יומן רפואי, חזית לוד

ד
ד"ר אסנת לבציון קורח בביקור שר הבריאות במלר"ד צילום: אסף הרופא

בית החולים אסף הרופא ניצב בחזית הטיפול בנפגעי המהומות והאלימות בלוד, ובמקביל קלט נפגעים מירי טילים אל יישובי השפלה

דיווחי בתי החולים ברחבי הארץ, בימי מבצע "שומר חומות" בעזה, כאשר ערי הדרום והמרכז סופגות טילים והערים המעורבות, כגון לוד, יפו, עכו וחיפה וגם בת ים חוות התפרעויות אלימות ומעשי לינץ', מאפשרים הצצה אל המקומות שבהם צוותים רפואיים משולבים מטפלים במסירות בכל הנפגעים – ללא הבדל לאום ומוצא אתני. אחת הערים שספגה גם הפגזות וגם מהומות, אלימות והרות סדר היא לוד. היומן הרפואי של המרכז הרפואי שמיר אסף הרופא, אשר ממוקדם במתחם צריפין בפאתי רמלה, מהווה תיעוד מצמרר.

בית החולים לשעת חירום מתחת לקרקע צילום: אסף הרופא

יום שלישי, 11.05.2021, השעה 03:42 לפנות בוקר.

בעקבות מספר אירועי אלימות והפרות סדר, במוקדים שונים בערים לוד ורמלה, הגיעו אל המלר"ד במרכז הרפואי שמיר אסף הרופא עשרה נפגעים. שישה במצב קל, שלושה במצב בינוני ואחד הרוג. תוך זמן קצר התגודדו עשרות מתפרעים מאותם אירועים ברחבת המיון, החלו להשתולל, זרקו אבנים, השחיתו ציוד, קיללו ואיימו על הצוותים הרפואיים שנאלצו להסתתר מחשש לחייהם. כמו כן הופנו איומים מפורשים כלפי בני המיעוטים בצוות הרפואי, על כך שהם ממשיכים לעבוד במלר"ד בתקופה זו. הצוותים הרפואיים נאלצו לפנות חלק מהמטופלים לאזורים מוגנים ולהסתגר במשך דקות ארוכות מחשש לחייהם. כוחות משטרה ויס"מ, שהוזעקו למקום, פיזרו את המתפרעים באמצעות רימוני הלם .

בית החולים אסף הרופא, שמטפל בכלל האוכלוסייה מכלל המגזרים ללא אפליה, רואה בחומרה רבה תקיפה ואיומים על צוותים רפואיים והשחתה של ציוד שנועד לשרת את מטופליו. קריאותיהם של אנשי הצוות הרפואי בבית החולים, לראשי הקהילות ולציבור באזור להרגיע את הרוחות, נפלו הפעם על אוזניים אטומות. זו הייתה רק ההתחלה לקראת אירועי הימים הבאים.

השעה 15:31. גבר בן 25 הגיע לחדר הלם במלר"ד, כשהוא סובל מפגיעה רב מערכתית. הוא נפגע באזור התעשייה בשוהם. מצבו קשה ויציב. עד לשעות הערב הגיעו לחדר המיון 12 פצועים מהעימותים בלוד: עשרה במצב קל, ושניים במצב קשה, שהועברו לחדר ההלם. במקביל הגיעו למיון ארבעה נפגעי חרדה מראשון לציון, שם היו יירוטים ונפילות של טילים.

יום רביעי, 12.05.2021, השעה 03:54 בלילה.

שני נפגעים מירי הטילים על לוד הגיעו למלר"ד. לאחר מאמצי החייאה ממושכים, נאלץ הצוות הרפואי לקבוע את מותם של אב (52) ובתו (16), שספגו פגיעה ישירה של טיל. עד לשעות הצהריים הגיעו אל בית החולים עוד תשעה פצועים קל, ופצוע אחד קשה, מהעימותים בלוד.

