יום הסוכרת הבינלאומי

צוות יחידת הסוכרת של בי
צוות יחידת הסוכרת של בי"ח כרמל צילום: אלי דדון

צוות יחידת הסוכרת של בית החולים כרמל, בו מתאשפזים קרוב ל-4,500 חולי סוכרת בשנה, ביצע פעילות הסברה ובדיקות דם לסוכר ויזם פרויקט לאיתור נשים בהריון עם סוכרת או טרום סוכרת

במרכז רפואי בכרמל בחיפה מתאשפזים מדי שנה קרוב ל-4,500 חולי סוכרת, חלקם פונים לאשפוז בעקבות גילוי או התפרצות מחלה חדשה, וחלקם בעקבות סיבוכים של מחלה שהייתה להם כבר קודם לכן. צוות יחידת הסוכרת בכרמל נלחם לאורך כל השנה כדי להציל מטופלים רבים ככל האפשר מניזקי מגיפת הסוכרת. השבוע, במסגרת יום הסוכרת הבינלאומי, הקים הצוות הרפואי עמדות הסברה וביצע בדיקות דם לסוכר.

צוות יחידת הסוכרת של בי"ח כרמל צילום: אלי דדון

את יחידת הסוכרת בכרמל מובילים ד"ר מיכל גרשינסקי, מנהלת היחידה המרחבית לסוכרת, במרכז רפואי כרמל ובמחוז חיפה של קופת חולים כללית; ד"ר מוחמד סבאח, יועץ סוכרת בכרמל ומנהל יחידת מחקר בסוכרת וליפידים במרכז רפואי לין; מרינה ויינברג, אחות מתאמת תחום סוכרת בכרמל; דקלה אופיר בירמן, מנהלת היחידה לתזונה ודיאטה של בית החולים; ויוליאנה אילין, דיאטנית, רכזת חטיבה פנימית ומרכזת נושא סוכרת בכרמל. שותף לפרויקט יום הסוכרת גם שף בית החולים כרמל, עופר פישמן, שיחד עם יחידת הדיאטה הכינו תפריטים ומתכונים מיוחדים לסוכרת בדגש על תזונה ים תיכונית.

מנהלת היחידה בכרמל, ד"ר מיכל גרשינסקי, אומרת: " שכיחות מחלת הסוכרת בישראל ובעולם נמצא בעליה מתמדת. סוכרת מובילה לסיבוכים מרובים במערכות הגוף השונות, אשר גורמים לפגיעה באיכות החיים, לתחלואה ולתמותה ועל כן נמצאת במוקד העשייה הקלינית והמחקרית. ההערכה היא כי בישראל יש מעל חצי מיליון חולי סוכרת מאובחנים ועוד כחצי מיליון בשלב טרום מחלה. מחלת הסוכרת מסוגלת לגרום למחלות ולנזקים רבים כמו נפרופטיה, רטינופטיה, זיהומים בכף רגל סוכרתית, אירועי לב, אירועים מוחיים ועוד. גילוי מוקדם של הסוכרת יכול בכחמישים אחוז למנוע סבל וסיבוכים מהמטופלים".

בדיקות ביום הסוכרת הבינלאומי צילום: אלי דדון

האחות מרינה ויינברג, מתאמת תחום הסוכרת בכרמל, מוסיפה: "צוות יחידת הסוכרת של בית החולים כרמל נותן מענה לצוותים במחלקות האשפוז, בחדר המיון (מלר"ד) ובטיפולים הנמרצים בכל הנוגע לטיפול במאושפז עם סוכרת. למרות הנחיות הקורונה, במהלך שנת 2020 צוות היחידה נתן מאות רבות של ייעוצים במחלקות אשפוז שונות, עם עליה של 22% בייעוצים לעומת שנת 2019. צוות יחידת הסוכרת עוסק רבות בהדרכת צוותים רפואיים וסיעודיים בתחום הטיפול בחולי סוכרת מורכבים ביותר. עבודת היחידה כוללת בניית הנחיות לטיפול בסוכרת שמותאמות לכל מחלקה כמו במערך הפנימי, כירורגי, ובטיפולים הנמרצים, ועדכון ידע של צוותים רפואיים וסיעודיים לגבי טיפול תרופתי חדשני וטכנולוגיות מתקדמות".

אחות מתאמת סוכרת בכרמל עוסקת, בין הייתר, בהדרכות מטופלים במחלקות ובניית רצף טיפול ושחרור מתוכנן לקהילה, שבמסגרתו חולים מקבלים זימון למרפאות הסוכרת מיד לאחר השחרור מבית החולים. בין הפרויקטים הבולטים ביותר שעשתה היחידה, פרויקט קידום בריאות ורצף טיפול לאיתור מוקדם של טרום סוכרת וסוכרת אצל יולדות עם היסטוריה של סוכרת, במהלך הריונן. "בזכות הפרויקט", מסכמת האחות מרינה ויינברג, "אותרו נשים רבות עם טרום סוכרת, מצב הדורש התערבות הקהילה ושיפור מודעות האוכלוסייה לאורח חיים בריא".