קאנביס רפואי לקוליטיס כיבית

צילום אילוסטרציה: אד ו'יד, אנספלאש
צילום אילוסטרציה: אד ו'יד, אנספלאש

מחקר משותף של המחלקה הגסטרואנטרולוגית בבית החולים מאיר, וחברת "תיקון עולם", מצא כי שימוש בקנאביס רפואי הפחית את כאבי הבטן של כ-90% ממטופלי מחלת המעיים קוליטיס כיבית

מחקר של המרכז הרפואי מאיר בכפר סבא, וחברת הקנאביס הישראלית "תיקון עולם", (קנביט פארמסוטיקאלס), טוען כי קנאביס רפואי מזן מסוים מפחית את הכאבים של חולי קוליטיס ב-90%. המחקר נערך על ידי ד"ר תמנע נפתלי והמחלקה הגסטרואנטרולוגית בבית החולים מאיר, ועל ידי החוקרת הראשית של תיקון עולם- קנביט, ליהי בר-לב שליידר, על חולי קוליטיס בגילאי 26-40. תוצאות המחקר התפרסמו בכתב העת הרפואי PLOS ONE.

ד"ר תמנע נפתלי צילום: יח"צ

קוליטיס היא מחלת מעיים דלקתית כרונית, המופיעה במעי הגס, ומלווה בכאב ודימום שעלול להוביל לחולשה ועייפות. על פי נתוני העמותה לתמיכה בחולי קרוהן וקוליטיס כיבית, כיום יש כ-50,000 חולים במחלות מעיים כרוניות בישראל, מתוכם כ-2,500 ילדים. כ-10 מיליון חולים במחלה ברחבי העולם. המחלה מהווה בדרך כלל נטל אישי, חברתי וכלכלי משמעותי עקב השפעה על איכות החיים ותפקוד יומיומי. למרות התפתחות של טיפולים חדשים רבים בשנים האחרונות, עדיין קיים אחוז משמעותי של חולים, אשר לא מגיבים לטיפולים אלה או מגיבים חלקית. מסיבה זו, חולים רבים מחפשים אלטרנטיבה או טיפול משלים, ולא מעט מהם משתמשים בקנאביס להקלת הסימפטומים. יחד עם זאת, חסרה עדות מדעית אובייקטיבית באשר למידת התועלת של הטיפול, וכן למינון ואופן הצריכה האופטימליים.

ד"ר תמנע נפתלי, מומחית לגסטרואנטרולוגיה בבית חולים מאיר, מסבירה: "הטיפול בקנאביס רפואי לחולי גסטרו הוכיח עצמו כיעיל. אמנם לא מדובר בריפוי המחלה, אך הנתונים בהחלט מעודדים. חולי קוליטיס סובלים בעיקר מכאבי בטן, שעלולים להפריע להם בתפקוד היומיומי, והמחקר שלנו הוכיח כי קנאביס רפואי מזן 'ארז' מקל על הסימפטומים הקשורים למחלה, לצד ירידה בצריכת התרופות".

צילום אילוסטרציה: טרה די, אנספלאש

הטיפול בקנאביס רפואי מזן 'ארז', כך נטען במחקר שפורסם בכתב העת PLOS ONE, הפחית את רמת כאב הבטן, סימפטום עיקרי של המחלה, אצל כ-90% מהנבדקים בקבוצת הטיפול והוכיח ירידה בצריכת סטרואידים. כמו כן, קבוצת הטיפול דיווחה על שיפור של כ-54% בממוצע בחומרת המחלה, כ-62% שיפור בפעילות המעיים ושיפור הנאמד בכ-27% באיכות החיים לעומת קבוצת הפלסבו שלא דיווחה על שינוי כלל. בבדיקת הקולונסקופיה שנערכה לפני ואחרי הטיפול, נמצא כי חל שיפור בחומרת המחלה. מטופלים אף דיווחו על עליה בחשק המיני לצד שיפור בתיאבון, בריכוז ובכאב.

ליהי בר-לב שליידר, החוקרת הראשית בתיקון עולם-קנביט: "כבר שנים רבות שאנו עדים ליעילות הטיפול במחלות מעיים באמצעות קנאביס רפואי. מחלות מעיים הן מההתוויות הראשונות שהוכרו לטיפול בקנאביס רפואי על ידי משרד הבריאות. זהו מחקר קליני מספר 16 שלנו שמתפרסם".

צילום אילוסטרציה: ריצ'ארד טי, אנספלאש

אבינועם ספיר, מנכ"ל תיקון עולם-קנביט: "כל התרופות עבור קוליטיס, ממומנות במידה ניכרת עבור המטופל, במסגרת סל התרופות. הגיע הזמן, שהמדינה תכיר בקנאביס הרפואי כתרופה, ותממן אותו עבור המטופלים שהיא הנפיקה להם רישיונות. אנו פועלים במטרה לשנות את המצב הזה, ומזמינים כל מי שהנושא בוער בעצמותיו, להצטרף אלינו ואל המטופלים".


להצטרפות לקבוצת הווצאפ MedNews – חדשות אורולוגיה, גסטרו ופלסטיקה >> לחצו כאןלהצטרפות לקבוצת הווצאפ MedNews – חדשות רפואה >> לחצו כאן