עלייה במקרי גזזת בקרקפת

דוקטור-אורן-כץ-כללית-רמלה-עור-ומין
דוקטור-אורן-כץ-כללית-רמלה-עור-ומין

בעקבות דיווח של ד"ר אורן כץ, מומחה למחלות עור ומין מאזור רמלה לוד, בודקים במעבדות המיקרוביולוגיות של קופת חולים כללית האם קיימת עלייה משמעותית במספר החולים במחלה הפטרייתית המדבקת, המתבטאת בפריחה מגרדת על הקרקפת

ד"ר אורן כץ צילום: כללית

בחודשים האחרונים, כאשר נגיף הקורונה נמצא בחזית מערכת הבריאות, מצא צוות רופאי העור במרפאת כללית לב רמלה, בניהולו של ד"ר אורן כץ, מומחה למחלות עור ומין, כי קיימת עלייה משמעותית במספר המטופלים, גברים בעיקר, שאובחנו כחולים בגזזת. גזזת הנה מחלה מדבקת המתבטאת בפריחה מגרדת על הקרקפת. בעקבות הדיווח על התופעה החדשה על ידי ד"ר כץ, הוחלט לפתוח בחקירה אפידמיולוגית בשיתוף עם אנשי המעבדות המיקרוביולוגיות של קופת חולים כללית, ועם משרד הבריאות.

ד"ר אורן כץ מסביר כי בתקופה האחרונה מתגלים מספר מקרי גזזת מדי יום עם עלייה במספרים: "אנחנו מזהים באזור הקרקפת קשקשים, פריחה, גירוי, וגרד. לעיתים ישנם תסמינים גם באזורים אחרים בגוף". במקרים כאלו ישנה חשיבות רבה לאבחנה של רופא עור. ד"ר כץ: "במהלך הבדיקה נלקח משטח פטריות מהמטופל, ואם נמצאות פטריות, מתחילים מיד טיפול תרופתי. לאחר כשלושה שבועות גם יודעים בדיוק באיזה סוג פטריה מדובר".

ד"ר אורן כץ מומחה לעור ומין צילום: כללית

ד"ר כץ מוסיף כי קיים חשש כי הפטרייה מופצת מאדם לאדם באמצעות מכשירי תספורת שלא חוטאו כראוי, אך החקירה של משרד הבריאות נמצאת בעיצומה. התרופה הניתנת במקרים של גזזת היא אנטי פטרייתית למשך חודש חודשיים עד לריפוי מלא. "בשל היותה של המחלה מדבקת, ניתנות גם הנחיות לטיפול לשאר בני הבית כדי להימנע מהדבקה הדדית חוזרת", מסכם ד"ר כץ.

כתבה זו אינה מהווה תחליף, בשום אופן, להיוועצות ברופא/ה מומחה בכל מקרה רלוונטי.


להצטרפות לקבוצת הווצאפ MedNews – חדשות אפידימיולוגיה ורפואת משפחה >> לחצו כאןלהצטרפות לקבוצת הווצאפ MedNews – חדשות רפואה >> לחצו כאן