מעבדה לחקר מחלות מתפרצות

ד
ד"ר נדב שורק צילום: אסותא אשדוד

בבית החולים אסותא אשדוד הוקמה מעבדה ייעודית לאבחון וזיהוי נגיפים וחיידקים חדשים, כדי שלא ניתפס שוב למגפה, לא מוכנים

בבית החולים הציבורי אסותא אשדוד נערכים לפתיחת מעבדה חדשה לחקר מחלות מתפרצות. מנכ"ל בית החולים, ד"ר ארז ברנבוים, מסביר כי תכלית המעבדה היא להתכונן לקראת "אפשרות שניתפס פעם נוספת לא מוכנים". ד"ר נדב שורק, מנהל המעבדה, מוסיף: "השנה האחרונה לימדה אותנו המון, מוכנות היא המפתח להצלחה".

כאמור, ההכנות בבית החולים הציבורי אסותא אשדוד לפתיחתה של המעבדה הייעודית לחקר ואבחון מחלות מתפרצות, נשלמו. פתיחת המעבדה התאפשרה הודות לתרומה בגובה מיליון דולר שהתקבלה דרך קרן היסוד. התורם ביקש להישאר אנונימי אך דרש כי התרומה תוקדש לחקר מחלות מתפרצות.

בראש המעבדה יעמוד ד"ר נדב שורק, כיום ממלא מקום מנהל המעבדה למיקרוביולוגיה קלינית בבית החולים, בוגר לימודי פוסט דוקטורט מאוניברסיטת ברקלי ודוקטורט בביולוגיה מאוניברסיטת תל אביב. ד"ר ארז ברנבוים: "לקחי השנה האחרונה מלמדים אותנו כי עלינו לעשות את מירב המאמצים להיות מוכנים לכל תרחיש של מגפה חדשה מתפרצת. המעבדה הייעודית לחקירת מחלות מתפרצות היא ייחודית בנוף המעבדות בישראל. המעבדה הוקמה לצורך איתור מחלות מתפרצות מתוך מטרה לזהות ולחקור נגיפים עתידים. האפשרות שניתפס פעם נוספת לא מוכנים –איננה אופציה".

ד"ר נדב שורק מסכם: "הקמת המעבדה תאפשר לנו להיות תמיד עם היד על הדופק. מוכנות היא שם המפתח, והמעבדה החדשה תתמקד בסריקה של התפרצויות של פתוגנים (חיידקים ווירוסים בעיקר). הרעיון הבסיסי הוא כל הזמן לפתח בדיקות כנגד פתוגנים קיימים וחדשים אשר יוכלו לשמש אותנו במקרה של התפרצות. במהלך התפרצות הקורונה המעבדה הייתה צריכה להתחיל בלי ידע מקדים, וללא בדיקה קיימת, ולעלות בפרק זמן קצר מאוד מאפס בדיקות ביום לאלפי בדיקות ביום. באמצעות היכולות המתקדמות במעבדה החדשה נוכל לצמצם את פרק הזמן ההתחלתי ולתמוך במערך ביצוע הבדיקות, הן בפן המחקרי והן בפן הביצועי".


להצטרפות לקבוצת הווצאפ MedNews – חדשות רפואה >> לחצו כאן