מנינגוקוק B – מסוכן לילדים

ד
ד"ר זאק בראון מנהל מחלקת טיפול נמרץ ילדים צילום: שערי צדק

תינוקת בת שנתיים, שהגיעה למיון בבית החולים שערי צדק עם פריחה, חום והקאות – הובהלה לטיפול נמרץ ילדים והונשמה עקב חיידק אלים בגופה. משרד הבריאות ממליץ על חיסון

תינוקת בת שנתיים מירושלים הגיעה למיון בבית החולים שערי צדק, לאחר שלא חשה בטוב. בדיקה מהירה העלתה כי מדובר בחיידק אלים שאיים להתפשט בכל חלקי גופה.

התינוקת, בריאה בדרך כלל, סבלה בביתה מחום ופריחה. הוריה הניחו כי מדובר במשהו ויראלי, עד שהחלה להקיא שוב ושוב. "שם הבנתי שמשהו לא בסדר". מספרת אמה. "מרגע שהיא החלה להקיא, פנינו מידית לרופא המשפחה, שטען כי אין סיבה לחשש. אם לא היינו מתעקשים להבהיל אותה לחדר המיון בשערי צדק, ייתכן כי היא לא הייתה איתנו היום".

טיפול נמרץ ילדים

ד"ר זאק בראון, מנהל היחידה לטיפול נמרץ ילדים במרכז הרפואי שערי צדק, משחזר: "התינוקת הגיעה אלינו במצב לא יציב עם פריחה וחום. בבדיקה ראשונית בחדר המיון הצוות הרפואי חשד כי מדובר בחיידק אלים מסוג מנינגוקוק B שעלול לגרום לנזקים בלתי הפיכים לאברי הגוף השונים. החיידק הוביל לספסיס, מצב בו הזיהום שהחיידק האלים גרם לו, החל להתפשט בגופה הזעיר וסיכן את חייה. היא טופלה מידית במחלקה לרפואה דחופה באנטיביוטיקה, הונשמה והובהלה ליחידה לטיפול נמרץ ילדים, לקבלת טיפול תומך משמעותי לייצוב לחץ הדם, וכן הנשמה ואנטיביוטיקה דרך הווריד. בתוך מספר ימים התייצב מצבה, ולאחר אשפוז בן שבועיים שוחררה לביתה במצב טוב. אילולי הייתה מגיעה בזמן – ייתכן שכבר היה מאוחר מדי".

לדברי ד"ר בראון, מדובר בחיידק שנמצא באופן טבעי באוכלוסיות שונות בגרון, ולעיתים מסיבה שאינה ידועה מתפתח למחלה קשה כשהחיידק עובר למחזור הדם או למוח.

חיידק מנינגוקוק B

מחלה מנינגוקוקית נגרמת על ידי מספר זנים של חיידקים, כאשר הנפוץ ביותר בישראל הנו חיידק מנינגוקוק מסוג B (הגורם להתפרצות של 80% מהמקרים). מדובר במחלה קשה שדוהרת מהר בגוף ובתוך 24 שעות מרגע התפרצות החיידק, עלולה להוביל למחלה קטלנית כדוגמת דלקת קרום המוח, זיהום בדם ואף למוות.

האוכלוסייה הרגישה ביותר לחלות במחלה היא תינוקות עד גיל שנתיים, אשר בעלי סיכוי גבוה פי עשרה לחלות מאדם בוגר מרגע חשיפה לחיידק. תסמיני המחלה אינם ספציפיים ולעתים מורגשים כשפעת רגילה, דבר אשר אינו מאפשר את זיהויה המוקדם וטיפול מיטבי בה. הטיפול במחלה נעשה באמצעות אנטיביוטיקה ואכן כשניתן בזמן הוא מוריד את התמותה באופן דרסטי, אך במקרים רבים הטיפול ניתן בשלב בו הפגיעה משמעותית ובלתי הפיכה.

קיים חיסון נגד החיידק

כנגד חיידק המנינגוקוק B, קיים חיסון המומלץ על ידי משרד הבריאות ואיגוד רופאי הילדים, לתינוקות עד גיל שנתיים. על פי המלצת משרד הבריאות, החיסון ניתן בשתי מנות, כאשר ההמלצה לקבל מנת חיסון ראשונה כבר בגיל חודשיים, החיסון לא נכלל בתוכנית החיסונים של טיפת חלב, אך כל קופות החולים משתתפות במימונו.

ד"ר בראון מסכם: "חיסון מוקדם יכול בוודאות גדולה למנוע הידבקות וסכנת חיים, ולכן אנו ממליצים להתחסן. חשוב מאוד להיות ערניים לסימנים ובכל מקרה של חום ופריחה חדשה, שלא נעלמת בלחיצה. יש לפנות מידית עם הילד לחדר המיון".

"אנו מודים להשם ששלח לנו את השליחים הנכונים", מודים הורי התינוקת. "הצוות המדהים והמקצועי בשערי צדק שפעל במסירות נפש רבה, עזר לתת את הטיפול המהיר והמקצועי ביותר. זה פשוט נס, הגענו לבית החולים בשנייה האחרונה".


להצטרפות לקבוצת הווצאפ MedNews – חדשות אורתופדיה ורפואה דחופה >> לחצו כאןלהצטרפות לקבוצת הווצאפ MedNews – חדשות אפידימיולוגיה ורפואת משפחה >> לחצו כאןלהצטרפות לקבוצת הווצאפ MedNews – חדשות רפואה >> לחצו כאן