מחלות מעיים - קלוסטרידיום דיפיצילה

מעיים-ששש
מעיים-ששש
צילום: שטרסטוק

אחת ממחלות המעיים הקשות היא קלוסטרידיום דיפיצילה. הטיפול בה מבוסס על השתלת חיידקי מעיים מאנשים בריאים. ההשתלה נעשית בקולונוסקופיה, חוקן, גסטרוסקופיה, בליעת קפסולות מיוחדות המכילות את החומר ועוד

מחלות מעיים הן דבר שכיח, ומופיעות ברמות שונות. ישנן מחלות מעיים קלות, המתבטאות בתסמינים קלים שחולפים תוך זמן קצר, וישנן מחלות מעיים קשות הצריכות טיפול אינטנסיבי וארוך.  אחת ממחלות המעיים הקשות היא קלוסטרידיום דיפיצילה. מדובר בחיידק הגורם לזיהום קשה ומסוכן מאוד במעיים שלעיתים לא מגיב לטיפול באנטיביוטיקה ובתרופות אחרות. בעשור האחרון ישנה עלייה בשכיחות הזיהום, בתחלואה ואף בתמותה מהחיידק. המחלה מתפרצת כתוצאה משינוי באיזון של חיידקי המעיים שנמצאים בגוף.  

לאחרונה החלו לטפל במחלו המעיים באמצעות חיידקי מעיים מאנשים בריאים. השתלת חיידקי מעיים מתורם בריא הוא טיפול רפואי חדשני בעולם הרפואה שיכול להציל חולים הסובלים מזיהום זה ולחדש את חיידקי המעיים שלהם. כדי שיוכלו לסייע לכמה שיותר חולים הזקוקים לכך, הקימו למשל במרכז רפואי העמק בעפולה,  במעבדה, בנק חיידקי מעיים מתורמים בריאים, וצוות המרפאה פונה אל אנשים בריאים בבקשה שיתרמו חיידקי מעיים. תרומת חיידקי המעיים מופקת בתנאי מעבדה מצואה של אדם בריא שעוברת תהליך של סינון וטיהור. 

השתלת החיידקים של אדם בריא אצל אדם חולה נעשית בשיטות שונות, ובהן קולונוסקופיה, חוקן, גסטרוסקופיה, בליעת קפסולות מיוחדות המכילות את החומר ועוד. כל אדם בריא, בגילאי 18-60, שלא היה מאושפז במהלך השנה האחרונה ושאינו לוקה במחלה זיהומית – יכול להתאים להיות תורם חיידקי מעיים. התורמים עוברים סדרה מקיפה של בדיקות הכוללות: משקל, גובה,  בדיקות דם, מחלות מטבוליות ועוד. במידה והתורם נמצא מתאים נלקחים ממנו חיידקי המעיים. התהליך נעשה ללא כל סיכון לתורם. 

מקור מידע – "אתר מרכז רפואי העמק"