סרטן ריאות - סקירה

Lung-Cancer
Lung-Cancer
צילום: שטרסטוק

סרטן ריאות הוא הגורם מספר אחד למקרי תמותה כתוצאה מסרטן. את מרבית מקרי המוות מסרטן הריאות ניתן היה למנוע, כי העישון אחראי לכמעט תשעים אחוזים מהם

סרטן ריאות הוא הגורם מספר אחד למקרי המוות המתרחשים כתוצאה מסרטן. אולם, את מרבית מקרי המוות כתוצאה ממחלת סרטן הריאות ניתן היה למנוע, משום שהעישון אחראי לכמעט תשעים אחוזים מכלל המקרים. הרופאים מאמינים כי העישון גורם לסרטן ריאות על ידי פגיעה בתאים אשר מרכיבים את הציפוי הפנימי של הריאות. לרוב, סרטן הריאות אינו מלווה בתסמינים כלשהם בשלבים הראשוניים שלו, ואלה מופיעים לרוב רק כאשר המחלה נמצאת כבר בשלב המתקדם שלה. אפשרויות הטיפול כוללות בין היתר פתרון ניתוחי, טיפול כימותרפי, טיפול בהקרנות או טיפול תרופתי ממוקד.

תסמינים של סרטן ריאות: שיעול כרוני או שיעול שמשתנה בדפוסיו, קוצר נשימה, הפרשה דמית בשיעול, כאב עמום או חד בחזה בזמן שאיפה עמוקה, איבוד תיאבון, ירידה במשקל וקוצר נשימה. הבדיקות השגרתיות לבירור חשד לסרטן ריאות כוללות, בין השאר: צילום חזה ברנטגן, טומוגרפיה ממוחשבת של החזה, נטילת דגימות ליחה (ציטולוגיה) ונטילת ביופסיה מהריאות. כמו כן נערכת בדיקה של קרום הריאה וחלל בית החזה.

הטיפול בסרטן ריאות: לעיתים יכול לכלול ניתוח להסרת אונה או לכריתת ריאה שלמה, טיפול כימי, טיפולי קרינה ותרופות ביולוגיות. הטיפולים ניתנים בנפרד או במשולב. כשלושים אחוז מהחולים מאובחנים בשלבים מוקדמים של המחלה, ואז ניתן לבצע ניתוח להסרת הגידול. בדרך כלל מדובר במחלה בשלב 1 או בשלב 3 התחלתי. ניתוח לכריתת ריאה מתבצע כמעט אך ורק כאשר מדובר בסוג הנפוץ של סרטן ריאות, המאובחן בכשמונים וחמישה אחוז מהמקרים. סוג זה מכונה סרטן של תאים שאינם קטנים. הניתוח איננו מיועד, במרבית המקרים, לטיפול בסוג השני והנפוץ פחות של סרטן ריאות – סרטן תאים קטנים.

מכיוון שקיימים סוגים רבים של טיפולים לסרטן ריאות ולמחלות ריאה אחרות, ושילובים שונים של טיפולים , חשוב מאוד להתייעץ עם רופא ריאות ועם רופא אונקולוג ולשקול יחד איתם מה הטיפול המיטבי, על בסיס כל הנתונים הרפואיים שנאספו אודות המחלה כפי שהיא מתבטאת אצל המטופל.

מקור המידע – אתר "רשת אסותא" ואתר "קופת חולים מאוחדת".


להצטרפות לקבוצת הווצאפ MedNews – חדשות רפואה >> לחצו כאן