מרכז לחקר המיקרוביום

פרופ' חיים שירין, נורית גונצ'רובסקי וד
פרופ' חיים שירין, נורית גונצ'רובסקי וד"ר אסנת לבציון קורח צילום: שמיר

בבית החולים אסף הרופא נחנך מרכז מחקר גסטרואנטרולוגי חדש, על שם משפחת גונצ'רובסקי, למיפוי הקשר בין שינויים בהרכב חיידקי המעיים (המיקרוביום) לבין בריאות האדם והתפתחות מגוון מחלות כגון השמנת יתר, מחלות מעי דלקתיות, זיהומים והפרעות נוירולוגיות

השבוע נחנך במרכז הרפואי שמיר (אסף הרופא) בצריפין, המרכז לחקר המיקרוביום ע"ש משפחת גונצ'רובסקי. זוהי תרומתה השלישית של משפחת גונצ'רובסקי למכון לגסטרואנטרולוגיה, כחלק מקשר ארוך שנים של אבי המשפחה, ליאון, ושל בניו, יקי וזיגי גונצ'רובסקי, עם בית החולים אסף הרופא. תרומת המשפחה אפשרה את פתיחתו של המרכז לחקר המיקרוביום, אחד הנושאים הלוהטים במדע.

"גופנו הוא בית גידול פורה לאינספור יצורים מיקרוסקופיים שמרכיבים יחד מערכת אקולוגית סבוכה שמתקיימת עליו ובתוכו", מסביר ד"ר אילן יונגסטר, מנהל המרכז. "המיקרואורגניזמים והחומר הגנטי שלהם, המכונים 'מיקרוביום', חיים יחד אתנו במערכת יחסים סימביוטית המשפיעה על התפתחותנו, בריאותנו והתנהגותנו. תפקיד המרכז לחקר המיקרוביום הוא לחשוף את יחסי הגומלין שבין חיידקים אלו, המרוכזים בעיקר במעי, לבין הגוף שלנו, כמו גם את תפקידם החיוני של חיידקים אלו במגוון תהליכים מטבוליים, בבשלות מערכת החיסון ובהגנה מפני מחוללי מחלות".

ד"ר אילן יונגסטר, נורית גונצ'רובסקי, פרופ' חיים שירין וד"ר אסנת לבציון קורח צילום: שמיר

"חקר המיקרוביום הוא אחד הנושאים החשובים ביותר בעולם הרפואה בשנים האחרונות ואנו יותר משמחים על התרומה שהעניקה לנו משפחת גונצ'רובסקי לקידום מחקר חשוב זה", אמרה ד"ר אסנת לבציון קורח, מנהלת המרכז הרפואי שמיר. "הגסטרואנטרולוגיה היא שער להרבה תחומים אחרים ולקחנו על עצמנו להקים ולהוביל מרכז לחקר המיקרוביום בישראל כחלק מהאמונה כי השילוב שלו יכול לסייע גם במגוון תחומים רפואיים אחרים. כמובן שנושא זה הוא חלק בלתי נפרד מהחזון שלנו להעצים את יכולותינו בתחום החדשנות והמצוינות ואני סמוכה ובטוחה כי המרכז לחקר המיקרביום יהווה אבן דרך משמעותית בדרכנו להישג זה".

"פרויקט זה הוא חלק בשרשרת פרויקטים חשובים במכון הגסטרו שלנו, שהחל בידידות ארוכת שנים בין אבי המשפחה ליאון גונצ'רובסקי ונמשך עם הבנים זיגי ויקי לבינינו", אמר פרופ' חיים שירין, מנהל המכון לגסטרואנטרולוגיה ומחלות כבד בשמיר (אסף הרופא) ויו"ר האיגוד הישראלי לגסטרואנטרולוגיה ומחלות כבד. "מכון הגסטרו שלנו נכנס בימים אלה לעידן חדש עם פעולות ניתוחיות אנדוסקופיות חדשניות פורצות דרך בישראל, האמורות להביא בשורה של ממש למטופלינו, לחסוך מהם ניתוחים וכאב ומשך החלמה ארוכה".

יקי גונצ'רובסקי, בירך בטקס באמצעות הזום ממקום מושבו בגרמניה והביע שביעות רצון מפתיחת המרכז החדש ונכונות להמשך פיתוחו וקידומו של מכון הגסטרו בשמיר אסף הרופא. "מחויבותנו, שלי ושל ילדי, היא למרכז הרפואי שמיר ולחזון שלו", אמרה נירה גונצ'רובסקי, אלמנתו של זיגי, באירוע הסרת הלוט של המרכז לחקר המיקרוביום". תרומתנו מדגישה מחויבות זו, הן למרכז הרפואי שמיר והן למכון לגסטרואנטרולוגיה, כמו גם את האמונה שלנו בחקר המיקרוביום ובפרויקט של ד"ר אילן יונגסטר. יישר כוח".


להצטרפות לקבוצת הווצאפ MedNews – חדשות אורולוגיה, גסטרו ופלסטיקה >> לחצו כאןלהצטרפות לקבוצת הווצאפ MedNews – חדשות רפואה >> לחצו כאן