כריתת גידול ריאתי, כשהמטופלת ערה

ניתוח ריאה ללא הרדמה כללית צילום: ליאור צור, איכילוב
ניתוח ריאה ללא הרדמה כללית צילום: ליאור צור, איכילוב

לראשונה בבית החולים איכילוב: מטופלת, שמסוכן מדי להרדימה בשל מחלות רקע, עברה בהצלחה ניתוח לכריתת גידול בריאה כשהיא ערה ומתקשרת עם הצוות המנתח

מטופלת ישראלית עם מחלות רקע רבות עברה, לראשונה בבית החולים איכילוב בתל אביב, כריתת גידול ריאתי בזמן שהיא ערה ומתקשרת עם צוות המרדימים והמנתחים. הניתוח עבר בהצלחה וחיי המטופלת ניצלו.

ד”ר מיכאל פאר, מנהל המחלקה לכירורגית חזה במרכז הרפואי איכילוב והמנתח הראשי, הוביל את הניתוח המורכב יחד עם ד”ר מרינה קולודי ובשיתוף צוות המרדימים ד”ר ואדים ניסנביץ וד”ר ולדמיר ורנקין. ד”ר פאר מסביר: “טכניקה ניתוחית זו מהווה פריצת דרך למטופלים, הסובלים מגידולי ריאה, ומתקשים לעבור ניתוח בהרדמה כללית ומלאה עקב מחלות רקע רבות”.

כריתות ריאה לסוגיהם הם הניתוחים השכיחים בתחום של כירורגיית חזה ומהווים 70% עד 80% מכלל הניתוחים בתחום. רובם מבוצעים בגישה זעיר פולשנית וכולם בהרדמה מלאה. חלק לא קטן מהמנותחים מתקשה לעמוד בהרדמה עקב מחלות רקע. עקב כך, פותחה טכניקה לביצוע ניתוחים זעיר פולשניים, ללא הרדמה כללית.

ד”ר מכאל פאר צילום: לאור צור, איכילוב

“מדובר במהפכה משמעותית בתחום ניתוחי ריאות, שמגדילה את סיכויי החלמה של המנותחים רבים מצד אחד, ומצד שני מאפשרת להגדיל את מספר הניתוחים המוצלחים בתחום כל כך אתגרי כמו ניתוח ריאות”, מדגיש ד”ר מיכאל פאר, מנהל מחלקת ניתוחי חזה והמנתח הראשי.