הנחיות למי שבא במגע עם נשא קורונה

אלכוגל-ששש
אלכוגל-ששש
צילום: שטרסטוק

היית במגע בארץ או בחו"ל עם נשא קורונה? היית במגע עם אדם בריא שהוא היה במגע עם נשא קורונה? האם חיית מחמד יכולה להדביק אותך? הזמנת משלוח של קניות מסין? כל התשובות

היית במגע בחו"ל עם אדם שאובחן כחולה במחלת נגיף קורונה החדש? במקרה של מגע הדוק עם חולה מאומת במחלה, יש להיכנס לבידוד בית על פי ההנחיות ולדווח על כך למשרד הבריאות, כמחויב על פי החוק באמצעות טופס מקוון או המוקד הטלפוני "קול הבריאות" שמספרו כוכבית חמש אלפים וארבע מאות – 5400*.  במקביל יש לפנות טלפונית לרופא המטפל או למוקד קופת החולים להתייעצות. אתם נדרשים לפעול לפי אותן הנחיות המומלצות באתר משרד הבריאות לחוזרים מסין היבשתית.

היית במגע בארץ עם אדם אחד או קבוצה שביניהם אובחן נשא נגיף קורונה החדש? במידה והיה לאדם מגע הדוק, יש להיכנס לבידוד בית על פי ההנחיות ולדווח על כך למשרד הבריאות כמחויב על פי חוק באמצעות טופס מקוון או המוקד הטלפוני "קול הבריאות" שמספרו כוכבית חמשת אלפים וארבע מאות – 5400*.  במידה ומתפתחים תסמינים יש לפנות לעזרה רפואית בהתאם להנחיות המשרד. במידה ויש ספק האם המגע היה הדוק, או לאו, ניתן ליצור קשר להתייעצות עם מוקד 101 של מד"א .

מי שהיה במגע שאינו עונה על הגדרה המלאה של מגע הדוק עם נשא קורונה או קבוצה שביניהם אובחן חולה, לא נדרש להיכנס לבידוד, אך מתבקש להיות ערני לגבי סימני מחלה (חום מעל 38, שיעול או תסמינים נשימתיים אחרים). במידה ומתפתחים תסמינים יש לפנות לעזרה רפואית בהתאם להנחיות משרד הבריאות. במידה ויש ספק האם המגע היה הדוק, או לאו, ניתן ליצור קשר להתייעצות עם מוקד 101 של מד"א .היית במגע עם אדם בריא, שהוא היה במגע עם חולה קורונה (מגע של מגע), האם אתה בסכנת הדבקות? הסכנה להדבקות במחלת נגיף קורונה החדש, כתוצאה ממגע עם אדם בריא שהיה במגע עם חולה קורונה מאומת, הינה נמוכה מאוד. ניתן להמשיך בשגרת החיים ואין כל צורך להיכנס לבידוד בית.

יחד עם זאת מומלץ לכל אחד אחרי שימוש בשירותים, במידה ועל הידיים יש לכלוך נראה לעין, יש להעדיף שטיפה במים וסבון על פני חומר חיטוי. עדיף להשתמש בניירות חד פעמיים לייבוש הידיים. במידת האפשר, יש להשתמש בשירותים נפרדים. יש להקפיד על כיסוי הפה והאף בעת עיטוש או שיעול, בעדיפות אל תוך מטפחת חד פעמית או מרפק מכופף. זאת על מנת למנוע את פיזור הנגיף. מיד לאחר מכן, יש לשטוף ידיים במים וסבון בחומר חיטוי אלכוהולי. אם הופיעו חום או תסמינים נשימתיים, ובכל בעיה רפואית, יש ליצור קשר טלפוני עם מוקד 101 של מד"א. במקרה הצורך ניתן לפנות לרופא המטפל בקופת החולים או בחדר המיון, אך יש ליידע מראש טלפונית את המרפאה או חדר המיון על יציאה מהבידוד והגעה. בכל מקרה של פנייה למוקד רפואי יש לכסות את הפה והאף במסכה ולהימנע מנסיעה בתחבורה ציבורית.

האם חיית מחמד עלולה לסכן אדם בקורונה והאם אדם עלול לסכן את חיית המחמד? עד כמה שידוע, חיית מחמד כמו כלב או חתול אינה יכולה להידבק או להדביק אדם בנגיף קורונה החדש. עם זאת, מאחר ובאופן תיאורטי נגיפי קורונה מסוגים אחרים יכולים להדביק חיות, מומלץ לנקוט במשנה זהירות ולא לטפל בחיית מחמד אם סובלים מתסמינים החשודים כמחלת קורונה ואם חייבים לבא במגע עם בעלי חיים במצב זה יש לעטות מסכת פה-אף ולהקפיד על רחיצת ידיים.

האם ומתי רצוי או כדאי לעטות מסכת פה-אף? היעילות של מסכה לצורך הגנה בפני הדבקות בנגיף קורונה הינה מוגבלת, בשימוש ממושך היא מתבלה או נרטבת. אין כל המלצה לעטות מסכה באופן שגרתי על מנת להתגונן ממחלות של מערכת הנשימה כולל זו הנגרמת על ידי נגיף קורונה החדש, אלא רק אם ניתנת המלצה ספציפית מאיש צוות רפואי.

מי שכן אמורים לעטות מסיכה הם אילו המפתחים תסמינים וחשודים או מאובחנים כחולי קורונה (וזאת על מנת למנוע העברה של המחלה לאחרים) וכן אילו שבאים במגע או מטפלים בחולים חשודים או מאומתים (על מנת להגן על עצמם). מה לגבי מזון, משלוחים ומוצרים המגיעים מסין היבשתית, האם יש בהם סיכון? על פי המידע הקיים כיום, נגיפי קורונה אינם מועברים באמצעות חפצים או מזון, ולא דווח על העברת המחלה בדרך זו.

מקור מידע – "אתר משרד הבריאות"


להצטרפות לקבוצת הווצאפ MedNews – חדשות רפואה >> לחצו כאן