אולטרסאונד ריאות מסייע בחיזוי תמותה מקורונה

ד''ר יעל ליכטר, פרופ' יאן טופילסקי וד''ר ישי סקלי צילום: מירי גטניו, איכילוב
ד''ר יעל ליכטר, פרופ' יאן טופילסקי וד''ר ישי סקלי צילום: מירי גטניו, איכילוב

מחקר בבית החולים איכילוב, שכלל 120 חולי קורונה, הובל על ידי ד"ר יעל ליכטר ממערך ההרדמה והטיפול הנמרץ, לצד פרופ' יאן טופילסקי וד"ר ישי סקלי, מהמערך הקרדיולוגי באיכילוב

מחקר בבית החולים איכילוב: בדיקת אולטרסאונד ריאות מסייעת בחיזוי צורך בהנשמה של חולי קורונה, ובחיזוי תמותה של חולי קורונה. המחקר, שכלל 120 חולי קורונה, הובל על ידי ד"ר יעל ליכטר ממערך ההרדמה והטיפול הנמרץ, לצד פרופ' יאן טופילסקי וד"ר ישי סקלי, מהמערך הקרדיולוגי באיכילוב, ופורסם במגזין הרפואי Intensive Care Medicine.

המחקר מצביע על כך שאולטרסאונד ריאות, תרם לחיזוי הידרדרות קלינית ותמותה יותר מאשר בדיקה סטנדרטית, ויותר אף מצילום חזה. ד"ר יעל ליכטר מסבירה את חשיבות הממצאים והמסקנות: "אם יודעים איזה מטופל נמצא בסכנת הידרדרות, ניתן להפנות אליו משאבי ניטור וטיפול, וכך אולי למנוע את ההידרדרות. מעבר לכך, אם מעריכים שמטופל הוא בסיכון נמוך להידרדר, ניתן לשחררו לביתו בביטחון רב יותר ובכך להקל עליו ועל המערכת העמוסה".


בצילום מאת מירי גטניו, איכילוב: A – ריאה תקינה; B – ריאה עם סימני דלקת קלים; C – ריאה עם סימני דלקת מתקדמים; D – ריאה עם סימני דלקת קשים

ד"ר ישי סקלי מסכם: "אולטרסאונד ריאות היא בדיקה המבוצעת ליד מיטת החולה, על ידי הרופא המטפל, ללא מעורבות של טכנאים או רופאים מומחים בהדמייה, ומסוגלת לספק מידע משמעותי באופן מיידי. המיוחד בבדיקה זו הוא, שלא ניתן לראות את הריאה עצמה (בגלל האוויר שנמצא בריאה ומפריע להחזרת גלי האולטרסאונד), אלא הפרעות טכניות. כשיודעים איזו פגיעה ריאתית מאפיינת כל הפרעה טכנית שכזו, ניתן לפרש את תוצאות הבדיקה".

השימוש באולטרסאונד ליד מיטת החולה בכלל, ואולטרסאונד ריאות בפרט, צובר תאוצה בשנים האחרונות וצפוי לשנות את האופן שבו צוות רפואי אוסף מידע על מטופלים בניסיון להגיע לאבחנה ולהתאים טיפול. באנגלית התחום קרוי point-of-care-ultrasound.