קיימה את שבועת הרופאה

טקס ההוקרה צילום: שמואל בן חמו
טקס ההוקרה צילום: שמואל בן חמו

ד"ר טל בן אוליאל, רופאה בכירה במחלקה לנוירולוגיה בבית החולים הדסה עין כרם, רכשה מכספה תרופה שאזלה במלאי עבור מטופל שנזקק לה

תעודת הוקרה לרופאה שהפגינה אנושיות יוצאת דופן והצלת חיים, הוענקה לאחרונה בבית החולים הדסה עין כרם, על ידי מנכ״ל בית החולים, פרופ׳ זאב רוטשטיין. ד״ר טל בן אוליאל, רופאה בכירה במחלקה לנוירולוגיה בהדסה עין כרם, קיבלה את תעודת ההערכה המיוחדת על מסירות ונתינה יוצאת דופן לחולה ועל הצלת חייו בדרך אישית ובלתי מתפשרת. מדובר באירוע יוצא דופן – לאחר שתרופה אזלה בהדסה, הרופאה קנתה אותה מכספה בסופר פארם, כדי להמשיך טיפול בחולה במצב קשה.

בשל המצב התקציבי הבעייתי של חלק מבתי החולים הציבוריים, חברות תרופות עצרו את אספקת תרופות לבית החולים הגדול בירושלים, הדסה. כשהבינה ד"ר טל בן אוליאל, שמצבו של החולה שלה במחלקה הינו קשה ותרופתו אזלה במלאי של בית החולים ולא ניתן היה לחדשה בשל חובות לספקים, היא ניגשה לסופר-פארם ורכשה בכספה תרופה חיונית נגד אפילפסיה ממנה סובל החולה – אוספולוט (סולתיאם), שאלמלא קבלתה היה נכנס להתקף חריף ולסכנת חיים מיידית.

הקבלה מהרכישה בסופר פארם צילום: הדסה

״החולה שלנו במצב לא פשוט, מאושפז זמן רב וסובל מאפילפסיה״, סיפרה הרופאה בטקס. ״כשהבנתי מצוות בית המרקחת בהדסה שלא נוכל לספק לו עוד את התרופה ששומרת על חייו, הרגשתי שזה לא יכול לקרות בשום אופן. אנו עוקבים אחר החולים שלנו גם כשאנחנו הולכים הבייתה, ולא הייתי מסוגלת לצאת ולעבור את השישיבת במעקב אחר המדדים שלו, שיילכו ויתדרדרו בוודאות ללא התרופה״, מסבירה ד״ר בן אוליאל.

פרופ׳ רוטשטיין הגיש לד״ר בן אוליאל את תעודת ההוקרה יחד עם ח״כ עידית סילמן, יו״ר וועדת הבריאות של הכנסת ויו״ר הקואליציה. ״נדמה לי שאני מתרגש יותר ממך״, אמר מנכ״ל הדסה לרופאה. ״כשחברת התרופות סירבה לספק לנו תרופות, שזכותו המלאה של החולה לקבל כמטופל בבית החולים, חשבת על פתרון מחוץ לקופסא ומכספך שלך רכשת אותה. במעשייך, הגשמת את שבועת הרופא וגילית את פניה היפות של הרפואה, בנתינה שהיא הרבה מעבר לתפקיד״, אמר פרופ׳ רוטשטיין. ״הביטי מדיי יום בתעודה כי מה שעשית מלא אצילות ומסירות לחולה. הלוואי שירבו רופאים כמותך בישראל״.

ח״כ עידית סילמן, יו״ר הקואליציה ויו״ר וועדת הבריאות בכנסת אמרה: ״במה שעשית, קיימת חמלה, שזה מה שכל מטופל הנכנס בשערי בית החולים מצפה לקבל, להיות מטופל בידיים טובות".

ד"ר בן אוליאל סיכמה: ״אני מאוד מתרגשת ומודה על ההוקרה אבל לא מרגישה שעשיתי משהו יוצא דופן אלא צעד טבעי ונדרש בהתאם למצב הקשה של החולה, וכולי תקווה שהמדינה תעביר את הכספים שאנו, בתי החולים הציבוריים, חייבים לספקים כדי למנוע כאלה מקרים קשים״.