מומחים בניתוחי החלפת ברך

צילום אילוסטרציה: פיליפ ספיטליאר, אנספלאש
צילום אילוסטרציה: פיליפ ספיטליאר, אנספלאש

אתר "מדניוז" מפרסם רשימת רופאים מומחים מובילים, מרחבי הארץ, בביצוע אחד הניתוחים השכיחים – החלפת מפרק הברך. יודגש: רשימת המומחים לכירורגיה אורתופדית של הברך אינה מהווה תחליף להיוועצות מקצועית לפני בחירת מנתח ואינה כוללת את כול הרופאים המומחים המובילים בישראל בתחום זה

החלפת מפרק הברך הוא ניתוח, בו מסירים קליפה דקה של העצם עם הסחוס הפגוע (כתשעה מילימטרים), ומצפים את עצמות הברך על ידי שתל מלאכותי. כול זאת לאחר שחיקה, מחלה, או פציעה, שבהם סחוס הברך נשחק וכואב, עד כדי הגבלה של תנועת הברך, צליעה וחוסר תפקוד. המנותחים אינם מסוגלים לצעוד מרחקים ארוכים ואיכות חייהם נפגעת.

להרס סחוס מספר סיבות, כגון חבלות, דלקות פרקים, ומחלות מטבוליות, אך הסיבה השכיחה ביותר היא מחלת האוסטאורטריטיס הניוונית, המהווה את הגורם העיקרי להפרעה תפקודית בגיל המבוגר. קרוב לשמונים אחוז מהאוכלוסייה יסבלו משחיקה מסוימת של הסחוס המפרקי מעל גיל 65, וכחמישה עשר אחוזים מהם יסבלו מכאבים הגבלת תנועות והפרעה תפקודית. ניתוח להחלפת מפרק הברך שכיח גם בעקבות חבלות ספורט, פצועי תאונות דרכים ואנשים שעודף משקלם (בדרך כלל מעל 120 ק"ג) שוחק את סחוס הברך.

הרפואה המודרנית עדיין לא הצליחה לפתח טיפולים לחידוש ושיקום הסחוסים ללא ניתוח. יחד עם זאת, ניתוח להחלפת מפרק הברך מתבצע לאחר שמוצו כל הטיפולים הלא-ניתוחיים שנועדו להקל על הכאבים והגבלת התנועה, כולל תרופות נוגדות כאב ונוגדות דלקת, זריקות סטרואידים וחומצה היאלורונית, פיזיותרפיה וכיו"ב. מטרת הניתוח להחלפת מפרק הברך היא להפחית את הכאבים מהם סובל המטופל, לשפר את טווחי התנועות ולשפר משמעותית את איכות חייו.

הצלחת הניתוח תלויה במספר גורמים: ברמת הפעילות של המטופל טרם הניתוח, טווחי התנועה של הברך טרם הניתוח, הצלחת הפרוצדורה הכירורגית עצמה, ומידת שיתוף הפעולה של המטופל והיענותו להנחיות הרפואיות של הצוות המשקם. לרוב, בתום הטיפול השיקומי, יוכל המטופל לשוב ולבצע פעולות כגון הליכה חופשית, שחיה או רכיבה על אופניים. יחד עם זאת, ברוב המקרים לא יוכל המטופל לחזור לפעילות גופנית אינטנסיבית, כגון ריצה, סקי ומשחקי כדור. רוב המפרקים המושתלים בישראל, מחזיקים מעמד בגוף כ-15 שנים.

להלן רשימת מומחים מובילים מרחבי הארץ בניתוחי החלפת מפרק הברך, שגיבש אתר "מדניוז", על סמך עבודת תחקיר עצמאית. הרשימה אינה מהווה המלצה על רופא כלשהו, היא אינה מחליפה בשום צורה ובשום אופן חובת בירור והיוועצות מקצועית לפני בחירת רופא מנתח, והיא מביאה את הרופאים המומחים, המופיעים בה, על פי סדר אקראי ולא על פי דירוג. כמו כן יודגש: הרשימה אינה כוללת את כל המומחים המובילים בישראל, אלא רק חלק מהם.

