פתיחת המשק תעודד התחסנות

ד
ד"ר אייל סלע (מימין), ד"ר עמיאל דרור ופרופ' סאמר סרוג'י צילום: אלי כהן

המחקר, שבו השתתף גם בית חולים בדובאי, מגלה כי התמריץ היעיל ביותר לעידוד התחסנות, הוא היכולת של הפרט לחזור להתפרנס הודות לחיסון

מחקר בהשתתפות רופאים וחוקרים מהמרכז הרפואי לגליל בנהריה, ומאוניברסיטת בר אילן, בדק מה הדבר שישפיע יותר מכל על הנכונות של אדם בוגר להתחסן נגד קורונה. המחקר גילה, כי יש קשר הדוק בין הנכונות להתחסן נגד הקורונה, לבין המצב התעסוקתי. מדובר בשיתוף פעולה ראשון של בית החולים בנהריה והפקולטה לרפואה של בר אילן בגליל, עם אוניברסיטת גולף בדובאי.

מחקר חדש שפורסם בימים האחרונים בכתב העת Frontiers in medicine מגלה, כי יש קשר הדוק בין נכונות להתחסן נגד הקורונה, לבין המצב התעסוקתי של האדם. במילים אחרות, ככל שהאדם פגיע ושביר יותר, כך גוברת הנכונות שלו להתחסן; ולהיפך. המחקר בדק רופאים ורופאות המתמחים בתחום רפואת שיניים, פה ולסת, ועולה ממנו כי רופאי שיניים , שפרנסתם נפגעה כתוצאה מהסגר, הביעו נכונות גבוהה כמעט פי שניים להתחסן מאשר רופאי שיניים שעובדים במערכת הציבורית ופרנסתם לא נפגעה בתקופת מגפת הקורונה. החוקרים מסיקים מכך, כי תמריצים כלכליים כמו פתיחת המשק למתחסנים במסגרת ה"תו הירוק", עשויים להיות הדרך הטובה ביותר לעודד התחסנות.

המחקר התבצע במהלך הסגר הראשון, בחודשים מארס-אפריל 2020, בקרב 506 רופאי שיניים, פה ולסת. את המחקר הובילו ד"ר אסף זיגרון ופרופ' סאמר סרוג'י ממחלקת פה ולסת במרכז הרפואי לגליל בנהריה, יחד עם ד"ר עמיאל דרור וד"ר אייל סלע ממחלקת אף אוזן גרו. בבית החולים בנהריה. המחקר נעשה בשיתוף עם הפקולטה לרפואה של אוניברסיטת בר-אילן בגליל ועם פרופ' הישאם מרעי מאוניברסיטת גולף שבאיחוד האמירויות. כאמור, מדובר בשיתוף פעולה ראשון בין המרכז הרפואי לגליל בנהריה והפקולטה לרפואה של בר אילן בגליל, עם האוניברסיטה מדובאי, לאחר שהצדדים חתמו על הסכם לשיתוף פעולה.

ד"ר עמיאל דרור, מעורכי המחקר: "התוצאות מאוד ברורות ולהערכתי הן משליכות על הציבור כולו. אנחנו כל הזמן מחפשים תמריץ לחיסונים, והמחקר מגלה בצורה ברורה, שהתמריץ הכי גדול אצל הפרט הוא היכולת שלו להמשיך ולקיים את המשק הכלכלי. רופאי שיניים אינם אנשים שלא מסיימים את החודש, אלו אנשים שבדרך כלל יש להם עתודות כלכליות, ולא יישארו רעבים ללחם אם לא יעבדו במשך תקופה, אבל אפילו אצלם הממצא הזה בולט מאוד. אם כך, מה יגיד אמן או בעל חנות, שאין לו עבודה או חסכונות?".


להצטרפות לקבוצת הווצאפ MedNews – חדשות רפואה >> לחצו כאן