תינוקת בטיפול נמרץ - כי לא חוסנה

ד
ד"ר אפרים שדות ופרופ' גליה גריסרו צילום: רויטל ענבה, איכילוב

תינוקת, שהוריה אינם מאמינים בחיסונים, הגיעה לבית החולים דנה במצב קשה עם זיהום וחשד לדלקת קרום המוח. פרופ' גליה גריסרו, מנהלת היחידה למחלות זיהומיות בילדים: "חיסון הפרבנר לתינוקות עד גיל שנה מונע זיהומים פולשניים של חיידק הפנומוקוק. אני קוראת להורים לתינוקות, שלא חיסנו, להתחסן"

יחיעם וג'וליה האוגארד סעדון הגיעו יחד עם ביתם מיקה בת השבעה חודשים למיון ילדים בבית החולים "דנה-דואק" בתל אביב, כשהילדה עם חום ומרפס בולט – סימנים המחשידים לדלקת קרום המוח. בבירור שנערך עלה כי מיקה לא חוסנה בחיסוני השגרה הניתנים במסגרת מרפאת טיפת חלב. מצבה הידרדר והיא עלתה לאשפוז ביחידה לטיפול נמרץ ילדים.

ד"ר אפרים שדות, מנהל היחידה לטיפול נמרץ ילדים, מתאר: "התינוקת הגיעה אלינו במצב מסכן חיים עם חום גבוה, אפטיות, וישנוניות יתר. בבדיקות שערכנו לה התברר כי היא סובלת מדלקת חיידקית על רקע חיידק הפנומוקוק ומיד החלה בקבלת טיפול אנטיביוטי מתאים".

המומים, ממיטת חוליה של הבת הפעוטה בבית בחולים, מסבירים ההורים: ״כשמיקה נולדה, היו לנו הרבה שיחות והתלבטויות לגבי עניין החיסונים. כיוון שאנחנו אנשים המאמינים שלגוף יש את היכולת לרפא את עצמו בצורה טבעית, וללא עירוב של תרופות או חומרים כימיים, החלטנו שיהיה טוב בעבורה שתגדל בלעדיהם. כעת אנו מבינים כעת כמה ברי מזל שמיקה אובחנה בזמן וטופלה נכון. עצם המחשבה שהסיפור הזה יכול היה להיגמר ובכך שנאבד אותה, הוא קשה לנו לעיכול. כהורים אנחנו לוקחים אחריות על חייו של מישהו אחר, וזה נעשה מתוך מחשבה ואהבה, ורצון לא לפגוע בדבר היקר לנו מכל. כעת אנו קוראים לכל ההורים: אל תקלו ראש, אלא תחסנו את ילדיכם. תאמינו לנו, זה מציל חיים!" .

פרופ' גליה גריסרו, מנהלת היחידה למחלות זיהומיות בילדים, מסכמת: "חיסון הפרבנר לתינוקות עד גיל שנה מונע זיהומים פולשניים של חיידק הפנומוקוק ומוריד בצורה דרסטית את שיעור המחלות ממנו. חשוב לתת את החיסון הזה כמו את שאר החיסונים בזמן כי עיקר התחלואה במחלות הללו הם בשנתיים הראשונות לחייו של התינוק. אני קוראת להורים שלא חיסנו לחזור ולהתחסן, וגם למתנגדי חיסונים להתפכח ולחסן, שאחרת המקרה הבא יהיה בלתי נמנע".