זה הזמן להתחסן נגד שפעת

ברוריה ריקון, מנהלת הסיעוד במחוז צפון, מחסנת את ד
ברוריה ריקון, מנהלת הסיעוד במחוז צפון, מחסנת את ד"ר מרדכי דיין, מנהל כללית מחוז צפון צילום: דן פרץ, כללית

מחוז צפון של קופת חולים כללית קורא למטופלים להתחסן עכשיו, בפתח עונת החורף 2020, נגד מחלת השפעת

ברוריה ריקון, מנהלת הסיעוד במחוז צפון של קופת חולים כללית, ממליצה לציבור להתחסן נגד מחלת השפעת בעונת החורף 2020. "השנה", היא אומרת, "בשלב הראשון חוסנו נגד השפעת אוכלוסיות היעד הנמצאות בסיכון גבוה לחלות ולפתח סיבוכים של המחלה בהם: חולים כרוניים, בני 65 ומעלה בדגש על מטופלים הנמצאים בסיכון גבוה לחלות בדלקת ריאות, שוהים במוסדות ומרותקים לביתם, נשים המתכננות היריון, נשים הרות ולאחר לידה".

שפעת היא מחלה זיהומית שהגורם לה הוא נגיף השפעת (Influenza A+B Virus) וניתן למנוע אותה באמצעות חיסון. תסמיני שפעת הם חום , חולשה, עייפות, כאבי שרירים, שיעול, כאבי ראש והיא נמשכת בין שבוע לעשרה ימים. לא מדובר במחלה קלה כפי שנדמה לעיתים, מדי שנה אנו עדים למקרי תמותה מצערים בעקבות סיבוכי המחלה כמו דלקת ריאות.

לדברי ברוריה ריקון, השנה ניתן להתחסן נגד שפעת באמצעות תרסיס הנקרא פלומיסט (ללא זריקה): "הפלומיסט הוא תכשיר חיסון שמבוסס על נגיפי שפעת מוחלש. הוא מומלץ רק למטופלים בריאים (ללא מחלות רקע וללא בעיות רפואיות אחרות) בני שנתיים עד בני 49 שנים. בדומה לחיסון בזריקה, גם החיסון בתרסיס מכיל השנה ארבעה זנים נגד שפעת. חיסון פלומיסט ניתן אמנם בצורה של תרסיס לאף – אבל אינו מיועד לשימוש עצמי. אחות היא שמרססת את מנת החיסון לתוך האף".

ד"ר ח'וזימה ח'מאיסי אבו סיביה, מומחית למחלות זיהומיות בכללית מחוז צפון, מסכמת: "כל מנה של פלומיסט – אשר רק איש צוות רפואי מוסמך לתת אותה למטופלים – כוללת שני ריסוסים, אחד לכל נחיר. בני 9 עד 49 שנים זקוקים למנת חיסון אחת בלבד, גם אם זהו החיסון הראשון שלהם. ילדים בני שנתיים עד 8 שנים, שמתחסנים נגד שפעת לראשונה בחייהם, זקוקים לשתי מנות חסון במרווח של חודש לפחות בין מנה למנה. לאחר שהושלמו שתי מנות חיסון, אם באותה העונה ואם בעונות נפרדות, די במנת חיסון אחת".


להצטרפות לקבוצת הווצאפ MedNews – חדשות אפידימיולוגיה ורפואת משפחה >> לחצו כאןלהצטרפות לקבוצת הווצאפ MedNews – חדשות רפואה >> לחצו כאן