מסר חשוב מחדר 4

חדר 4 במרכז האקוטי צילום: וולפסון
חדר 4 במרכז האקוטי צילום: וולפסון

צוות המרכז האקוטי של בית החולים וולפסון, חיבר טקסט מרגש, למענן ובשמן של המטופלות בחדר 4 – נפגעות אלימות מינית

"בשבילכן, כמה מילים שיוצאות מהלב שלנו בוולפסון מהמרכז האקוטי, חדר 4, לכל מי שנפגעה מאלימות מינית ובכלל: להיפגע מאלימות מינית זה להיות במקום מטלטל וכה נוראי, בלתי נתפס, וזה הדבר הראשון שאנחנו חושבות עליו כשאנחנו מטפלות בכן. אנחנו מבקשות שתדעו מה עובר על כל מי שמגיעה אלינו למרכז האקוטי אצלנו בוולפסון".

"אתן לא חייבות לקרוא עכשיו, אבל תשמרו את הפוסט הזה, כי אנחנו כאן בשבילכן 24 שעות ביממה 7 ימים בשבוע, כל הזמן, כבר מעל לעשרים שנה, דואגות, מלוות, מטפלות, ותומכות בכן בכל התהליך הקשה שאתן נמצאות בו ולומדות מכן מה לעשות טוב יותר בפעם הבאה".

"המרכז האקוטי נותן מענה לכלל הפונים, גברים, נשים, בכל טווח הגילאים. הוא ממוקם בחדר דיסקרטי במחלקה לרפואה דחופה בבית החולים, המרוהט ומעוצב באופן נינוח ולא מאיים, ושאליו את מלווה כשאת מגיעה".

"במהלך הטיפול, אנו מקפידות לנקוט בגישה מכבדת ובלתי שיפוטית כלפיך. אנחנו עושות כמיטב יכולתנו, להשיב לך את תחושת הביטחון והשליטה, שלא אחת אובדת במהלך אירוע כה טראומתי. מהרגע שהגעת אלינו אנחנו איתך- פיזית ונפשית, את עטופה, נתמכת, מלווה, ואנחנו שומרות עלייך ככל יכולתנו".

"תדעי שאנחנו כאן רק בשבילך, בתקווה שלא תיאלצי להגיע אלינו לעולם. כל נפגע ונפגעת נכנסים לנו ללב וכל עובדות ועובדי המרכז האקוטי המסורים והנפלאים סוחבים איתם הביתה כל משמרת את הסיפורים הקשים והטרגדיות האנושיות יום אחר יום, וזה הופך אותנו לעוד יותר רגישים וקשובים לך".

"הגשת תלונה מתבצעת אך ורק בהסכמה ולפי רצונך, אנחנו נשקף בפנייך את כל התהליך ואת תבחרי ותחליטי אם תהיי מעוניינת בכולו או רק בחלקו. כמובן שההחלטה על הגשת תלונה במשטרה היא שלך בלבד, ואנחנו נוכל לתווך לך את הקשר איתם במידה ותחליטי שאת מעוניינת".

"עלייך לדעת שהגשת תלונה במשטרה אינה מהווה בשום אופן תנאי לבדיקה וטיפול. גם אם בסוף תבחרי שלא להגיש תלונה, את תבדקי על ידנו ללא קשר להחלטתך. כל מה ששמעת על כך שחייבים להגיש תלונה, אחרת לא נבדוק אותך, הוא פשוט לא נכון! תראי את הנתון הזה: שיעור הנשים שהגישו תלונה במשטרה מתוך כלל הנשים שנבדקו ב-20 השנים במרכז עומד על 53% בלבד, וכל אלו שלא הגישו תלונה נבדקו בדיוק כמו אלו שהגישו".

"עוד שמועות שאת צריכה לדעת שהן לא נכונות, הן על כך שהצוותים לא מוכשרים לבדוק ולטפל. אז האמת היא הפוכה. אנחנו המרכז הכי ותיק בארץ, עם הצוות שעבר את הכי הרבה הכשרות ונחשף למקרים הכי קשים ומורכבים, ואלינו מגיעות לא פעם נשים לבדיקה המכרעת והחשובה כדי שהראיות שיאספו יהיו המדויקות ביותר, אותן אנו שומרות על פי נוהל מסודר. ערכות האונס שנאספות נשמרות על פי נוהל מסודר גם במקרים שלא הגשת תלונה במשטרה. את יודעת? אנחנו רוצות כמוך שהעבריין ייענש בצורה המקסימלית ובשביל זה דואגות לך שהכול יקרה נכון גם מהבחינה הזו".

"הכשרת הצוותים המטפלים כאן, במרכז האקוטי של בית החולים וולפסון, בבדיקות פורנזיות, נעשית ברוח המגמה שהתווה משרד הבריאות. רק לאחרונה, הצוות המטפל בבית החולים עבר הכשרה של המכון לרפואה משפטית, מה שייעל עוד יותר את עבודת המרכז האקוטי, והשירות הפורנזי ניתן בשיתוף, בתיאום ובהנחיית המכון לרפואה משפטית. כמו כן, אנו עומדים בקשר שוטף עם משטרת ישראל ועורכים תדריכים לסיירים וחוקרים המגיעים לחדר 4. צוות העובדים הסוציאליים שלנו עובר תדריך וריענון בצורה שוטפת ואפילו מגיעים אלינו מבתי חולים אחרים לצורך סיורים ולמידה".

"מגיעים אלינו מקרים מורכבים וקשים מכל רחבי הארץ, למרות קיומם של חדרים אקוטיים בסביבה ממנה מגיעים, לאור המקצועיות והניסיון שלנו שנצבר במהלך השנים. המשובים האנונימיים שאנחנו נותנים לנפגעות למלא מעידים על שביעות הרצון מהתהליך שהן עוברות, כמובן בהתחשב במצוקתן ברגעים הללו".

"כל אישה ואיש, ילד וילדה המגיעים לטיפול אצלנו בחדר האקוטי הם עולם ומלואו, ואנו פועלים בשיא הרגישות והמקצועיות כדי לתת מענה לטראומה הבלתי נתפסת שהם חווים. אנו מזמינים אותך לפנות אלינו בתגובות בשאלות כאן או בפרטי. נמשיך להיות כאן תמיד בשבילך".