שיטות טיפול לשיכוך כאבים כרוניים

כאב-כרוני-ששששש
כאב-כרוני-ששששש
צילום: שטרסטוק

טיפול לא פולשני בחשמל או גלי רדיו. טיפול פולשני בהזרקות לעצבים פריפריים ולחלל אפידורלי. קריואנלגזיה (הקפאת עצב). עירוי תרופות. טיפול פולשני תחת הדמיה בהזרקות לעמוד השדרה, לשורשי עצב ולמפרקים. הרס של עצבים המהווים מקור לכאב. השתלת עזרים למתן תרופות ועוד

מרכז רפואי לשיכוך כאב בבית חולים נותן מענה למטופלים הסובלים מכאבים מתמשכים או לסירוגין מכאב חריף. מדובר הן במרפאה, והן בייעוץ וטיפול למאושפזים במחלקות השונות בבית החולים. הטיפול ניתן על ידי צוות רפואי וסיעודי מיומן רב תחומי –  מומחים לכאב, נוירולוגים, מרדימים נוירוכירורגים ואונקולוגים – במטרה להחזיר את המטופל למעגל החיים ולתפקוד מירבי.

ניהול הטיפול מבוסס על עקרונות וקווים מנחים של ארגון הבריאות העולמי, ולמדיניות משרד הבריאות. העשייה הסיעודית מהווה חלק בלתי נפרד מהטיפול לשיכוך כאב. הייעוץ הסיעודי מאפשר רצף טיפולי, תיאום בין כל הגורמים ופיתוח מודעות לכלים חדשים.

הטיפול מיועד לסובלים מכאבים מתמשכים מסיבות שונות, לדוגמה: בעיות בעמוד שדרה, פריצת דיסק, פגיעה במערכת העצבים, כמו במקרה של נוירופטיה או מחלת כליות או לאחר זיהום הרפס זוסטר, תסמונות שהטיפול בהן מורכב ולאורך זמן, כמו פיברומיאלגיה או כאבי ראשו מחלות ממאירות. המפגש הראשון במרפאה כולל ראיון מקיף, בדיקה גופנית ובדיקות הדמיה, בניסיון לאתר את מקור הכאב ולהתאים את הטיפול הנדרש. לאחר מכן ניתנים טיפולים בהתאם לאבחון, כלהלן:

  • טיפול לא פולשני  – חשמל, גלי רדיו.
  • טיפול פולשני –  הזרקות לעצבים פריפריים, לנקודות הדק ולחלל אפידורלי או מתן מתמשך; קריואנלגזיה (הקפאת עצב); עירוי תרופות –  לידוקאין, מגנזיום או אמנטדין.
  • טיפול פולשני תחת הדמיה – הזרקות לעמוד השדרה, לשורשי עצב ולמפרקים פאצטלים; הזרקות למרכזי עצבים בבסיס הגולגולת ובחלל הבטן; הרס של עצבים המהווים מקור לכאב.
  • השתלת עזרים למתן תרופות –  השתלת משאבות, קטטר לחלל אפידורלי או אלקטרודות.
  • שירות פסיכולוגי –  טיפול פסיכולוגי פרטני וקבוצות תמיכה.

ייעוץ כאב למאושפזים: היעוץ מיועד לחולים מאושפזים הסובלים מכאב חריף לאחר ניתוח או טראומה ולחולים מאושפזים הסובלים מכאב כרוני. הטיפול בחולים הסובלים מכאב חריף מתחיל מיד לאחר הניתוח וכולל מתן תרופות דרך הווריד או ביצוע הרדמות אזוריות. הטיפול היעיל בכאב כרוני מבוסס על מניעה אקטיבית, קרי מעקב יומיומי אחר החולים והשפעת הטיפול עליהם, גם בשעות הלילה ולאחר השחרור מבית החולים, כדי למנוע מצב שהכאב יתעורר שוב לאחר הטיפול.

מקור מידע – "אתר בית החולים שיבא"


להצטרפות לקבוצת הווצאפ MedNews – חדשות רפואה >> לחצו כאן