מעי דק וממגנט

ד
ד"ר אסנת זמורה וד"ר עדי קנושי צילום: אסף הרופא

במחלקה הכירורגית של אסף הרופא גילו שילדה בת 10, שהגיעה לבית החולים עם תסמיני דלקת תוספתן, בעצם בלעה מגנטים של משחק-ילדים-ידוע והם גרמו לפצע בגופן המעי עד כדי סכנה לזיהום חמור בחלל הבטן

במהלך ניתוח שגרתי בחשד לדלקת חריפה בתוספתן, לילדה בת 10, שבוצע על ידי ד"ר עדי קנושי, מומחית בכירורגיה כללית ילדים במרכז הרפואי שמיר (אסף הרופא), גילתה הרופאה כי המכשור הלפרוסקופי, זעיר פולשני, באמצעותו מבוצע ההליך, נדבק למעיים. התברר כי הסיבה היא, שהילדה בלעה מגנטים של משחק ידוע, שיכלו לסכן את חייה.

הילדה הגיעה בתמונה קלינית והדמיות אולטרסאונד המחשידים לקיום דלקת תוספתן חריפה. כתוצאה מכך נלקחה לניתוח לפרוסקופי כמקובל. במהלך הניתוח, ד"ר קנושי זיהתה שהתוספתן לא נראה מודלק, ובמצב כזה הפרוטוקול מחייב חיפוש אחר הסיבה לתסמינים ובדיקת המעי הדק.

טכנאי רנטגן הוזמן לחדר הניתוח ובוצע צילום בטן, שהדגים שורה של מגנטים בתוך המעי. מדובר בחמישה מגנטים שהצמידו שתי לולאות מעי זו לזו, וביניהן נוצר פצע בדופן המעיים, כתוצאה מלחץ המגנטים. "מדובר במצב רפואי מסכן חיים שיכול להחריף עד לכדי חור במעי וזיהום מפושט בכל הבטן", מסבירה ד"ר קנושי.

ד"ר קנושי הזעיקה לעזרה את הרופאה הבכירה, ד"ר נדיה סירוטה, וכדי לא לפתוח את המעי או לכרות חלקים ממנו הן ניצלו את כושר המגנט של המכשיר הלפרוסקופי וביצעה משיכה של המגנטים מהמעי הדק לתוספתן, שנכרת עם המגנטים בתוכו. ד"ר קנושי: "המגנטים נמצאו במעי הדק הסופי, באזור התוספתן, ולכן נראו תסמינים הדומים לדלקת בתוספתן. בסופו של דבר, הילדה עברה ניתוח כריתת תוספתן, שהוא ניתוח שגרתי ושכיח עם החלמה מהירה וכעת מרגישה מצוין ותחזור בהקדם לפעילות. הבעיה במגנטים שאם בולעים מספר מגנטים הם עשויים להימצא בחלקים שונים של המעי, אשר נצמדים אחד לשני ויכולים להוביל לחור במעי. מגנטים הם מאוד מסוכנים, על ההורים לשים לב ולהשגיח במשחקים מסוג זה".

המגנטים ברנטגן צילום: אסף הרופא

ד"ר אסנת זמורה, מנהלת מחלקת כירורגיה באסף הרופט, מסכמת: "זהו מקרה יוצא דופן במסגרתו המנתחת זיהתה תוך תושייה, בסיטואציה שאיננה רגילה, את התמגנטות המכשיר הלפרוסקופי למעיים ומיהרה לפעול ולאבחן במה מדובר. לאחר מכן פעלה ביצירתיות, יחד עם רופאה בכירה של המחלקה הכירורגית, למשיכת המגנטים עד התוספתן וכריתתו. בכך נחסך ביצוע ניתוח מורכב יותר. חשוב שאנשים יבינו שיש משמעות לכך שילד מכניס משהו לפה. יש להיזהר עם המשחקים שעשויים להכיל מגנטים".


תמונת הדמיה צילום: אסף הרופא