להלן רשימת רופאים מומחים בכירורגיה אורתופדית, מהמובילים בתחום ניתוחי החלפת מפרק הברך, בפריסה ארצית.

צילום אילוסטרציה: טרי שולץ, אנספלאש

גדעון בורשטיין

מנהל היחידה להחלפות מפרקים בבית החולים שיבא

ד"ר גדעון בורשטיין, מומחה בכירורגיה אורתופדית, הוא מנהל היחידה להחלפת מפרקים בבית החולים שיבא, תל השומר. ד"ר בורשטיין, בוגר הפקולטה לרפואה באוניברסיטת תל אביב, הוא מומחה להחלפת מפרקי ברך וירך ומומחה לטיפול בפגיעות ספורט, מיניסקוס, סחוס ורצועות. הוא עשה התמחות על בהחלפת מפרקים בבית החולים של אוניברסיטת מינסוטה, ארה"ב, והתמחות על נוספת בפגיעות ספורט בבית החולים לנוקס היל בניו יורק, שהוא בית החולים המטפל בקבוצת הפוטבול הניו יורק ג'טס.

ד"ר נמרוד שניר

מנהל היחידה לכירורגית מפרקים בבית החולים איכילוב

ד"ר נמרוד שניר, מומחה בכירורגיה אורתופדית, הוא מנהל היחידה לכירורגיית מפרקים, בחטיבה האורתופדית של בית החולים איכילוב בתל אביב. ד"ר שניר הוא בוגר הפקולטה לרפואה באוניברסיטת תל אביב, הוא התמחה באורתופדיה כירורגית באיכילוב, ועשה התמחויות על בניתוחי שחזור מפרקי ברך וירך, וברפואת ספורט וארתרוסקופיה, בבית החולים היוקרתי של אוניברסיטת NYU (המרכז הרפואי לאנגון) בניו יורק, ארה"ב.

ד"ר בצלאל פסקין

מנהל יחידת ניתוחי ברך בבית החולים רמב"ם

ד"ר בצלאל פסקין, מומחה בכירורגיה אורתופדית, הוא מנהל יחידת ניתוחי ברך וארתרוסקופיה בבית החולים רמב"ם בחיפה, מרצה בפקולטה לרפואה בטכניון ומשמש כאורתופד של מועדון הכדורגל מכבי חיפה. הוא התמחה בכירורגיה אורתופדית ובהחלפת מפרקים בבית החולים רמב"ם, ובבית החולים האורתופדי הלאומי מלכותי בלונדון, בריטניה, אצל אחד המנתחים הידועים בתחום ניתוחי הברכיים, ד"ר אנדי וויליאמס.

ד"ר סטיבן וולקס

מנהל מחלקה אורתופדית בבית החולים בילינסון

ד"ר סטיבן וולקס, מומחה בכירורגיה אורתופדית, הוא מנהל מחלקה אורטופדית ומנהל היחידה לכירורגיית מפרקים בבית החולים בילינסון בפתח תקוה (המרכז הרפואי רבין). לפני כן הוא כיהן כמנהל מחלקה אורטופדית ומנהל היחידה לארטרוסקופיות וכירורגיית ברך, בבית החולים ברזילי באשקלון. ד"ר וולקס הוא בוגר בית הספר לרפואה בקייפטאון, דרום אפריקה, והתמחה בכירורגיה אורתופדית בבית החולים שיבא, תל השומר. כמו כן השתלם ועשה התמחויות על בבית החולים האורתופדי המלכותי לאומי בלונדון, אנגליה, ובבית החולים ברקשייר, בעיר רדינג, אנגליה.

ד"ר ואדים בנקוביץ

מנהל היחידה להשתלות מפרקים בבית החולים סורוקה

ד"ר ואדים בנקוביץ, מומחה בכירורגיה אורתופדית, הוא מנהל היחידה להחלפת מפרקים בבית החולים סורוקה בבאר שבע. הוא עשה התמחויות על בטראומה אורטופדית בבית החולים בעיר טמפה, פלורידה, ובהשתלות מפרקים בבית החולים Hospital of Joint Diseases בניו יורק.