הקליקו כאן וצפו בהתפרעות במלר"ד צילום: אסף הרופא

שר הבריאות, חה"כ יולי אדלשטיין, ביקר לפני הצהריים במרכז הרפואי והיה אורחה של ד"ר אסנת לבציון קורח, מנהלת המרכז הרפואי. השר אדלשטיין בא לחזק את הצוותים הרפואיים במחלקה לרפואה דחופה, בראשות ד"ר דניאל טרוצקי, אשר חוו אירוע אלימות קשה וחריג בלילה שבין שני לשלישי. לאחר מכן ביקר ביחידה לטיפול נמרץ כללי את משפחתו של הפצוע מלוד, שנפגע באופן קשה מאוד מאבן בראשו, וסיכם את ביקורו ביחידה למחקר הפרי-קליני ע"ש גדעון וויס, בראשות ד"ר יריב סימן-טוב, שם התרשם מסימולטרים חדשניים המשמשים לאימון והתנסות של רופאים כירורגים בניתוחים מתקדמים.
[12.5.2021, 14:30:51

השעה 22:25. לחדר המיון מגיעים 13 פצועים קל ואחד במצב בינוני, דקור בפניו ובגב, מהעימותים בלוד.

העברת מאושפזים ממגדל האשפוז צילום: אסף הרופא

יום חמישי, 13.05.2021, השעה 06:42.

אל המלר"ד הגיעו במהלך הלילה 20 פצועים מהמהומות בלוד, מתוכם אישה בשבוע 39 להריונה, עם חבלת ראש. האישה יולדה בשלום ונמצאת בטיפול במחלקה לטיפול נמרץ. מצבה קשה. במיון התקבלו גבר ירוי באזור מותניו, במצב בינוני, ואישה עם חבלות בפלג גוף תחתון במצב קל. כמו כן, מנפילת הרקטה בראשון לציון הגיעו למלר"ד שבע נשים. שתיים מהן מאושפזות במצב קל עם חבלות בגפיים. הייתר עדיין מטופלות במלר"ד. עד שעות אחר הצהריים, מועברים מטופלים רבים ממגדל האשפוז של בית החולים אסף הרופא, לחניון תת קרקעי ממוגן, אשר משמש כבית חולים בחירום. זוהי הפעם הראשונה, שמופעל בית החולים הממוגן, מאז שנחנך באוקטובר 2020 בהשקעה של 26 מיליון שקלים.

ד"ר אסנת לב ציון קורח, מנהלת המרכז הרפואי שמיר אסף הרופא, הסבירה כי עם תחילת מבצע "שומר החומות" והיירוטים הרבים מעל אזור השפלה, הוחלט בהנהלת המרכז הרפואי לפנות את מחלקות האשפוז ולהעביר כ-100 מטופלים השוהים בקומות הגבוהות של מגדלי האשפוז אל בית החולים הממוגן, הנמצא בקומה מינוס 4 בחניון התת קרקעי. "מדובר במטופלים המוגבלים בתנועה ואינם יכולים להגיע אל המרחבים המוגנים תוך פרק זמן קצר", אמרה.

הקליקו כאן וצפו בבית החולים הממוגן בחניון התת קרקעי צילום: אסף הרופא

המרחב הממוגן כולל כ-150 מיטות לשעת חירום שנפרשו על שטח של כ-2,000 מ"ר וחולקו לשני מכלולים עיקריים: מכלול כירורגי ומכלול פנימי עם כל התמיכה והציוד הנדרש לטובת טיפול רפואי מיטבי. במבצע המעבר המורכב נטלו חלק עובדי בית החולים מכלל הסקטורים – מנהל ומשק, סיעוד, פרא-רפואי ורופאים וכן סיוע של פיקוד העורף. אילן יפתח, המנהל האדמיניסטרטיבי של המרכז הרפואי, בירך על פרק הזמן הקצר שבו הועברו כל כך הרבה מטופלים אל מרחב החירום הממוגן. "מחלקות החירום מאובזרות בכל הציוד הנדרש להענקת טיפול רפואי מתקדם", אמר.

השעה 19:48. חובש מד"א בן 19 הגיע אל המחלקה לרפואה דחופה לאחר שנפגע מירי בגפיים תחתונות בלוד .הוא טופל ומצבו קל.

יום שבת, 15.05.2021, השעה 20:26 בערב.

סיכום אירועי השבת :הגיעו למלר"ד 14 פצועים קל מירי הטילים לאזור השפלה. רובם נפגעי חרדה. חציים שוחררו וחציים מטופלים במלר"ד. בית החולים הממוגן בקומה מינוס ארבע ממשיך לפעול במתכונת חירום.