הכול מתחיל ברופאי המשפחה

רפואת-משפחה-ששששש
רפואת-משפחה-ששששש
צילום: שטרסטוק

רופאי המשפחה הם הגורם המשמעותי ביותר ברפואה מונעת: הם ממליצים על חיסונים נגד שפעת ודלקת ריאות, ועל בדיקות תקופתיות ובדיקות לאיתור מוקדם של מחלות קשות. והם גם אלה שמתריעים בפני המטופל על חשיפה לסיכונים בריאותיים על פי ההיסטוריה האישית והמשפחתית

בעידן של התמחויות רבות, לכל חלק בגוף, תופעה ומחלה, יש רופאים ייעודיים. כשיש דלקת בעין הולכים לרופא עיניים, כשכואב הגב הולכים לאורתופד, ואם את בהריון כדאי שתהיי במעקב של רופא נשים. אבל מה עם רופא אחד שיראה אותנו כאדם שלם וינהל את בריאותנו לאורך שנים, יעקוב אחר מצבנו גם כשאנחנו בריאים, ויעזור לנו לנווט בין שאר הגורמים שדואגים לבריאותנו?! זוהי למעשה מהות המומחיות של רפואת המשפחה, שמוכרת כיום מחקרית כמי שמקדמת את בריאותנו באופן משמעותי ותורמת לשיפור איכות החיים.

ד"ר גיורא וורבר, רופא משפחה מומחה, סגן ראש אגף רפואה בשירותי בריאות כללית, מציין כי ההכשרה המקיפה של רופאי המשפחה מאפשרת להם לבצע הערכת מצב ולתת טיפול ראשוני למרבית הסוגיות הרפואיות שאיתן מתמודדים אנשים בחיי היום יום. לדבריו, רופא המשפחה הוא זה שמנהל את בריאותו של המטופל, ויש לזה אפילו שם, קייס מנג'מנט, משום שלרופא המשפחה יש את המידע הרפואי הרלוונטי על המטופל, ואת ההכשרה המתאימה והמקיפה לכוון ולנהל את הבדיקות והטיפולים של המטופל לאור מכלול הצרכים הרפואיים שלו.

רופא המשפחה רואה את המטופל כאדם שלם, ויכול להחליט האם מה שהמטופל מתלונן עליו מצריך בירורים נוספים. ההיכרות עם המטופל במרבית המקרים היא ארוכת שנים וכוללת את כל ההיסטוריה הרפואית שלו, וגם את ההיסטוריה הרפואית המשפחתית. לעיתים אנחנו בקשר מקצועי עם שניים ואף שלושה דורות במשפחה. ביקור סדיר אצל רופא משפחה קבוע, לפחות אחת לשנה, שומר על רצף טיפולי ומתריע על שינויים באורח החיים שמצריכים התייחסות.

רפואת המשפחה מסוגלת לתת תשובה לחלק ניכר מהבעיות הרפואיות, ולמרות זאת, מטופלים רבים יבחרו לדלג על ייעוץ רפואי ראשוני. לאור המידע הנגיש כיום בכל נושא שניתן להעלות על הדעת, לרבות בעולם הבריאות, המפגשים עם הרופאים מצטמצמים. על אף החיסכון בזמן, לכאורה, זו גישה שיכולה להיות לא בריאה. העצמת הידע בקרב המטופל, שמגיע לרופא כשהוא כבר בקיא בתסמינים שמטרידים אותו, אינה יכולה להחליף ייעוץ רפואי מוסמך.

החשיבות הגדולה של רופאי המשפחה היא לא רק בטיפול בבעיות רפואיות קיימות, אלא בהיותם הגורם המשמעותי ובעל ההשפעה הגדולה ביותר לקידום רפואה מונעת. רופאי המשפחה דואגים להמליץ לאוכלוסיות בסיכון על חיסונים (דוגמת חיסונים נגד שפעת ודלקת ריאות), על בדיקות תקופתיות ובדיקות לאיתור מוקדם של מחלות קשות. הם גם אלה שמתריעים בפני המטופל על חשיפה לסיכונים בריאותיים על פי ההיסטוריה האישית והמשפחתית, והפניה לבדיקות מתאימות.

מקור מידע – "אתר קופת חולים כללית"


להצטרפות לקבוצת הווצאפ MedNews – חדשות אפידימיולוגיה ורפואת משפחה >> לחצו כאןלהצטרפות לקבוצת הווצאפ MedNews – חדשות רפואה >> לחצו כאן