ניתוח שחזור דרכי הלימפה

ניתוח-דרובוט-ושגיא-לימפה-נהריה
ניתוח-דרובוט-ושגיא-לימפה-נהריה
ד"ר אסי דורבוט וד"ר עמר שגיא צילום: אלי כהן

בבית החולים בנהריה התבצע ניתוח נדיר ומורכב לשיחזור דרכי הלימפה, בפניה של מטופלת, שכבר ארבע שנים לא יכולה ללעוס או לחייך

במרכז הרפואי לגליל בנהריה התבצע ניתוח שיחזור של דרכי הלימפה, בפניה של מטופלת בת 69, שסבלה מבצקת בפנים. מדובר בניתוח שנערך ככל הנראה בפעם הראשונה בישראל, והוא נדיר בכול העולם. הניתוח נמשך כשבע שעות.

הבצקת נגרמה בעקבות ניתוח אונקולוגי, שבוצע בפניה של המטופלת במרכז רפואי אחר. ניתוח אונקולוגי זה כלל כריתה חלקית של הלשון וכריתת בלוטות הלימפה באזור הצוואר, ולאחר מכן טיפולי קרינה לאזור הצוואר, שגרמו להחמרת ההצטלקות והבצקות של המטופלת.

לימפאדמה, בצקת לימפטית, הוא מצב שבו נוזל לימפטי, שהינו שקוף ומכיל חלבונים רבים, מצטבר בחלל הבין-תאי באיברים שונים, וכתוצאה מכך נוצרת בצקת באזור שבו הוא מצטבר. תפקיד המערכת הלימפטית בגוף הוא לנקז את המרווח הבין-תאי, תוך ניקוז הנוזל למערכת הוורידית בבית החזה בעזרת מערכת צינורות ובלוטות. בחלק מהמקרים, כפי שקרה אצל מטופלת זו, שבלוטות הלימפה שלה נכרתו, דרכי הלימפה נקטעות ונחסמות, מה שגרם להתפתחות בצקת.

נוסף על הבצקות, סבלה המטופלת מכאבים חזקים בפניה, מהגבלת תנועה בפנים ובצוואר, ומחוסר יכולת להזיז את הלשון בצורה חופשית, דבר שגרם לכך שבארבע השנים האחרונות היא לא הייתה מסוגלת ללעוס אוכל שהכניסה לפיה, ואף קשה היה לה לחייך.

במהלך הניתוח, שבוצע בידי ד"ר אסי דרובוט, מנהל שירות הלימפאדמה וכירורגיית השד בבית החולים, וד"ר עמר שגיא מהיחידה לכירורגיה פלסטית וכוויות, שוחזרה המערכת הלימפטית ובוצעו מעקפים למערכת הוורידית, כדי להביא לניקוז מירבי ואופטימלי של הנוזלים, תוך פתרון בעיית הבצקת.

כמו כן, במהלך הניתוח בוצע שחרור "קונטרקטורה" של צלקת מגבילה ומכווצת בצוואר. מדובר בתופעה הגורמת לאובדן תנועה לאורך זמן, שנוצרה בשל הניתוח האונקולוגי וטיפולי הקרינה מן העבר. למחרת הניתוח יכלה המטופלת להזיז שוב את הלשון, וחזרה ללעוס אוכל, לחייך ולהזיז את צווארה בצורה חופשית, כל זאת לאחר ארבע שנים בהן לא הצליחה לעשות זאת.

ד"ר אסי דורבוט וד"ר עמר שגיא עם המטופלת צילום: אלי כהן

ד"ר דרובוט וד"ר שגיא הסבירו, כי מדובר בניתוח נדיר ביותר, המצריך מיומנות גבוהה וציוד חדיש. "צינורות הלימפה מאוד זעירים, בערך בגודל של שיערה, כ-0.5-0.2 מילימטר, ומכאן הצורך במיומנות גבוהה ביותר. הניתוח הסתיים בהצלחה, ובתום ימים ספורים שוחררה המטופלת לביתה, לאחר שחשה שיפור ניכר", סיכמו השניים.

המרכז הרפואי לגליל בנהריה הינו בית החולים היחיד באזור הצפון, שמבצע ניתוחי לימפאדמה מורכבים מסוג זה. ד"ר דרובוט, המבצע את הניתוחים הללו, עבר לאחרונה השתלמות בהירושמה, יפן, באחד ממרכזי הלימפאדמה המובילים בעולם, במהלכה למד שיטה ניתוחית חדשה בתחום זה.


להצטרפות לקבוצת הווצאפ MedNews – חדשות לב וכירורגיה >> לחצו כאןלהצטרפות לקבוצת הווצאפ MedNews – חדשות אורולוגיה, גסטרו ופלסטיקה >> לחצו כאןלהצטרפות לקבוצת הווצאפ MedNews – חדשות אונקולוגיה, המטולוגיה ודימות >> לחצו כאןלהצטרפות לקבוצת הווצאפ MedNews – חדשות רפואה >> לחצו כאן