חדש בישראל: תרופה יפנית לקורונה

געגכעכגכככ-יפן
געגכעכגכככ-יפן
פרופ' רן ניר פז צילום: הדסה

ישראל מהמדינות הראשונות שקיבלו תרופה מיפן לקורונה. ניסוי קליני ב-80 מאושפזים החל בהדסה, איכילוב, סורוקה ופוריה

בימים האחרונים הגיע לישראל משלוח ראשון של התרופה אביגן, אשר נבחנת כמענה יעיל לטיפול במחלת הקורונה בשלביה הראשונים, וכמקצרת את זמן המחלה ומונעת התדרדרות למצבים קשים. המשלוח הגיע לארץ בעקבות שיתוף פעולה של שגרירות ישראל ביפן, משרד החוץ, משרד הבריאות, חמ"ל הרכש והמרכזים הרפואיים הדסה בירושלים ואיכילוב בתל אביב, אשר גם יובילו את הניסוי הישראלי בתרופה.

בשבועות האחרונים פעלה שגרירת ישראל ביפן, יפה בן ארי, בשיתוף עם פרופ' רן ניר פז, מומחה במניעת מחלות זיהומיות מבית החולים הדסה, וד"ר אסתי סייג, סמנכ"ל מערכות מידע ותפעול בבית החולים איכילוב, מול גורמי ממשלה יפנים ומול חברת פוג'יפילם על מנת לקבל אספקה של אביגן לשימוש בישראל. בזכות הפעילות המדינית והקשרים שנוצרו עם ראשי פוג'יפילם, ישראל הפכה לאחת המדינות הראשונות בעולם לקבל לידיה את התרופה, שעשרות מדינות מתעניינות בה.

התרופה היפנית צילום: שטרסטוק

בשבוע שעבר הגיע לארץ המשלוח הראשון ועבר אישור של משרד הבריאות לערוך ניסוי קליני רב מרכזי בישראל. הניסוי יתבצע על כשמונים חולים בבתי החולים הדסה בירושלים, איכילוב בתל אביב, סורוקה בבאר שבע ופוריה בטבריה. בניסוי ישתלבו גם מדענים וחוקרים מהאוניברסיטה העברית בירושלים. "ועדת הלסינקי" הישראלית, שמאשרת ומעניקה היתרים לניסויים קליניים בבני אדם, התכנסה בדחיפות בהדסה על מנת לבחון מספר הצעות לניסויים בחולי קורונה. הוועדה אישרה עקרונית את התחלת הטיפול בתרופה אביגן מיפן. על פי התכנון, לאחר האישור המלא של הוועדות המקומיות בכל בית חולים, ושל משרד הבריאות – יתחיל הטיפול בתרופת אביגן היפנית בשמונים חולי קורונה ברחבי הארץ כבר בימים הקרובים.

פרופ' רן ניר-פז, מבכירי המומחים במחלות זיהומיות בבית החולים הדסה, טס כנציג מדינת ישראל ליפן בתחילת משבר הקורונה וליווה שם את הישראלים, שהורדו מן הספינה "דיימונד פרינסס", כשהם חולים בנגיף. פרופ' ניר-פז פיקח על הטיפול בהם בבתי החולים הצבאיים ביפן. כעת הוא מסביר כי התרופה אביגן, שפותחה במקור כטיפול לשפעת פנדמית, אמורה לקצר את משך התחלואה והפרשת הנגיף בחולים מאושפזים של COVID19 כפי שהראו מספר מחקרים ראשונים בתרופה זו שפורסמו בסין. "התרופה אביגן היא אחת מתרופות הקו הראשון ביפן כעת", מסביר פרופ' ניר-פז. "המטרה של המחקר הישראלי היא לבחון האם תרופה זו אכן יעילה ובטוחה לחולי קורונה המאושפזים בבתי החולים בארץ".

דר' אסתר סייג צילום: מאתר איכילוב

ד"ר אסתר סייג, סמנכ"לית מערכות מידע ותפעול בבית החולים איכילוב ומומחית ברפואת ילדים, מוסיפה: "בתוך המגוון הרחב של תרופות, אותן אנו מנסים לטיפול בחולי הקורונה, בולטת התרופה אביגן, שמסתמנת כמבטיחה, מבחינת פוטנציאל הטיפול בשלבים הראשונים של המחלה ומניעת הדרדרות. בכך היא עשויה לתרום להשטחת העקומה ולשיפור היכולת להתמודד עם היקפי התחלואה שאנו חווים בארץ. אני רוצה מאד להודות לשגרירת ישראל ביפן, הגב' יפה בן ארי, שעשתה לילות כימים מולנו, להבטחת המבצע המיוחד והחשוב הזה".


להצטרפות לקבוצת הווצאפ MedNews – חדשות רפואה >> לחצו כאן