פרופ' מתן יואב

מנהל היחידה להחלפת מפרקים בבית החולים הדסה הר הצופים

ד"ר מתן יואב, מומחה בכירורגיה אורתופדית, הוא מנהל היחידה להחלפת מפרקים בבית החולים הדסה הר הצופים ופרופ' בפקולטה לרפואה באוניברסיטה העברית, שם למד רפואה בעצמו. הוא התמחה בכירורגיה אורתופדית ובהחלפת מפרקים בבית החולים הדסה הר הצופים ובאוסטרליה.

ד"ר ירון ברקוביץ

מנהל מחלקה אורתופדית בבית החולים הלל יפה

ד"ר ירון ברקוביץ', מומחה בכירורגיה אורתופדית ולשעבר סגן מנהל האגף הכירורגי בתחום החלפות מפרקים בבית החולים רמב"ם, הוא מנהל המחלקה האורתופדית בבית החולים הלל יפה בחדרה. הוא בוגר הפקולטה לרפואה של הטכניון והתמחה בכירורגיה אורטופדית ברמב"ם. במהלך ההתמחות זכה במלגת האיגוד האירופאי לניתוחי ברך (ESSKA) והשתלם בניתוחי ברך בבית החולים האוניברסיטאי בעיר גנט, בלגיה. כמו כן עבר התמחויות על בניתוחי החלפת מפרקי הברך והירך בבית החולים Sunnybrook בטורונטו, קנדה, ובניתוחים חוזרים של החלפת מפרקי ירך וברך בבית חולים Mount Sinai בטורונטו, קנדה.

פרופ' יונה קוסאשווילי

מנהל המחלקה האורתופדית בבית החולים קפלן

פרופ' יונה קוסאשוילי, בוגר אוניברסיטת תל אביב ברפואה במסגרת העתודה האקדמית, הוא מנהל המחלקה האורטופדית במרכז הרפואי קפלן ברחובות, והינו אורטופד מומחה לברכיים להחלפות מפרקי ירך וברך אשר מנתח באופן פרטי בבתי החולים אסותא והרצליה מדיקל סנטר. את ההתמחות בכירורגיה אורתופדית עשה בבית החולים אסף הרופא. לפני כן, בגיל 23, קיבל תואר רב אמן בשחמט והוא מן היחידים בעולם שמחזיק בתואר רופא ובתואר רב אמן. פרופ' קוסאשוילי פרסם כ-100 מאמרים מחקריים בתחום האורתופדיה. הוא התגורר עם משפחתו שלוש שנים בטורונטו, קנדה, שם ביצע השתלמות קלינית ומחקר ועשה התמחויות-על בהחלפת מפרקים בבתי החולים סאניברוק ומאונט סיני.

ד"ר בני ברנפלד

מנהל המחלקה האורתופדית בבית החולים כרמל

ד"ר בני ברנפלד, מומחה בכירורגיה אורתופדית, הוא מנהל המחלקה האורתופדית בבית החולים כרמל בחיפה, ומרצה בפקולטה לרפואה בטכניון. ד"ר ברנפלד התמחה בכירורגיה אורתופדית בבית החולים כרמל, ועשה התמחויות על ברפואת ספורט ובהחלפת מפרקים בבית חולים בעיר ריינפלדן, גרמניה, ובהחלפות מפרקים בבית חולים בטורנטו, קנדה.

