חיסון מוגבר נגד שפעת

ד
ד"ר מיכל שטיין צילום: הלל יפה

יצרנית התרופות סאנופי פסטר תספק לישראל רבע מיליון מנות של חיסון שפעת חדש במינון מוגבר, "פלוזון", המיועד לבני 65 ומעלה. ד״ר מיכל שטיין, מנהלת היחידה למחלות זיהומיות בבית החולים הלל יפה: ״היה מי שאמר שקורונה היא רק שפעת, אבל שפעת היא מחלה איומה וקשה, עם סיכויים לסיבוכים ומוות לחולים מבוגרים ולבני חמש ומטה"

לראשונה בישראל בחורף הקרוב ניתן יהיה להתחסן נגד נגיף השפעת באופן מוגבר. יצרנית התרופות סאנופי פסטר תספק כרבע מיליון מנות של חיסון שפעת חדש, במינון מוגבר, המכונה "פלוזון". החיסון במינון מוגבר (HD) מיועד לבני 65 ומעלה והוא יכול להפחית, לטענת סאנופי, את תחלואת השפעת ביותר מ-24% בהשוואה לחיסון הרגיל. למרות המינון הגבוה, אומרים בסאנופי, אין הבדלים רבים בתופעות הלוואי.

פלוזון במינון מוגבר

מדובר בחיסון המכיל פי 4 מהחומר המצוי, המאגלוטינין, בחיסון הרגיל לשפעת שניתן בכל שנה בישראל. החיסון החדש הוא נגד ארבעה זנים ונרשם בארצות הברית בחודש נובמבר האחרון ובאיחוד האירופי בחודש אפריל. למרות המינון הגבוה, על פי סאנופי, פרופיל הבטיחות של "פלוזון במינון מוגבר" בקרב מבוגרים בני 65 ומעלה היה דומה לחיסונים הרגילים לשפעת. לחיסון יש בדרך כלל מעט תופעות לוואי קלות כמו אדמומיות, נפיחות או כאב במקום ההזרקה.

ד״ר מיכל שטיין, מנהלת היחידה למחלות זיהומיות בבית החולים הלל יפה: ״החיסון החדש מכיל כמות אנטיגן גבוהה יותר ומביא לתגובה משופרת בקבוצת הגיל הזו, ולכן מעל גיל 65 זהו החיסון המומלץ. יש יותר סיכוי שיעשה את העבודה. אנחנו בפתח חורף שיהיה מאתגר במיוחד, בגלל השילוב של עונת השפעת, עם הימשכות הקורונה. היה מי שאמר שקורונה היא רק שפעת, אבל שפעת היא מחלה איומה וקשה, עם סיכויים לסיבוכים ומוות לחולים מבוגרים ולבני חמש ומטה. השנה חד-משמעית חשוב להתחסן לשפעת".

לאור הביקוש הגדול לחיסוני שפעת, בישראל הוזמנו לחורף הקרוב כרבע מיליון מנות מהחיסון החדש. כ-100 אלף מנות נרכשו על ידי "מכבי שירותי בריאות" עבור מבוטחי הקופה ו-150 אלף נוספים נרכשו על ידי משרד הבריאות והם ימכרו לקופות החולים עבור בני 65 ומעלה שמבוטחים בקופות החולים. בסה"כ צפויים להגיע השנה כ-3 מיליון חיסונים לשפעת לאזרחי ישראל.

קבוצות סיכון לשפעת

שיעורי האשפוז והתמותה, הקשורים בשפעת, עולים משמעותית במהלך העשור השביעי והשמיני לחיים. ידוע ששפעת יכולה להחמיר מצב מחלות כרוניות, כולל אי ספיקת לב, מחלת ריאות חסימתית כרונית, אסתמה וסוכרת. שפעת יכולה להוביל גם לזיהומים משניים, כולל דלקת ריאות, דלקות בסינוסים ודלקות אוזניים.

עם השנים, קיימת ירידה בתפקוד של מערכת החיסונית של הגוף ולכן קשישים חשופים יותר למחלות זיהומיות והחיסונים הופכים ליעילים פחות עבורם. לכן בשנים האחרונות פותח החיסון החדש שנותן הגנה גדולה ומשמעותית יותר נגד השפעת והסיבוכים הקשורים בה.

חיסון "פלוזון" אינו כרוך בעלות למטופל והוא יינתן בחינם לקשישים בקופות החולים. במקביל, החיסון מקטין את העלויות של מערכת הבריאות הציבורית, מפני שהוא גורם להפחתה באשפוזים ובתמותה בתרופת החורף. בסאנופי מדווחים כי בשנים בהן ניתן החיסון "פלוזון" בארה"ב, בקנדה, באוסטרליה, ובאנגליה נרשמה ירידה באשפוזים ובתמותה באותן מדינות ובשל כך גם נרשם חיסכון משמעותי בעלויות הרפואיות כתוצאה משימוש בחיסון "פלוזון" לעומת הסטנדרטי.

השנה, בעקבות מגפת הקורונה והסגרים שהוטלו באירופה, מלאי החיסונים יגיעו מעט יותר מאוחר מבדרך כלל והמשלוחים הראשונים יגיעו לישראל בסוף ספטמבר ותחילת אוקטובר. תחלואת השפעת מגיעה לשיאה דווקא בחודשים ינואר ופברואר.


להצטרפות לקבוצת הווצאפ MedNews – חדשות אפידימיולוגיה ורפואת משפחה >> לחצו כאןלהצטרפות לקבוצת הווצאפ MedNews – חדשות רפואה >> לחצו כאן