שלילת מחלה כלילית משמעותית ברמת דיוק גבוהה, יכולים לחסוך למערכת הוצאות ניכרות. בנוסף, קיימת אפשרות להרחיב את הסריקה לכל בית החזה, ועל-ידי כך לאפשר הדגמה של מצבים אחרים הקשורים הכאבי חזה וקוצר נשימה שהינם מסכני חיים אף הם, כגון תסחיף ריאתי, או דיסקציה של אבי העורקים.

רבים סובלים מקיום מחלה טרשתית של העורקים הכליליים אולם אינם מאובחנים, ועל כן אינם מקבלים טיפול תרופתי מונע בצורה אופטימלית. מקובל לבצע בדיקת ארגומטריה (א.ק.ג. במאמץ) להערכת קיום מחלת לב כלילית, אולם בדיקה זו תהיה חיובית רק כאשר קיימים רבדים טרשתיים הגורמים להצרות משמעותית, כלומר בדרגה החוסמת את הזרימה (הצרות של מעל 70% בדר"כ, כך גם לגבי אקו לב במאמץ או מיפוי לב במאמץ. כך שבחולים רבים להם יש רבדים טרשתיים שאינם חוסמים, הבדיקה תהיה תקינה, ולא יתגלה הצורך בטיפול מונע של הטרשת הקיימת.

אירועי לב נגרמים באופן שכיח עקב שינוי במבנה רובד טרשתי שהיה עד לפני האירוע בלתי חוסם ולכן לא היה יכול להתגלות בבדיקות במאמץ. הסי.טי אנגיוגרפיה של העורקים הכלילים לעומת זאת, מדגים רבדים טרשתיים בשלב התחלתי, כאשר אינם חוסמים, ומסוגל אף לאפיין אם הם מסוידים או לא, ואת צורתם וצפיפותם. מידע זה חשוב לצורך נקיטת גישה טיפולית תרופתית מונעת בצורה מיטבית ובזמן ובכך למנוע אירועי לב בעתיד. הסי.טי החדיש ביותר ה- 256 פרוסתי, עם עובי חתך של כחצי מילימטר ומהירות סריקה גבוהה, מאפשר הדגמת חלל העורקים הכליליים ורבדים טרשתיים בדופנם, באופן מדויק, מהיר ואמין.