ד"ר גבי נירנברג

אחראי תחום חבלות ספורט בבית החולים רמב"ם

ד"ר גבי נירנברג, מומחה בכירורגיה אורתופדית, הוא אחראי תחום חבלות ספורט במערך האורתופדי של בית החולים רמב"ם בחיפה, ומרצה קליני בפקולטה לרפואה בטכניון. ד"ר נירנברג התמחה בכירורגיה אורטופדית ברמב"ם, ועוסק בהחלפת מפרקים, השתלות סחוסים, שיחזור רצועות וחבלות ספורט. הוא עשה התמחות על והשתלמויות בחבלות ספורט בבית חולים בעיר הנובר, גרמניה, ובניתוחי ברך בבית חולים בעיר מלבורן, אוסטרליה, וכן בהשתלת רקמות במרכז הרפואי האוניברסיטאי בעיר גנט, בלגיה.

ד"ר מוסטפא יאסין

מנהל המחלקה האורתופדית בבית חולים השרון

ד"ר מוסטפא יאסין, מומחה לכירורגיה אורתופדית ולניתוחי החלפת מפרקים, הוא מנהל המחלקה האורתופדית בבית חולים השרון (המרכז הרפואי רבין). לפני כן כיהן כמנהל יחידת המפרקים בבית חולים השרון. ד"ר יאסין, בוגר הפקולטה לרפואה באוניברסיטת תל אביב, עשה התמחות על באורתופדיה כירורגית אונקולוגית, ובניתוחים אורתופדיים שיחזוריים, באוניברסיטת פיליפס מרבורג, גרמניה.

ד"ר דן דבי

מנהל יחידת מפרקים בבית החולים העמק

ד"ר דן דבי, מומחה לכירורגיה אורתופדית ולשעבר סגן מנהל המחלקה האורתופדית בבית החולים ברזילי באשקלון, הוא מנהל יחידת המפרקים במחלקה האורתופדית של בית החולים העמק בעפולה. ד"ר דבי, בוגר הפקולטה לרפואה באוניברסיטת תל אביב, עשה התמחות על בטראומה אורתופדית ובשחזור מפרקים במרכז הרפואי סאניברוק, שבאוניברסיטת טורונטו, קנדה, ועבד כאורתופד בכיר גם בבית החולים איכילוב בתל אביב, ובבית החולים האוניברסיטאי הילברו בעיר יוהנסבורג, דרום אפריקה.

ד"ר ירון בר זיו

מנהל שירות החלפת מפרקים בבית החולים אסף הרופא

ד"ר ירון בר זיו, אורתופד מומחה וסגן מנהל מחלקה אורתופדית א' במרכז הרפואי אסף הרופא (שמיר), מנהל את השירות להחלפת מפרקים בבית חולים הממשלתי בצריפין. ד"ר בר זיו מתמחה בניתוחים חוזרים של מפרק הברך, הנחשבים לניתוחים המורכבים ביותר בתחום החלפות המפרקים. הוא בוגר בית הספר לרפואה באוניברסיטת בן גוריון, בעבר ניהל מחלקה אורתופדית בבית החולים בילינסון, והתמחה גם בהחלפת מפרק הירך בגישה קדמית אצל ד"ר קריסטוף קורטן, הנחשב אחד מהמנתחים המובילים בעולם לגישה זו. כמו כן שירת בצבא כקצין בשייטת 13.

ד"ר ירון ברין

מנהל השירות להחלפת מפרקים בבית החולים מאיר

ד"ר ירון ברין הינו אורתופד מומחה למחלות ולעיוותים במפרקי הברך והירך. ד"ר ברין הינו בוגר לימודי רפואה באוניברסיטת בן גוריון בנגב. לאחר לימודי הרפואה, סיים את התמחותו בכירורגיה אורתופדית במרכז הרפואי מאיר בכפר סבא, וביצע שנת מחקר בחטיבה האורתופדית באוניברסיטת McGill במונטריאול, קנדה. משנת 2015 ד"ר ברין הוא מנהל השירות להחלפות מפרקים בבית החולים מאיר.

פרופ' אמיר הרמן

סגן מנהל מחלקה אורתופדית בבית החולים אסותא אשדוד

פרופ' אמיר הרמן, אורתופד מומחה לניתוחי החלפות מפרקים ושברים מורכבים, מכהן כסגן מנהל מחלקת אורתופדיה בבית החולים אסותא אשדוד. פרופ' הרמן הוא בוגר הפקולטה לרפואה באוניברסיטת תל אביב, התמחה באורתופדיה בבית החולים שיבא והשתלם בארה"ב ובקנדה, בין הייתר בניתוחי החלפת מפרק הברך. הוא מבצע את ניתוחי החלפת מפרק הברך בטכניקה קינמטית, המאפשרת התאמה טובה של המשתל למבנה האישי של הברך.

ד"ר ידין לוי

מנהל היחידה להחלפת מפרקים בבית החולים שערי צדק

ד"ר ידין לוי, מומחה בכירורגיה אורתופדית, הוא מנהל היחידה להחלפת מפרקי ברך וירך בבית החולים שערי צדק בירושלים. הוא התמחה באורתופדיה בבית החולים איכילוב, עשה פוסט דוקטורט בסן דייגו, ארה"ב, ועבד במרכזים רפואיים מובילים בסידני, אוסטרליה. הוא משתמש בניתוחים להחלפת מפרק הברך, בין הייתר, בטכנולוגיות ממוחשבות לתכנון ולניווט הניתוח באופן מותאם אישי.

פרופ' רונן דבי

מנהל המחלקה האורתופדית בבית החולים ברזילי

פרופ' רונן דבי, אורתופד מנתח מומחה בהחלפות מפרקי ברך וירך, הוא מנהל המחלקה האורתופדית בבית החולים ברזילי. פרופ' דבי למד רפואה באוניברסיטת תל אביב והתמחה בכירורגיה אורתופדית בבית החולים אסף הרופא. כמו כן השתלם בתחומי התמחותו בבית חולים מוביל בסידני, אוסטרליה. פרופ' דבי מבצע ניתוחי החלפת ברך בגישה קינמטית, תוך שימוש בטכנולוגיות מתקדמות, והוא בעל ניסיון רב. במקביל הוא מרכז את קורס האורתופדיה לפיזיותרפיסטים באוניברסיטת בן גוריון.

ד"ר אלכסנדר אדלמן

מנהל השירות להחלפת מפרקים בבית החולים וולפסון

ד"ר אלכסנדר אדלמן, מנהל השירות להחלפת מפרקים בבית החולים וולפסון, הוא מומחה לכירורגיה אורתופדית בעל ניסיון של מעל 30 שנים בניתוחי מפרק הברך. ניתוחיו מבוצעים לאחר תכנון ממוחשב קפדני בעזרת תוכנת מחשב ייעודית. ד"ר אדלמן שולט בארבע שפות – אנגלית, עברית, רומנית ורוסית.

ד"ר דוד רותם

מנהל המחלקה האורתופדית בבית החולים זיו

ד"ר דוד רותם, מנהל המחלקה האורתופדית בבית החולים זיו בצפת, סיים בהצטיינות את הפקולטה לרפואה בטכניון והתמחה בכירורגיה אורתופדית בבית החולים רמב"ם בחיפה. כמו כן הוא עבר התמחות-על, בבית החולים אוסטין שבאוסטרליה, בשחזור והחלפות מפרקים. ד"ר רותם מתמחה בשחזורים מורכבים של מפרקי הירך והברך ומרצה קליני בפקולטה לרפואה של אוניברסיטת בר אילן.

ד"ר רמי כרדוש

סגן מנהל מחלקה אורתופדית בבית החולים אסף הרופא

ד"ר רמי כרדוש הוא אורתופד מומחה, סגן מנהל המחלקה האורתופדית בבית החולים שמיר (אסף הרופא), מומחה בהחלפת ברך מלאה או חלקית ובהחלפת ירך בגישה קדמית. ד"ר כרדוש סיים את לימודי הרפואה בבית הספר לרפואה באוניברסיטת תל אביב, והתמחה באורתופדיה במרכז הרפואי שמיר (אסף הרופא). לאחר סיום התמחותו עשה Fellowship במרכז להחלפות מפרקים וטראומה בסידני אוסטרליה.